ראשי הערים בשרון: לבטל את תוכנית תעש לטובת פארק מטרופוליני

|(עדכון) בכירים ברשות מקרקעי ישראל: "דרישתם של ראשי הערים להקים בשטח התוכנית פארק היא פופוליסטית"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ראשי הערים, איציק רוכברגר מרמת השרון, חי אדיב מהוד השרון ויהונתן יסעור מהרצליה כינסו היום (ב') מסיבת עיתונאים ובה הכריזו על התנגדותם המשותפת לתוכנית הבנייה על שטחי מפעל תעש. התוכנית נמצאת בשטח שלוש הרשויות המקומיות וכוללת בינוי של כ-23 אלף יחידות דיור על חטיבת קרקע ששטחה כ-7,000 דונם.

"אנחנו מציעים שנהפוך את שלוש הערים לערים ירוקות. שטח תעש הוא פי שניים מהסנטרל פארק בניו יורק. איזה אסון יקרה אם תהיה חשיבה מחודשת על התוכנית?" הצהיר רוכברגר. "אנחנו נוביל את המהלך עם ארגוני הסביבה. נוביל הזדמנות אחרת לאזור הזה".

אלא שהכוונות הירוקות של ראשי הערים חשודות שכן הן חריפות ומושמעות פחות משלושה חודשים לפני הבחירות למועצות המקומיות. רוכברגר דחה את הטענות על העיתוי הפופוליסטי של ההצהרה המשותפת. "בעבר דעתי היתה שאפשר לבנות אבל צריך לצמצם את הבנייה. גרמן (יעל גרמן, ראש עיריית הרצליה לשעבר) היתה מוכנה לבנות במתחם צור שקרוב להרצליה אז נאלצנו להסכים לבנייה מצומצמת. זו היתה העמדה הרשמית של רמת השרון כי הבנתי שלא נוכל להילחם בזה לבד", הוא מסביר. "נוצרה ההזדמנות כשיהונתן יסעור הפך לראש העיר ובאנו בדברים איתו ועם חי אדיב". שרת הבריאות, יעל גרמן, מסרה בתגובה כי אינה מתכוונת להתערב בענייני הערים.

יהונתן יסעור, שעד לפני כמה חודשים כיהן כסגן ראש העיר הרצליה והיום מכהן בראשה אמר: "הגשנו התנגדות חריפה לחוקר הוועדה ולתוכניות. התגלו ערכי טבע ואני חושב שיש מקום לעשות פארק על כל השטח ואת ההחלטה אם לבנות את המתחם נשאיר לדורות הבאים. בהרצליה יש 28 אלף יחידות דיור באישור: חוף התכלת, גליל ים ושדה התעופה ולכן אין סיבה להפשיר קרקעות בהרצליה בצורה כל כך מאסיבית. בשלב הזה אני בעד פארק ובעוד 50-70 שנה הדורות הבאים יחליטו מה הם רוצים לעשות".

חי אדיב, ראש העיר של הוד השרון הציג את החזון של עירו כ'טבע עירוני'. "אנחנו מוכנים לוותר על הכנסות כלכליות כדי להרוויח את איכות החיים. ברמה הלאומית זה השטח הירוק היחיד באזור השרון. בסוף נגור במגדלים בלי ריאות ירוקות. זו תהיה טעות גורלית שאי אפשר יהיה לתקן אותה. זה הסנטרל פארק של גוש השרון. הוד השרון תבנה את עצמה ממזרח לכביש 4. כשעלה הרעיון להשאיר את השטח לדורות הבאים זה תאם את החזון האישי שלי. הוד השרון לא זקוקה לשטח הזה בעשרים השנים הבאות".

מימין: יהונתן יסעור, איציק רוכברגר וחי אדיב

יסעור הוסיף כי דעתו לגבי תוכנית תעש החלה להתגבש לפני כשנתיים כשמהנדס העיר מיכאל סקה הציג לגרמן ולו את הבעיות החולות של התוכנית. "יש מגבלות תחבורתיות בתוכנית ובינוי אורבני שלא משתלב עם המרקם העירוני של הרצליה. תע"ש זו בנייה של עיר חדשה שמחולקת בין שלוש רשויות".

זיהום הקרקע מהווה מכשול קשה בפיתוח המתחם שכן עלויות הטיהור מוערכות בכשני מיליארד שקל, תקציב שהממשלה מעולם לא התכוונה להוציא מכיסה. הפיתרון שנמצא הוא בתמורה שתתקבל מהקבלנים במסגרת שיווקי הקרקע במכרזים של רשות מקרקעי ישראל. מפארק מטרופוליני לא יתקבלו ההכנסות הדרושות לניקוי הקרקע אך רוכברגר מציע פיתרון אחר: "אנחנו נלחץ על המדינה לטהר את הקרקע. המדינה חייבת להקצות כסף לטיהור ולא באמצעות שיווקים ובינוי. שני מיליארד זה לא הרבה".

בעיה תקציבית אחרת היא עלויות בניית הפארק המטרופוליני. בהדמיה של הפארק מתוכננות בו שלל אטרקציות: רכיבה על סוסים, קטיף פירות ופרחים, קמפינג, קארטינג, מסלולי הליכה, ריצה ורכיבה על אופניים, דרייב אין, פארק מים, קיר טיפוס, מתחם פיינטבול ומיני גולף.

על השאלה בכמה מוערכת עלות הקמת הפארק ומאלו מקורות תמומן ענה רוכברגר: "זאת הדמיה כללית ולא תוכנית מאושרת. בשלב הראשון אפשר להישאר עם מרבצי הטבע הטבעיים. נשב ונחשוב, זה יעלה הרבה, מאות מיליונים. זה תהליך מאוד ארוך שתחילתו בפינוי תע"ש. מה שחושב כרגע זה עצירה של קידום השטח לטובת בנייה".

הצעד הבא של ראשי העיריות הוא להוציא בימים הקרובים הודעה לרשות מקרקעי ישראל, משרדי הפנים והגנת הסביבה בבקשה לקיים דיון דחוף בוועדה לתכנון מתחם תע"ש ולחשוב מחדש על היעוד העתידי של השטח.

"התנגדות מטעמים פוליטיים"

מוקדם יותר היום טענו בכירים מרשות מקרקעי ישראל כי התנגדות ראשי הערים נובעת ממניעים פוליטיים עקב הבחירות ברשויות המקומיות באוקטובר. ברשות זועמים על ראשי העיריות, במיוחד משום שטוענים שם, כי התכנית נערכה בעצה אחת עמם. "הזיגזג הפוליטי של ראשי הערים לעת בחירות מעלה תהיות בנוגע להתנגדותם, זאת לאחר שרק לאחרונה תמכו בפומבי בפני חוקר בתוכנית. בהצהרתם האומללה מסכנים ראשי הערים את התוכנית היחידה שתאפשר את מימון טיהור הקרקע והמים במקום לטובת תושבי השרון, ושתיתן מענה למצוקת הדיור. הדרישה להקים במקום פארק הינה פופוליסטית ולא מציאותית והיא תביא לתוצאה אחת שתהיה בכייה לדורות: במקום לא יקום פארק והקרקע תישאר מזוהמת", טוענים הבכירים ברשות.

הדמיה של תוכנית הבנייה במתחם תעשצילום: מינהל מקרקעי ישראל

ככלל, הם טוענים, התנגדות ראשי הערים התקבלה בתדהמה על ידי מתכנני התכנית, משום שבעבר העיריות תמכו בתוכנית באופן מוצהר ובחודש מארס האחרון פנה ראש עיריית רמת השרון, יצחק רוכבגר, במכתב לחוקר זאב עמית וביקש להדגיש כי הוא תומך בתוכנית. "תוכנית הקמת יחידות הדיור האמורות תביא את המשאבים שיאפשרו טיהור הקרקע מהזיהומים הקשים הקיימים בשטחים אלה ואשר מתפשטים ומגבירים את נזקיהם מיום ליום", כתב רוכברגר. "ועל כן עמדתה הרשמית של עיריית רמת השרון הינה תמיכה בתוכנית הבינוי האמורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר