המבקר ללפיד: האם הוגדרו היעדים והסמכויות בהקמת החברה הממשלתית?

המבקר הסביר את פנייתו בכך שמשרדו "בודק בימים אלו את נושא ההתמודדות עם מצוקת הדיור ובכלל זה את מרכיב הבנייה להשכרה ארוכת טווח ■ המבקר ביקש לקבל את התשובות לשאלותיו עד ליום ג' הקרוב מאחר שהממשלה עומדת לקבל בקרוב החלטה בעניין

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, פנה היום במכתב אל שר האוצר יאיר לפיד שבו דורש לקבל שורה של תשובותיו ביחס להקמתה של חברה ממשלתית שתעסוק בבניין דירות להשכרה לטווח ארוך כמו גם בסוגיית הבנייה להשכרה לטווח ארוך. בראש החברה הממשלתית בעניין מיועד לעמוד אורי שני - מקורבו של לפיד.

כתבות נוספות ב-TheMarker

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כך עובדת השיטה: "לפני החג מורידים מחיר - ויום אחרי הסקרים מעלים"

"מר לפיד, לפני שתדבר על ציונות: מתי פעם אחרונה חשבת איך תסגור את החודש?"

המבקר ביקש לקבל את התשובות לשאלותיו בהקדם עד ליום ג' הקרוב 8 באוקטובר 2013 מאחר שהממשלה עומדת לקבל בקרוב החלטה בעניין.

המבקר הסביר את פנייתו בכך שמשרדו "בודק בימים אלו את נושא ההתמודדות עם מצוקת הדיור ובכלל זה את מרכיב הבנייה להשכרה ארוכת טווח והיות והקמת החברה הממשלתית היא מידע רלוונטי ביותר לבדיקתנו".

מבקר המדינה יוסף שפירא

המבקר שאל את לפיד בעניין ההחלטה על בנייה להשכרה לטווח ארוך האם נערכה עבודת מטה מוקדמת שהוכיחה את ההיתכנות והכדאיות הכלכלית של פרויקטים מסוג השכרה לטווח ארוך, ואם כן - מהם התנאים שבמסגרתם יש להפעילם; האם נבחנו חלופות לפיתרון שנבחר - בניית דירות להשכרה לטווח ארוך, שייתנו פיתרון לצורך בדיור בר השגה, אם כן, מה היו המשמעויות הכלכליות והחברתיות של החלופות ומהו היתרון בחלופה שנבחרה; והאם נעשה אומדן של ההשקעה הציבורית בפרויקטים כאלו ומה השפעתה על הירידה בהכנסות המדינה.

בעניין ההחלטה על הקמת החברה הממשלתית שאל המבקר האם הוגדרו המטרות, היעדים והסמכויות; האם נבחנו חלופות באשר להקמת החברה ומסירה לידיה את ביצוע הפרויקטים; האם הוסדרה חלוקת האחריות והסמכות בין החברה לבין הגופים הקיימים כיום והעוסקים בתחום הדיור ובפרט בתחום הבנייה להשכרה, ובהם – רשות מקרקעי ישראל, משרד השיכון והבינוי ומינהל התכנון שבמשרד הפנים; וכן באלו פרויקטים תעסוק החברה – האם פרויקטים על קרקעות מתוכננות או כאלו שטרם תוכננו ועל החברה יהיה לאתרן ולתכננן.

המבקר הסביר במכתבו כי "בחודשים האחרונים שוקד משרד מבקר המדינה בבדיקת ההתמודדות עם מצוקת הדיור בישראל. במסגרת זו נבדקות דרכי הפעולה של הממשלה, על משרדיה ומוסדותיה, בהתמודדותה עם מצוקת הדיור, בעיקר בין השנים 2008 - 2013. הבדיקה מקיפה בכללותה ונוגעת בין השאר, לנושאים אלו: סדרי הקביעה של המדיניות הלאומית בתחום הדיור; בחינת "שרשרת ייצור" יחידות הדיור ביוזמה ממשלתית, על שלביה העיקריים – ייזום, תכנון סטטוטורי, שיווק, פיתוח ובנייה; יוזמות ופעולות הממשלה בתחום הדיור בר השגה. במסגרת הביקורת נבדק גם האופן שבו התקבלו ויושמו החלטות ותכניות דיור ממשלתיות, ובכלל זה – נבדקת התכנית להרחבת שוק הדיור בהישג יד, באמצעות השכרה ארוכת טווח".

עוד הדגיש המבקר כי "בהחלטת הממשל מיום ה-30 במאי 2013 שעניינה הקמת 'מטה דיור לאומי' הוחלט להקים מטה דיור לאומי במשרד האוצר ובכפיפות ישירה לשר האוצר, שישמש גוף מטה להבטחת יישום מדיניות הממשלה במסגרת תוכנית הדיור הלאומי לקידום דיור להשכרה". בהחלטה 301 מאותו יום שעניינה "פרויקט דיור לאומי", הוחלט על הקמת צוות שיגבש תכנית ממשלתית להרחבת היצע הדירות באמצעות דירות להשכרה ארוכת טווח כשהיעד יעמוד על בנייה של כ – 150 אלף דירות בתקופה של עשר שנים.

יאיר לפיד

כזכור, קבינט הדיור, שבראשו עומד שר האוצר, אישר ב-29 בספטמבר את המתווה להקמת חברה ממשלתית שתפקידה לקדם בניית דיור להשכרה במסגרת פרויקט הדיור הלאומי ככל העולה מהתקשורת החלטה זו תובא לאישור הממשלה בימים הקרובים.

ממשרד האוצר נמסר כי "פניית מבקר המדינה נלמדת ותענה במלואה בהקדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?