משבר הדיור: אגף התקציבים באוצר נגד השר לפיד ומקורביו

באגף טוענים ש"תוכנית הדיור הלאומית" של לפיד ומקורבו אורי שני מלאה ליקויים ואינה נחוצה ■ במקביל, היחסים בין לפיד לבכירי משרדו מתערערים בעקבות מעורבותם של שני ושל הלל קוברינסקי בעבודת המשרד מבלי שמונו לתפקיד כלשהו ■ האוצר: "פעילות לשכת השר והיועצים נעשית בהתאם לחוק"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

משבר חריף ביחסים בין לשכת שר האוצר לאגף התקציבים במשרד, על רקע כוונתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להקים חברה ממשלתית חדשה שתעסוק בנושאי שיכון להשכרה, בראשות מקורבו אורי שני. המשבר נמשך כבר כמה שבועות, והדים ממנו דלפו למשרדי ממשלה אחרים. במרכז המשבר עומדים מחד שני, ומאידך ראובן קוגן, סגן ראש אגב תקציבים לנושאי שיכון, פנים ורשות מקרקעי ישראל.

בכירים באוצר וגם מחוץ למשרד טוענים כי משבר החברה הממשלתית הוא רק חלק - חשוב אמנם, אבל לא היחיד ואולי גם לא המרכזי - ביחסים המעורערים בין שר האוצר ולשכתו לבין הפקידות הבכירה באגפי האוצר השונים. לדברי הבכירים, הבעיה המרכזית של המשרד, שפוגעת בתפקודו מאז שלפיד מונה לשר אוצר, היא המעורבות הנמשכת של שני מקורבי השר - הלל קוברינסקי ואורי שני - בנושאי אוצר מובהקים, כולל השתתפות בישיבות עבודה עם גורמי ממשלה בכירים. זאת, בניגוד לתקשי"ר (תקנון שירות המדינה) ומבלי ששומרי הסף בממשלה, בהם נציב שירות המדינה ויועצים משפטים, ימנעו את הדבר. לדברי הבכירים, מערבות כזו לא נראתה באוצר בעשרות השנים האחרונות.

קוברינסקי ושני מקורבים מאוד ללפיד - פוליטית ואישית. שניהם עמדו בראש מערכת הבחירות של יש עתיד לכנסת, והשתתפו במשא ומתן הקואליציוני מטעם יש עתיד. בשבועות האחרונים פועלת לשכת לפיד באופן נמרץ למינוי שני ליו"ר פעיל בשכר של חברה ממשלתית חדשה, שתהיה מופקדת על קידום פרויקטים לבנייה מואצת ומוזלת ותייעץ לקבינט הדיור החדש במשרד האוצר. בראש הקבינט עומד לפיד. המינוי נתקל עד כה בקשיים שונים, בין השאר בשל התנגדות גופי ממשל, כמו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, להקמת החברה בראשות איש אוצר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בגלל הריבית הנמוכה: האוצר מתכוון לקצץ בקצבאות הפנסיה לפורשים

בלקברי שוקלת להציע עצמה למכירה - אך מי ירצה לרכוש אותה?

עומק התגובה האמוציונלית ללפיד מלמדת בעיקר עלינו ולא עליו

נציב שירות המדינה, משה דיין, דחה בחודשים האחרונים שני ניסיונות קודמים של לפיד למנות את שני לתפקיד בכיר באוצר בשכר. הניסיון הראשון היה למנות את שני למנכ"ל מטה הדיור במשרד האוצר - פונקציה חדשה במשרד, שהיתה אמורה לזכות אותו בתנאים ובשכר של מנכ"ל משרד ממשלתי, כולל רכב צמוד, נהג וצוות מזכירות. בהמשך ניסה לפיד למנות את שני כיועץ מיוחד לשר האוצר לטיפול ביוקר הדיור ובדרכים להוזלת מחירי הנדל"ן, בחוזה העסקה מיוחד בהיקף של כ-70% משרה. גם הפעם נעמד משה דיין על רגליו האחוריות ומנע את המינוי. בנוסף, נמנע גם מינוי של שני כיועץ לשר האוצר ללא שכר.

התוכנית ששני מקדם, בגיבוי מלא של לפיד, היא פרויקט הדיור שהציגה מפלגת יש עתיד במצע הבחירות שלה לבניית 150 אלף יחידות דיור להשכרה בעשור הקרוב בעשרה מרכזי ערים בישראל, בהן תל אביב־יפו, ירושלים, חיפה, באר שבע ועוד, באמצעות הנפקת אג"ח ארוך טווח בהשקעת גופים מוסדיים וקרנות פנסיה. לפי התוכנית, שטח כל דירה יהיה מקסימום 86 מ"ר; הדירות יבנו על קרקע ממשלתית; שכר הדירה יהיה נמוך ב-35% ממחירי השוק; כ-20% מהדירות יוקצו לבעלי מקצועות מועדפים ‏(רופאים, מורים, שוטרים‏); וחוזי השכירות יהיו ארוכי טווח.

המתיחות בין אגף התקציבים ללשכת שר האוצר היא על רקע התנגדות האגף לתוכנית שני - על בסיס מקצועי. בכיר באוצר אמר ל-TheMarker כי "אסור ששיקולים פוליטיים ורצון לכותרות יובילו לכך שלא יבדקו פרמטרים מראש וינוטרלו סיכונים".

בדיקת אגף התקציבים העלתה שורת בעיות במודל אורי שני. כך למשל, בפרויקט של השכרת הדירות אין היטל השבחה, ולכן לרשויות המקומיות לא יהיה מקור תקציבי לבניית מוסדות ציבור, כמו בתי ספר וגני ילדים, ל-150 אלף הדירות. בנוסף, לפי הבדיקה, הקצאת דירות לבעלי מקצועות ספציפיים לא צפויה לעמוד במבחן בג"ץ, לפי תקדים דומה של אפליה סקטוריאלית בעתירה של הקשת המזרחית.

מצעד הפורשים ממשרד האוצר

באגף התקציבים ציינו כי בהתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ‏(הלמ"ס‏), משמעות תוכנית שני, אם תתבצע, היא שכ-60% מכלל הדירות שייבנו בישראל יהיו מיועדות להשכרה - הרבה יותר מהביקוש להשכרה באזורי הביקוש המרכזיים ‏(לפי נתוני רשות מקרקעי ישראל‏).

עוד אומרים באגף התקציבים כי גופים מוסדיים ישקיעו בפרויקט נדל"ן רק אם תובטח להם תשואה מינימלית של 7%, בעוד שלפי המודל של שני התשואה להון המקסימלית - בהנחות אופטימיות של עלות בנייה ממוצעת של 600 אלף שקל לדירה ושכר דירה מקסימלי של 4,000 שקל - תהיה 3%. לפי אגף התקציבים, אף גורם מוסדי לא יסכים להשתתף בפרויקט עם תשואה כזו.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "אגף התקציבים, בגיבויו המלא של שר האוצר, מקדם את תוכנית הדיור הלאומית. ראש אגף תקציבים עומד בראש צוות 90 הימים שיגבש את דרך הפעולה לבניית עשרות אלפי דירות להשכרה. ראובן קוגן נמצא בקשר יום יומי עם לשכת השר כחלק ממאמצי האגף בנושא".

בתגובה להעסקת מקורבי השר קוברינסקי ושני נמסר מהאוצר כי "פעילות לשכת השר והיועצים נעשית בהתאם לחוק".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?