"תוקעים סכין בגב" |

המדינה נתנה לזוגות הצעירים 100 אלף שקל כדי לקנות דירה - הקבלנים לקחו את הכסף

לפני כחודש החליטה המדינה לתת מענק בסך של כ–100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה בירושלים - ומחירי דירות רבות בעיר זינקו בעשרות אלפי שקלים ■ בכיר במשרד השיכון: "איך נקדם מהלכים להוזלת הדירות אם הקבלנים תוקעים לנו סכין בגב?"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הסיכום שאליו הגיעו לפני כחודש משרדי השיכון והאוצר בדבר "מענק ירושלים" - מענק בסך של כ–100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה בעיר - אמור היה לסייע לזוגות הצעירים לרכוש דירה באחת הערים היקרות במדינה. אלא שיוזמי המהלך לא הביאו כנראה בחשבון את האפשרות שבעיר המאופיינת בהיצע דיור מוגבל וביקוש רב, יהיה מי שיפעל לנצל את ההטבה לצרכיו.

מאז אושר מתן המענק הגיעו למשרד השיכון, לחברי מועצת העיר ירושלים ולמערכת TheMarker כמה תלונות של צעירים המבקשים לרכוש דירה ראשונה בעיר. לטענתם, בכמה פרויקטים בירושלים העלו היזמים את מחירי הדירות בעשרות אלפי שקלים לדירה. כמה מהם סיפרו כי כאשר שאלו מדוע אותה דירה נמכרת לפתע במחיר גבוה יותר, השיבו להם אנשי המכירות כי הקונים זכאים למענק מהמדינה וביכולתם להשתמש בו. במשרד השיכון בודקים את הטענות, אבל בכל מקרה לא ברור מהן הסנקציות שהמשרד יכול להפעיל נגד יזמים שנוהגים כך.

"לפחות אצל שני קבלנים בפסגת זאב המחירים קפצו ב–50 עד 80 אלף שקל", מספר רואה חשבון המתגורר בירושלים בשכירות 10 שנים, ומחפש דירה בעיר כבר יותר משנה. במכתב תלונה שהפנה לשר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, התריע הצעיר: "מענק הסיוע לזוגות צעירים נהפך למענק סיוע לקבלנים בונים".

כתבות נוספות באתר TheMarker

מנכ"ל סופרגז: "מי שיחכה למזרח תיכון חדש - לא יישאר לו גז"
האפליקציות שיראו לכם את הדרך - במכונית או בתחבורה הציבורית
עוד כתב: "תיאמנו פגישה עם סוכנת המכירות של אחד הקבלנים הבונים, ושאלנו אותה מדוע מחירי הדירות שלהם קפצו... וקיבלנו תשובה מקוממת - 'יש לכם מענק ממשרד השיכון של 100 אלף שקל, אתם יכולים להשתמש בו וכך תגיעו למחיר המקורי'. התשובה הזו הפכה לרווחת בקרב הקבלנים הבונים בפסגת זאב".

אתר בנייה בירושלים

בשיחה עם TheMarker עוד ציין כי מדובר בפרויקט "על החורש", שמשווקת כיום חברת י.ד ברזאני בפסגת זאב מזרח: "מחיר דירת חמישה חדרים טרם הכרזת המענקים היה 1.72 מיליון שקל - ולאחר קבלת המענק, עלה ל–1.79 מיליון שקל".

מתלונן נוסף, שביקש להישאר בעילום שם, סיפר כי הוא ורעייתו ביקשו לרכוש דירה בפרויקט "אביסרור בפארק", שמשווקת חברת אביסרור משה ובניו בשכונת הר חומה. "לפני כחודש שוחחתי עם מנהל המכירות, שהיה נחמד, והיינו קרובים מאוד לחתימת חוזה רכישה במחיר של 1.36 מיליון שקל לדירת ארבעה חדרים. באותו זמן החלה תקופת בין המצרים, וכאדם דתי החלטתי להמתין עם הרכישה. יום לאחר תשעה באב הגעתי למקום יחד עם הורי, והופתעתי לגלות שמחירה של הדירה זינק ל–1.435 מיליון שקל - פער של כ–75 אלף שקל. שאלתי את מנהל המכירות איך זה יכול להיות - והוא אמר שהסיבה היא מדד תשומות הבנייה".

לדברי המתלונן, למרות עליית המחירים, הביאו המענקים לעליות חדות בביקושים לדירות בירושלים, ולכן בכוונתו לרכוש את הדירה חרף הזינוק במחירה. "זה עצוב. עד שהמדינה החליטה סוף־סוף לעזור במשהו לזוגות הצעירים, הקבלנים באים ונוגסים לך בזה. זה מכעיס, אבל הקבלן הוא בעל עסק פרטי. אף אחד לא יקבע לו מתי להעלות והוא לא חייב דין וחשבון לאף אחד".

ההתייקרות הפתאומית בסך עשרות אלפי השקלים לא נעלמה גם מאנשי פסגת זאב עצמה, שבה משווקים כיום פרויקטים חדשים רבים. בכתבה שפורסמה ביום שישי האחרון במקומון "קול בפסגה" תחת הכותרת "מי הרוויח מהמענק של משרד השיכון?", הציג הכתב שי בן עמי מודעות פרסומת לפרויקטים בשכונה, תוך שהוא משווה אותן למודעות פרסומת לאותם פרויקטים מלפני כחודש. בכל המקרים נרשם פער של עשרות אלפי שקלים. כך למשל, דירת ארבעה חדרים בפרויקט בפסגת זאב מזרח, המשווקת כיום ב–1.085 מיליון שקל, שווקה לפני כחודש ב–40 אלף שקל פחות - 1.045 מיליון שקל.

נראה ששתי החברות שהוזכרו למעלה אינן היחידות שהעלו מחירים בירושלים בתקופה האחרונה. איש שיווק המעורב בכמה מהפרויקטים בשכונה, ואשר ביקש להישאר בעילום שם, מאשר כי עליית המחירים קשורה קשר הדוק למענקים: "ככה זה תמיד במענקים מהסוג הזה. הרוכשים והיזמים מתחלקים 50%–50%".

החברות: "לא 
העלינו מחירים"

המחירים עולים לרגל

שר הבינוי והשיכון אריאל אמר אתמול בנושא: "עם כניסתי לתפקיד קיימתי שיחות עם ראשי התאחדות הקבלנים ועם קבלנים מובילים במשק. שמעתי מהם כי המחירים הגבוהים פוגעים גם בהם, וכי הם מעוניינים להיות שותפים לעבודתי להורדת מחירי הדיור. על כן מקומם לשמוע על העלאת המחירים והגדלת הרווחים שלא בצדק על חשבון זוגות צעירים, שהמענק נועד להיטיב עמם. אני קורא לראשי התאחדות הקבלנים לפעול בצורה חד־משמעית נגד התופעה הזו, כדי שאוכל לדעת כי אכן כוונתם היא שיתוף פעולה אמיתי - שאם לא כן, אסיק את המסקנות המתבקשות".

גורם במשרד השיכון הוסיף כי אם בבדיקת המשרד יתברר כי המענק אכן נוצל לרעה, יהיו לכך השלכות על יחסי המשרד עם הקבלנים: "איך הקבלנים מצפים שאנחנו נקבל החלטות בנוגע למחירי הדיור בשיתוף אתם, ובו בזמן כאשר אנו עושים מהלכים להוזלת המחירים הם תוקעים לנו סכין בגב?"

לדברי מירב כהן, חברת מועצת העיר ירושלים, הגיעו גם אליה תלונות בעניין, ואין בכוונתה לשבת בחיבוק ידיים. "אם הקבלנים יעשו שימוש לרעה בניסיון הכן של המדינה לעזור לצעירים לרכוש את דירתם היחידה, נדאג לפרסם ברבים את שמותיהם ואת שינוי המחיר שביצעו, ונקרא לציבור שלא לבצע עמם עסקות", הזהירה כהן.

יו"ר ארגון הקבלנים בירושלים, שמוליק לוי, אמר בתגובה כי הוא מופתע מהטענות וכי אם דפוס התנהלות כזה קיים, הוא מגנה אותו: "אם זה אכן המצב, זה גרוע מאוד. אנחנו רוצים למכור דירות, ורוצים שזוגות צעירים ירושלמים ייהנו מהמענק. נאבקנו כדי שזה יקרה. חשוב לומר שגם אם יש חברה כזו או אחרת שנקטה צעד של העלאת מחיר בעקבות המענק, אסור להשליך מכך על כלל הקבלנים בירושלים. בכוונתי לבדוק את הנושא".

מחברת אביסרור משה ובניו נמסר כי "למתן המענקים לדירה ראשונה בירושלים לא היתה כל השפעה על מחירוני הדירות. בחודש האחרון מכרה החברה בפרויקט אביסרור על הפארק בהר חומה 12 יחידות דיור, מחציתן לזכאים ומחציתן למשפרי דיור, ובסך הכל נמכרו יותר מ–70% מכלל הפרויקט. לכן, קרוב לוודאי שהדירה הספציפית שבה התעניין הרוכש נמכרה, ופערי המחיר נובעים מכך שהוצעה לו דירה דומה עם אותו מספר חדרים, אך במיקום טוב יותר, הצופה אל הפארק". מנכ"ל חברת י.ד ברזאני, יוסי ברון, הכחיש את טענות הרוכשים וכינה אותן "הזויות". לדבריו, "הפרויקט המדובר מכור כולו, כשאיש מבין הרוכשים כלל לא ניצל את המענק. אמנם נכון שמתן המענק סייע לנו למכור דירות, אך הוא סייע דווקא מאחר שלא העלינו מחירים".

מנצלים את הדיסאינפורמציה

את מענק ירושלים - 100 אלף שקל שלהם זכאים רוכשי דירה ראשונה תושבי העיר - יזם ח"כ מאיר פרוש מיהדות התורה, שהוביל את החקיקה ב–2001. החוק היה בתוקף חודשיים, ומאז הוקפא פעם אחר פעם באמצעות חוק ההסדרים. ב–5 למאי השנה נכנס המענק לתוקף לראשונה מאז הוקפא, ובישיבת הממשלה ב–13 למאי הוחלט על ביטולו. אלא שטרם הביטול הסופי, התעקש שר השיכון אריאל כי במסגרת הוראות המעבר תינתן לרוכשי הדירות בעיר ארכה למימוש ההטבה.

בתחילה התנגד האוצר למהלך, אולם לאחר משא ומתן הושגה פשרה, שלפיה יהיו רוכשי הדירות בעיר זכאים להטבה עד 15 ביולי לדירות יד שנייה ‏(בינתיים נדחה המועד ל–25 ביולי, כלומר מחר‏), ועד 31 באוקטובר לרוכשי דירות חדשות במחיר של עד 1.8 מיליון שקל. בסוף יוני אישרה ועדת הכספים את ביטול החוק ואת הוראות המעבר, ורק ביום ראשון אישרה הכנסת את הביטול בקריאה שנייה ושלישית.

המחירים עלו ב-63% בחמש שנים

רבים מרוכשי הדירות מתלוננים על חוסר בהירות של תנאי המענק והמועדים שבהם הוא ניתן, ועל הוראות המשתנות חדשות לבקרים ויוצרות בלבול וחוסר ודאות.

"אני בקשר עם 200 משקי בית פוטנציאליים לקבלת המענק, אבל לצערי בשלב הזה רבים מתוכם מבולבלים מאוד והדיסאינפורמציה חוגגת", מספרת כהן ממועצת העיר. "למעשה, עד לפני שבוע וחצי לא היה מסמך רשמי עם הוראות ברורות בנושא - לא של משרד השיכון ולא של משרד האוצר. כשמדובר בחלון הזדמנויות כל כך מצומצם, אי הבאת הפרטים בצורה מסודרת מונע את מימוש המענק".

לטענת כהן, יש מי שמנצל את הדיסאינפורמציה, כאשר יזמים מפרסמים במודעות תאריכים כוזבים לסוף תקופת המענק, כדי להלחיץ את הציבור. כך למשל פרסם אחד מהם כי המענק יינתן רק עד 25 ביולי, כאשר התאריך האמיתי, כאמור, הוא 31 באוקטובר.

בדיקה באתר משרד השיכון מעלה כי הוראות המענק אכן נוקבות ב–25 ביולי כתאריך האחרון למענק, ולא בסוף אוקטובר כפי שאישרה הכנסת. בשיחה עם גורם במשרד, הסביר האחרון כי עד לאישורו הסופי של החוק בקריאה שלישית בכנסת, ביום ראשון בלילה, לא ניתן היה לשנות את ההוראות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר