צוות 90 הימים סיים עבודתו: "עשרות אלפי דירות ייבנו בשטחים פתוחים"

הצוות שבחן את מיזם הדיור הגיש את המלצותיו לשר האוצר יאיר לפיד ■ ברשימה: הפרויקטים ייבנו בשולי הערים, חוזה השכירות יהיה לחמש שנים ותוגבל העלאת שכר הדירה ■ מנכ"ל איגוד מהנדסי ערים: "בנייה בשולי הערים - בכייה לדורות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

צוות "90 הימים" שמינתה הממשלה, במטרה לגבש עקרונות שלפיהם יקודם מיזם הדיור להשכרה, סיים הבוקר (ב') את עבודתו. הצוות קיים ישיבה מיוחדת שבה סיכם את עבודתו ואישר את ההמלצות הסופיות. ההמלצות הוצגו היום בפני שר האוצר יאיר לפיד, ובימים הקרובים הן צפויות להגיע לשולחן קבינט הדיור לאישור.

על פי ההמלצות, עיקר הבנייה תתרחש מחוץ לגבולות השטח הבנוי על פי תכניות המתאר המחוזיות, אך באזורים המאושרים לבנייה עתידית לפי תמ"א 35. תכנון המתחמים החדשים ייעשה באמצעות ועדת תכנון חדשה שתוקם במיוחד לצורך מיזם זה, ותיהנה מסמכויות של ועדה מחוזית.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הערכת השווי לאי.די.בי פיתוח עלתה בכ-18%

ביהמ"ש אישר לכונס הנכסים מטעם לאומי לקדם את מכירת אחוזתו של זיסר

צוות "90 הימים"צילום: רם אלפיה

המכרזים יוכנו כולם בוועדה הבינמשרדית בראשותה של החשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שתוודא כי לכל אחד מהם תוגדר תשואה מינימלית כ"רשת הביטחון" עבור גופים מוסדיים אשר ייגשו למכרז. בנוסף לזה, הוועדה המליצה למדינה להחתים את השוכרים החדשים על חוזה מינימלי של חמש שנות שכירות, עם אופציה לחמש שנים נוספות. בנוסף לזה, תוטל הגבלה על שיעור העלאת שכר הדירה מצד היזם בין שנה לשנה.

הצוות המליץ על הפעלת הסדרים מיוחדים בתחום "פדיון קרקע", על מנת להשיב קרקע חקלאית עבור בניית עשרות אלפי יחידות דיור. על פי ההסדרים, תכנון על קרקע חקלאית השייכת למדינה ייעשה בו זמנית עם הפנייה למחזיק בה כיום, בהצעה להשבת הקרקע ובתמורה לפיצוי מוגדל.

בנוסף לזה, יינתנו תמריצים לגופים פיננסיים-מוסדיים לטובת מימון הקמת מתחמי מגורים המיועדים להשכרה לטווח ארוך. על מנת להבטיח להם תשואה נאותה, תינתן רשת ביטחון פיננסית שתופעל במידת הצורך. הרשת תיבחן מעת לעת מתוך הנחה כי היא תידרש רק בפרויקטים הראשונים, זאת נוכח הסיכונים המוגברים של מוצר חדש. הצוות אף ייבחן הסרת חסמים רגולטוריים ואחרים להסדרי מימון סחירים.

"הטיפול במחירי הדיור הגבוהים חייב להיות אגרסיבי ומהיר. ישנו דור שלם של צעירים בישראל שלא רואה את עצמו מצליח לרכוש דירה. עלינו לרוץ קדימה וליישם במהירות את המלצות הצוות בכל הכלים שעומדים לרשותנו", אמר היום שר האוצר יאיר לפיד. "זו המשימה המרכזית שלי בתפקידי כשר אוצר".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ מסר כי: "העדיפות להשקעה בהתחדשות עירונית חייבת להיות במרכז התפיסה של הבנייה העתידית. כלכלית - מדובר בניצול יעיל של תשתיות קיימות. חברתית - יש הזדמנות להציל אזורים שלמים שנחלשו בגלל שינויים דמוגרפיים. אין ספק שהפקרת ההתחדשות העירונית וההשקעה בעיקר בשטחים חדשים יביאו לפגיעה סביבתית, עלות כלכלית, ולוחות זמנים שיעכבו את השינוי המהותי הנדרש בענף הנדל"ן".

התנועה הקיבוצית תקפה הערב בחריפות את המלצות צוות 90 הימים, לפיהן יינזקו חקלאים אשר לא יפנו במהירות קרקעות שיידרשו על ידי המדינה. מזכ"ל התנועה הקיבוצית איתן ברושי התייחס הערב להמלצות שפורסמו בתקשורת, ואמר: "שר האוצר לפיד, שלא מצא זמן מאז כניסתו לתפקיד להיפגש עם החקלאים ונציגי ההתיישבות עושה ספין מכוער ומסית כנגד חברי קיבוצים ומושבים, אותם הוא הופך למקור הבעיה במשבר הדיור בישראל". עוד אמר ברושי, "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל ששר אוצר מאיים על אזרחים שומרי חוק להפקיע מהם קרקע בכוח, קרקעי ממנה הם מתפרנסים כבר שלושה דורות, בזיעת אפם, בנגב, בגליל, במרכז הארץ ולאורך גבולות המדינה כולה".

ברושי נפגש הערב עם מזכירי קיבוצים בעמק הירדן, ואמר "כמי שידע לעמוד בחזית של כל המאבקים למען קיומה של המדינה נדע לעמוד ולנצח במאבק על המשך קיומה של החקלאות וההתיישבות. עלינו חברי הקיבוצים והמושבים לא מאיימים, לא בדיונים בכנסת, ולא בסטאטוס בפייסבוק, ולא הופכים אותנו לבעיה. אני קורא לשר השיכון לקדם את תכניות הפיתוח והבנייה בקיבוצים בכל רחבי הארץ".

גורם נוסף שרחוק מלהתלהב מההמלצה לבניית שכונות חדשות הן הרשויות המקומיות. "הבניה בשולי הערים הינה טעות ובכיה לדורות", אומר אבנר אקרמן, מנכ"ל איגוד מהנדסי ערים ואדריכל העיר ראשון לציון. "במקום לפתח שכונות חדשות בשולי הערים, על הממשלה להשקיע בפיתוח מרכזי הערים. בעוד שפיתוח מרכזי ערים יחזק אותן, שכונות בשוליהן עלולה להחליש אותן".

עוד לדברי אקרמן, "השכונות החדשות תהיינה הומוגניות ביסודן ולאורך זמן הן תהיינה לא אטרקטיביות. הן יעמיסו הוצאות מיותרות על תשתיות חדשות במקום להסתמך על תשתיות קיימות או שדרוג הקיימות. אם תוכנית הבניה של החברה לדיור לאומי תיושם, תהיה פגיעה בערים והיא תרוקן מתוכן את המאמצים הרבים המושקעים בהתחדשות עירונית. את הצעירים יש למשוך לתוך מרכזי הערים תוך שימוש בתשתיות הקיימות- זה יותר פרקטי ויותר זול. אולי אז תוכל להתפתח תחבורה ציבורית ממוקדת ולא מפוזרת, זה ישפיע על הקטנת הנסיעות ויביא לשיפור איכות החיים ולהקטנת זיהום האויר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב