המדינה תוזיל את מחירי הדיור? המטרה - דירת 4 חדרים במיליון שקל

משרדי השיכון והאוצר מקדמים בימים אלה יוזמה, שצפויה להביא לגל מכרזים לבנייתן של עשרות אלפי דירות ברחבי הארץ החל מסוף השנה ■ ברוב המכרזים ייקבע מחיר מקסימלי לשיווק לצרכן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

יוזמה חדשה המקודמת בימים אלה במשרדי הממשלה וברשות מקרקעי ישראל, צפויה להביא לראשונה לפרסומם של מכרזי רכישת קרקע לאלפי יחידות דיור במחיר מפוקח שתקבע המדינה. תנאיהם של מכרזים אלה, המכונים "מכרזי מחיר מטרה", עדיין נמצאים בדיון במשרדים הרלוונטיים, אך כבר כעת ברור כי אלה מגובשים על רקע מה שנתפש ככישלון של מכרזי "מחיר למשתכן", ואם יאושר מסלול המכרזים החדש הוא עשוי לבוא במקומם.

למהלך שותפים משרדי השיכון והאוצר, כשגם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, ובמיוחד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, מעורבים בנושא. על היוזמה החדשה רמז בשבוע שעבר מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, בסיור שערך בקרית גת. ליברמן אמר כי "צריך להגיע ליעדי מחיר של 850 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים בקרית גת", וציין כי בכוונת קובעי המדיניות להביא לשיווק דירות בכ–10%–15% פחות ממחירם החציוני לדירה בעיר כיום.

כתבות נוספות ב-TheMarker

קופת השרצים של רוכשי כלל ביטוח

אחרי נאום הגלדיאטורים: 12 שאלות שנוחי דנקנר לא רוצה להשיב עליהן

על פי המתווה המתגבש, את המכרזים תפרסם הרשות בכמה יישובים שבהם יש כוונה לשווק קרקע לאלפי יחידות דיור לקראת סוף 2013 ועד סוף המחצית הראשונה של 2014. בכל אחד מהם לא יחול מחיר המטרה שייקבע על כלל הדירות במתחם, אלא רק על 60%–80% מתוכן.

רשימת הערים שלגביהן נבחנת האפשרות ליישם את הצעד, כוללת את קרית גת ‏(שבה קרקע לכ–7,600 דירות‏), ראש העין ‏(שבה קרקע לכ–14 אלף דירות, מתוכן שווקו כבר 4,000‏), וכן מתחמים גדולים בקרית ביאליק, במודיעין ובבית שמש.

לדברי ליברמן, מבוצע המהלך בד בבד עם גיבושם של "הסכמי־הגג" לשיווק מתחמי הענק ברשויות עם מתחמי הקרקע הגדולים, שהראשון שבהם נחתם בשבוע שעבר בקרית גת. "אנחנו נמצאים כיום במהלך שמטרתו בסופו של דבר היא להוציא לשוק בתקופה קצרה עשרות אלפי יחידות דיור", אמר ליברמן. "בסופו של דבר בשיווק כל כך גדול, אני גם רוצה לקבוע את רף המחיר. לדאוג שדירה בראש העין תעלה מיליון שקל או שדירה בקרית גת תעלה 850 אלף שקל".

באוצר לא מתלהבים מאופן קביעת המחיר

שטחים פתוחים בקרית ביאליקצילום: נתיבי ישראל

ליברמן הוסיף כי לגבי אופן קביעת מחיר המטרה עדיין לא הושגה הסכמה, והנושא נידון בין המשרדים הממשלתיים. "קביעת מחיר מטרה לאלפי יחידות דיור שישווקו ברחבי הארץ בו זמנית, הוא הדבר הנכון לעשות", אמר. "מהלך כזה ייתן מכה חזקה לביקוש".

כפי שציין ליברמן, סלע המחלוקת העיקרי בשלב זה הוא האופן שבו ייושמו מחירי הגג.

על פי התוואי המועדף כיום על משרד השיכון, בכל אחד מהמתחמים שבהם ישווקו הדירות, יש לקבוע מראש את מחיר המטרה שבו ישווקו הדירות בסופו של דבר, עוד לפני היציאה למכרז. זאת, על ידי שקלול מחירו החציוני של מ"ר בנוי, על פי עסקות העבר שנעשו בעיר. בהתאם לחישוב זה, ייקבע מחיר גג לדירות החדשות שייבנו במקום, כשמחיר המטרה צריך להיות נמוך בשיעור מסוים מהמחיר החציוני.

כל הדרכים מובילות לדירה

במשרד האוצר לא מתלהבים מאופן קביעת המחיר באופן זה, ונטען לגביו שהוא אינו רגיש לשונות הרבה שבין מחיריהן של דירות, וכי קשה להסיק מהו המחיר המתאים לדירה חדשה בשכונה חדשה על סמך עסקות בשכונות ותיקות או בשכונות חדשות במיקומים שונים.

לפיכך מציע האוצר תוואי שונה לקביעת מחיר המטרה. לפי תוואי זה, המכרז שתפרסם המדינה יכלול את רכיבי העלות הידועים בהקמת הדירות, ובהן עלויות הפיתוח, הבנייה והמיסוי - ואילו עלות הדירה הסופית תיקבע בהתאם למחיר הקרקע שישלם היזם הזוכה במכרז, תוך חישוב רווח יזמי של 8% במקום 15% כמקובל.

ההערכה היא כי עד לישיבתו הבאה של קבינט הדיור, המתוכננת לתחילת ספטמבר, יצליחו הגורמים העוסקים בגיבוש המסלול החדש להגיע להסכמה על אופן חישוב מחיר המטרה. לדברי ליברמן, המכרז הראשון שצפוי לצאת בתנאים החדשים יהיה בקרית גת באוקטובר הקרוב.

במשרדי הממשלה מתייחסים ליוזמה החדשה כאל מקצה שיפורים למסלול המכרזים הוותיק יותר של ה"מחיר למשתכן", שמבחינתם של מקבלי ההחלטות לא הוכיח את עצמו. מתוך קרקע לכ–5,000 דירות שהוציאה המדינה עד כה לשיווק במסלול זה, נרכשה קרקע לכ–1,000 בלבד. הפעם, במטרה להגדיל את אטרקטיביות המכרזים בעיני היזמים, לא תוגבל מכירת הדירות לזוגות צעירים זכאי משרד השיכון בלבד, והדירות ישווקו לכלל הציבור, כך שתהליך שיווק הדירות יהיה קל יותר. בנוסף לכך, יבוטלו תכתיבים לגבי גודל הדירות שייבנו, המופיעים כיום במכרזים של המינהל.

הראל לוקר (משמאל), אורי אריאל וראש העיר ראש העין, משה סיני, בסיור באתר בנייה בעיר צילום: קובי גדעון / לע"מ

"הליך המכירה 
יהיה פשוט יותר"

לדברי ליברמן, גם העובדה שכלל המתחמים האמורים ישווקו במסגרת "הסכמי הגג" שנחתמים בין המדינה לרשויות המקומיות, תוסיף לאטרקטיביות שלהם. זאת, מכיוון שהסכמים אלה מבטיחים קדם־מימון מצד המדינה עבור מוסדות חינוך, מבני ציבור ופתרונות תחבורתיים לשכונות החדשות, באופן המאפשר את פעילותם של כל אלה בעת אכלוס ראשוני של הבניינים במתחם.

"כשהקבלן יודע שיש לו תשתיות, מבני ציבור ומבני חינוך, שנבנים בד בבד עם הדירות עצמן, הוא יודע שהליך המכירה יהיה פשוט הרבה יותר", הסביר ליברמן.

מה יעלה בגורלו של מיזם הדיור להשכרה?

בנצי ליברמן (מימין), אורי אריאל, הראל לוקר ואבירם דהרי, ראש העיר קרית גתצילום: ששון תירם

קביעת מחירי גג נחשבת צעד קיצוני, בטח בממשלה בעלת אוריינטציה כלכלית כל כך ליברלית. "אין ספק שמדובר ברגולציה עמוקה מצד המדינה, אבל אנחנו נמצאים במשבר עמוק. אנחנו חייבים לייצר מהלך אפקטיבי להורדת מחירים, במציאות שבה בנק ישראל לא עוזר וממשיך להוריד את הריבית עוד ועוד", הוסיף.

למרות הירתמותם של לפחות חלק מהגורמים בממשלה להעברת המהלך, עדיין צפויים לו מכשולים לא פשוטים בדרך. יש לזכור כי במקביל, שקועים היום הן הממשלה והן קבינט הדיור בקידומו של מיזם דיור בקנה מידה עצום נוסף - והוא הקמת מאגר הדירות להשכרה לטווח ארוך, כאשר היעד הוא בניית 150 אלף דירות בתוך עשור.

אמנם, פרויקט הדיור להשכרה נחשב כפתרון בטווח הארוך, ומחיר המטרה כפתרון בטווח הקצר, אך כלל לא ברור אם למדינה יכולת לקדם את שני המהלכים, ששניהם מצריכים מימון רב ומשאבי קרקע רבים, במקביל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב