הממשלה מעצבנת שוק עצבני

אם הממשלה עושה משהו, רוכשי הדירות פועלים בהנחה שיקרה ההפך

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הדבר שצריך לעניין יותר מכל את קובעי המדיניות בממשלה הוא נתוני העסקות ביוני; כפי שנראה עתה, נבלמה העלייה הפראית בכמות העסקות שנרשמה במאי ומספרן ירד. אם מספר העסקות יחזור לרמה חודשית של 8,000-9,000, הדבר יראה שהשוק שב פחות או יותר למסלול.

במקרה כזה ניתן יהיה לסכם את ההתפרצות הגדולה של חודש מאי כאירוע נקודתי, קוריוזי, וכנראה בלתי מזיק. גם הקפיצה במספרם של המשקיעים לא צריכה לרגש מדי. אבל כל זאת בתנאי שאכן מדובר באירוע חד פעמי ולא בתחילתה של מגמה.

הסימנים, נכון לעכשיו, אכן מורים ששיא העסקות שנרשם לפני חודשיים היה אירוע בודד. לכן אפשר לפי שעה להעריך שאין מדובר בתפנית אמיתית של השוק, אלא בפעילות מואצת של אלפי רוכשים שחשו שאם לא ירכשו דירה במאי - הם יתקשו לעשות זאת בעתיד הקרוב.

אם הרוכשים צודקים, זו אינה בשורה טובה ואנו צפויים לחזות בירידה בכמות העסקות, הרבה מתחת ל-8000-9,000. למען האמת, נראה שהשוק החל כבר להתכונן לימים הללו. בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker על ירידה של כ-40% בהיקף שיווקי הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל ב-2012; מספר היתרי הבנייה שהוציאו ועדות התכנון והבנייה הקבלנים נמצא אף הוא בירידה, כמו גם מספר הדירות הבלתי מכורות של הקבלנים. כל אלה מבטיחים שלא משנה מה תהיה מדיניות הממשלה - בשנתיים הקרובות לפחות, היצע הדיור יקטן. בתסריט הזה מחירי הדירות ירדו רק אם יקרה משהו רע בתחום לאומי, שאינו קשור לשוק הדירות. מיתון למשל.

פרויקט אשדר מונסון. המתחם יכלול 620 יחידות דיור

האם הממשלה אכן חותרת לצמצום השוק? אולי לא חותרת, אבל בשנים האחרונות כבר אירע לא פעם שהממשלה הביאה את השוק לכיוון הפוך מזה שהתכוונה לו. רוכשי הדירות שמים את מבטחם בממשלה - אבל באופן הפוך; כלומר, אם הממשלה עושה משהו, הם פועלים בהנחה שיקרה ההפך.

זה נשמע מצחיק, אבל לא מופרך. זכורה ההבטחות של שר השיכון הקודם אריאל אטיאס, מ-2009, שהממשלה תוריד את המחירים. מי שהאמין לאטיאס ועיכב את רכישת הדירה - ספג עליית מחיר של עשרות אחוזים. זכורה גם תוכנית הפטישים של שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, מ-2010, שנועדה לפגוע במשקיעים, אבל לבסוף יצא שדווקא היטיבה עמם. ולא נשכחה ההבטחה לסיוע ממשלתי לזוגות צעירים שירכשו דירות בפריפריה, שלא קוימה.

כך או כך, הסימנים אינם מבשרי טובות. גם אם הממצאים המפתיעים של מאי יתבררו כקוריוז, אין ספק שהממשלה מצטיינת בעיקר בדבר אחד - בלעצבן שוק עצבני מלכתחילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה