קבינט הדיור אישר תוכנית להגדלת היצע הדיור להשכרה בנגב ובגליל

לפיד: "מדובר במהלך המהווה חלק חשוב בתוכניתנו לייצר מלאי מספק של דיור להשכרה ודיור בר השגה בכל רחבי הארץ" ■ בישיבת הקבינט הקרובה יובא לאישור המינוי של אורי שני למטה הדיור

קבינט הדיור בראשות שר האוצר, יאיר לפיד, אישר היום (ב') בפה אחד את תכניתו של השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום לעידוד התיישבות בפריפריה בעלות של 110 מיליון שקל. התקציב ליישום התוכנית יגיע ממשרדי השיכון והבינוי ופיתוח הנגב והגליל.

התוכנית מקדמת ומייצרת יחידות דיור בארבע מסלולים: הראשון הוא יישום של מודל בתי אגודה – במסגרת מודל זה המינהל מקצה קרקע באחת מהמועצות האזוריות בנגב והגליל ל-10-7 יחידות דיור לאגודה שבונה את הפרויקט. חברי האגודה גרים בשכירות במשך שלוש שנים כאשר שכר הדירה בתקופה הזו משולם לקרן ובתום התקופה, אם הדייר מחליט לרכוש את הדירה שלו שכר הדירה ששולם מקוזז ממחיר הדירה ולמעשה שכר הדירה מוחזר לרוכש. אם הוא מחליט לעזוב הכסף נצבר בקרן ובמקומו נכנס דייר חדש שנהנה מתנאים דומים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מסלול נוסף הוא סבסוד בשכר דירה בגובה של 1,200-800 שקל בחודש לרוכשי דירה ראשונה ביישובים עירוניים בפריפריה. ההטבה תינתן לתקופה של עד שנתיים למי שגר בשכירות וקנה דירה חדשה ועד שהדירה זמינה לאכלוס הוא יהיה זכאי לעזרה בשכר הדירה. מי שיהנה מההטבה ולא יציג חוזה לרכישת דירה או שהוא קנה דירה להשקעה מסתכן בקנסות והחסרה של דמי השכירות במלואם.

שר האוצר יאיר לפיד, השבועצילום: עופר וקנין

כתבות נוספות באתר TheMarker:

11 אלף שקל בחודש - כך משתכר עובד מקדונלד'ס זוטר בשוודיה

כך הפכה שנחאי למעצמת החינוך המובילה בעולם

במסגרת המסלול השלישי איתר המשרד לפיתוח הנגב והגליל מבנים נטושים בעיקר ציבוריים שאפשר להכשיר אותם למגורים. מדובר ב-27 מבנים שמיועדים ל-700 יח"ד, בינם מרכז קליטה בערד שמיועד ל-122 יחידות דיור ובית מלון נטוש בקרית שמונה שיאכלס 32 יח"ד.

מדובר במבנים ביישובים עירוניים שיוכשרו לתקופות של 3-5 שנים. מחירי שכר דירה לדוגמה: בערד ינוע בין 500 שקל ל-700 שקל בחודש ובנצרת עילית כ-700 שקל לחודש.

המסלול הרביעי הוא מסלול סיוע ליזמים בעלויות הבנייה של דיור, אלא שעדיין לא ברור באיזה סכומי סיוע מדובר, בכמה דירות מדובר ומה יהיו הקריטריונים לזכאות. הפרויקטים ייבנו ביישובים עירוניים שהראשון יהיה בירוחם.

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל אמר: "הבאנו היום פתרונות חדשים לאזורי הביקוש והפריפריה. אנו חושבים מחוץ לקופסא על מנת להעניק פתרונות לחסמים רבים ועל כן כבר בישיבה הבאה יביא משרד השיכון לאישור את הסכמי הגג עם הרשויות המקומיות שיביאו לשינוי משמעותי ביותר במחירי הדירות ושיווק אפקטיבי של אלפי יחידות במתחמים רבים בארץ".

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, יאיר לפיד, אמר כי "מדובר במהלך המהווה חלק חשוב בתכניתנו לייצר מלאי מספק של דיור להשכרה ודיור בר השגה בכל רחבי הארץ. הפרויקטים אשר נכללים בתכנית יסייעו לפיתוח הנגב והגליל ולתמרוץ מעבר אוכלוסיות חזקות לפריפריה".

השר סילבן שלום: "ההחלטה שהתקבלה היום בקבינט הדיור תשנה את מפת הדיור בנגב ובגליל. התכנית מתבססת על מודלים אשר ייצרו בזמן קצר יחסית דיור להשכרה בהתיישבות העירונית והכפרית. ההטבות הכלולות בתכנית יפחיתו את העומס הכלכלי על המשפחות והצעירים, ויאפשרו להם לעבור להתיישב בנגב ובגליל. מדובר בצעד נוסף וחשוב בדרך להבאת 300 אלף תושבים חדשים לנגב ולגליל בעשור הקרוב".

בתוך כך, הודיע לפיד במסגרת ישיבת קבינט הדיור כי בישיבת קבינט הדיור הבאה יעלה לאישור הקמתה של החברה הממשלתית, שבראשה אמור לעמוד אורי שני. עוד יוצגו הסכמי הגג שייחתמו עם יישובים שבהם יוקמו אלפי יחידות דיור, להקצאת מקורות כספיים להאצת עבודות הפיתוח והקמת מוסדות הציבור הנדרשים.

בפתח הישיבה דיבר נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים), נסים בובליל, שאמר, כי הירידה שנרשמה בהתחלות הבנייה ברבעון השני של השנה נגרמה בגלל המחסור בעובדים זרים ובאשראי בנקאי. בובליל התלונן, כי עלויות הבנייה עלו באחרונה ב-200 אלף שקל, כתוצאה מעודף תקינה ועודף רגולציה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"