תוכנית עיריית ר"ג לחיזוק מבנים והוספת דירות אושרה אך הוגבלה לשנה

ועדת הערר של מחוז תל אביב דחתה את הערעורים נגד התוכנית, שמוסיפה זכויות בנייה בלתי מוגבלות לפרויקטי תמ"א 38, אך תחמה אותה בזמן כדי לבחון את השפעתה על העיר

רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי

יו"ר ועדת הערר של מחוז תל אביב, עו"ד מיכה גדרון, דחה את העררים שהוגשו נגד תוכנית שמוסיפה זכויות בנייה בלתי מוגבלות לפרויקטי תמ"א 38 ברמת גן.

במאי דחתה מליאת הוועדה המקומית של עיריית רמת גן תוכנית המאפשרת תוספת זכויות בנייה במסגרת פרויקטי תמ"א 38 ‏(תוכנית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה‏) בכל העיר מעבר לזכויות שנותנת התמ"א. אך בכינוס שני כעבור כחודש אישרה אותה מליאה את התוכנית, שכוללת הוספת דירות ללא הגבלה. המתנגדים עיררו בוועדת הערר מחוז תל אביב.

אתמול אישרה ועדת הערר את התוכנית לתקופה של שנה בלבד, והוסיפה כי אם בתום השנה תאושר התוכנית לתקופה ארוכה יותר או לצמיתות "יהיה על הוועדה המקומית לעשות זאת על בסיס פרוגרמה שתבחן את השפעת התוכנית על אזורים שונים בעיר".

עו"ד ענת בירןצילום: עמית גושר

הוועדה המקומית, שתכננה את התוכנית, טענה כי הדירות הנוספות מהוות מנוף כלכלי החיוני לתמרוץ קבלנים ולקדם את חיזוק המבנים בעיר. מתנגדיה, בהם חבר המועצה עו"ד רועי ברזילי, וניר שלו מעמותת אדם טבע ודין, טענו כי מדובר בציפוף לא מבוקר וכי פרויקטים של תמ"א 38 עם זכויות בנייה מוגדלות מאושרים באופן פרטני ושהתוכנית לא לקחה בחשבון עומסים על תשתיות עירוניות כמו חניות, כבישים ומוסדות ציבור.

ועדת הערר קבעה כי מדובר בתוכנית שתקפה למשך שנה שבמהלכה תיבדק השפעת התוכנית על העיר. "דווקא דרך הפעולה שבה נקטה הוועדה המקומית, של אישור הגדלת הצפיפות במסגרת תמ"א 38 לתקופה מוגבלת וקצרה, היא לדעתנו הדרך הנכונה והראויה כדי לבחון בצורה מקצועית את השפעת התוכנית על הצפיפות בעיר", נכתב בהחלטת הוועדה.

עוד טענו המתנגדים כי אין צורך בהענקת זכויות בנייה עודפות, שכן ערכי הקרקע בעיר גבוהים מספיק כדי להוות תמריץ כלכלי. ועדת הערר דחתה טענה זו מכיוון שאינה מתבססת על חוות דעת מקצועית, בניגוד לעמדת הוועדה המקומית שהסתמכה על חוות דעת של השמאי ארז כהן, שקבע כי "הגדלת הצפיפות היא תנאי בל יעבור כדי שהריסה ובנייה מחדש במסגרת התמ"א תהיה כדאית כלכלית".

ברזילי, שביקש להוסיף תיקונים בתוכנית בירך על ההחלטה. "ההחלטה מביאה בשורה לתושבי רמת גן שסובלים מצפיפות יתר ומקריסת תשתיות. סברתי שעל העירייה לאשר תוכנית להגדלת צפיפות רק לאחר שתציג תוכנית כיצד התשתיות יעניקו מענה לצרכים שנובעים מגידול מסיבי של האוכלוסייה. התוכנית אמנם תאושר אך תוקפה יהיה לשנה בלבד ולא לחמש שנים. כדי לאשר את התוכנית לתקופה ארוכה יותר תהיה הוועדה המקומית חייבת להציג תוכנית שתבחן את ההשפעות ברמה הרובעית והשכונתית - צפיפות מרבית ויחס מרבי בין הדירות שתיהרסנה לדירות החדשות. נראה כי תוצאות הערר הן שבעוד שנה מהיום תיאלץ הוועדה להציג בסיס לתוכנית מתאר לרמת גן - בראשונה זה 40 שנה".

רועי ברזיליצילום: דניז זילברמן

גם עו"ד ענת בירן, שייצגה את בעלי דירות בפרויקט שנתקע בעקבות ביטול התוכנית, בירכה. "זו החלטה שמעבירה מסר ברור בדבר חשיבותה של תמ"א 38 כמנוף כלכלי שמאפשר חיזוק מבנים והצלת חיי אדם. ועדת הערר קיבלה את עמדת העירייה, שהתוכנית יצרה התעוררות בפרויקטים של הריסה ובנייה חדשה. זה גם מסר לרשויות אחרות שאפשר לקדם ולתת מנופים כלכליים נוספים למימוש התמ"א בסמכות ועדה מקומית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן