סוגרים עניינים בבית קפה |

בלי אישור: אורי שני, מקורבו של 
לפיד, כבר מנהל את תוכנית הדיור

שני והעוזרת של לפיד נפגשו עם מנהל מינהל מקרקעי ישראל בבית קפה שכונתי ברמת אביב ■ בשולחן סמוך ישבו שר האוצר ואחותו אשר החליפו דברים עם השלושה

שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר
שרון שפורר צרובה שקוף
שרון שפורר

איש העסקים אורי שני, מקורבו של שר האוצר יאיר לפיד, ומנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, ערכו שלשום ישיבה על תוכנית הורדת מחירי הדיור ועל פעילות הצוות שיחל לפעול באוגוסט, לגיבוש התוכנית, ואמור להגיש אותה לקבינט הדיור בתוך 90 יום.

את הפגישה ערכו שני וליברמן ב–19:00, בבית קפה שכונתי ברמת אביב, ולקחה בה חלק גם נעמה שולץ, העוזרת של לפיד. בשולחן סמוך ישבו שר האוצר ואחותו אשר החליפו דברים עם השלושה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כתבות נוספות ב-TheMarker

מה תעשה ישראל ברווחי גז של 300 מיליארד שקל?

רוצים לחסוך עד 75 אלף שקל בשנה? סעו לעבודה ברכבת במקום ברכב ליסינג

הפגישה התקיימה אף ששני עדיין לא קיבל עד כה את אישור היועץ המשפטי ונציבות שירות המדינה למינוי. לדברי מקורבים לשר לפיד, האישור כבר התקבל אך מתעכב בשל עריכת הסכם ניגוד העניינים שעליו יחתום מול המדינה. לעומתם טענו אתמול בנציבות שירות המדינה כי לא הוגשה כל בקשה לנציבות לאישור מינויו של שני. באשר לפגישת לפיד, ליברמן ועוזרת שר האוצר נמסר מהנציבות כי "העובדות המתוארות בשאלה אינן ידועות לנו ובשים לב לפנייתכם הנושא ייבדק". ממשרד האוצר נמסר כי "הליך מינויו של שני ליועץ לקבינט הדיור נמצא בהליכי אישור".

זהו הניסיון השני של לפיד למנות את שני לתפקיד בכיר. לפני כמה שבועות דחה נציב שירות המדינה את לחציו של לפיד ושל סגן שר האוצר, מיקי לוי, למנות את שני למנכ"ל מטה הדיור החדש במשרד האוצר, בתנאי עבודה ובשכר של מנכ"ל משרד ממשלתי.

אורי שניצילום: מוטי קימחי

כעת אומרים בקרבתו של לפיד כי שני מתכוון לבצע את תפקיד הייעוץ בהתנדבות. עוד אמר מקורב לשר האוצר כי "שני מבקש אישור לפני כל פגישה בנושא הדיור, אבל לא ביקש אישור לפני פגישתו עם בנצי ליברמן כי לא חשב שיש צורך בכך". שני מכהן עדיין כמנכ"ל חברת הנדל"ן הציבורית פולאר, שעוסקת בייזום, בנייה ובנדל"ן מניב בישראל ובחו"ל. בשלוש השנים שבהן שני מנהל את החברה צברה פולאר הפסדים של יותר מ–200 מיליון שקל ולא הצליחה לעמוד בחובות שצברה. שני קיבל בתקופה זו שכר ‏(במונחי עלות‏) של כ–4.5 מיליון שקל.

בפברואר 2013 אישר דירקטוריון פולאר לשני להשתתף בצוות המשא ומתן להקמת הקואליציה מטעמו של לפיד בהיקף של כ–50% משרה. זאת, במקביל לתפקידו כמנכ"ל ותוך קיצוץ של כ–50% משכרו החודשי לתקופה הרלוונטית. בהמשך הודיע שני כי יסיים את תפקידו כמנכ"ל פולאר בסוף 2013.

לפני פולאר מילא שני, ששימש בשנות ה–90 ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שורה של תפקידים במגזר העסקי, ובהם מנכ"ל חברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון ומנהל עסקיו של ארקדי גאידמק בישראל.

בפגישה בבית הקפה דנו ליברמן ושני בהרחבה בפעילות הצוות, שיחל לפעול באוגוסט ואמור להגיש בתוך 90 יום תוכנית אסטרטגית לקבינט הדיור להורדת מחירי הדיור. התוכנית של שר האוצר כוללת יצירת מלאי של 150 אלף דירות לטווח הארוך, ולצדה בניית דירות להשכרה ומכירה בפריפריה במחירים מסובסדים בטווח הקצר. ליברמן אמר בפגישה כי להערכתו תוכנית בניית הדירות להשכרה ומכירה היא בת־ביצוע כבר "בטווח המיידי".

הצוות שיגיש את התוכנית אמור לכלול 7–8 חברים ולתאם בין הגורמים השונים שיתבקשו לקחת חלק בתוכנית, ובהם מינהל התכנון, המשרד לאיכות הסביבה, ראשי ערים, משרד המשפטים, היועץ המשפטי לממלשה, משרד התחבורה ועוד.

נושא נוסף שעלה לדיון בפגישה היה רצונם של ליברמן, שני ושולץ לגייס את תמיכתו של ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ לתוכנית המתגבשת, כדי שלא ייצא נגדה. בובליל תקף לפני חודשיים בחריפות את לפיד וטען כי "שר האוצר מבצע חיסול ממוקד של מעמד הביניים ופוגע ישירות בלב ליבם של קהל בוחריו. כל העלאת מסים תגרום לעלייה נוספת במחירי הדירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918