"כך הפר יאיר לפיד כל הבטחות הבחירות שלו בתחום הדיור"

"מדינת ישראל חייבת להגביר התמיכה בפריפריה", "העלאת המסים הבאה היא הקו האדום שלנו", "אנו מאמינים שעל המדינה לאפשר לאזרחיה דיור בר-השגה" ■ לקראת הדיון בוועדת הכספים, פירסם ח"כ שמולי מסמך המשווה בין הבטחות לפיד ערב הבחירות לבין מדיניותו הנוכחית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לקראת הדיון שנערך היום בוועדת הכספים בנושא תקציב משרד הבינוי והשיכון, פירסם ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה מסמך, שבו חזר אל שלל ההבטחות בתחום הדיור שניתנו על ידי מפלגת "יש עתיד" בטרם הבחירות בהשוואה למדיניות שנקטה הממשלה בפועל מאז מונה יו"ר המפלגה יאיר לפיד לשר האוצר. כזכור, היה שמולי ממובילי המחאה החברתית שפרצה לפני שנתיים, אז כיושב ראש התאחדות הסטודנטים. כיום הוא משמש כמרכז תחום הדיור במפלגת העבודה.

לדברי שמולי, "התקציב הזה נטול כל חזון ובשורה לזוגות הצעירים ולכל אלה שקיוו שחלום הדירה יתגשם בקרוב. לפיד אמר כי בא לשנות ולהוריד את מחירי הדיור, אך בתקציב שהגיש שר האוצר ויו״ר קבינט הדיור יש קיצוצים בתקציבי הסיוע בדיור והעלאות מסים כבדות על הזוגות הצעירים, אחרי שרכב על גבם לכנסת. אמירתו השבוע של סגן הממונה על התקציב באוצר ראובן קוגן, כי שוק הנדל"ן צריך, למרות מצבו הלוהט, לשאת גם הוא בנטל משקפת את עמדתו האמיתית של לפיד, שאולי יכסה כך חלק מהבור התקציבי אבל על הדרך יקבור את הזוגות הצעירים המשוועים לפתרונות דיור".

מטעמו של שר האוצר לא נמסרה תגובה לדברים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

יולה - הסמארטפון הנועז ביותר בעולם

כך פעלה מקולומביה רשת הלבנת ההון שהובילו ישראלי ובנו

1. מדיניות הדיור בפריפריה

המדיניות:

"בוטלה החלטת הממשלה מיוני 2011 לתת מענקי מקום בסך 60 אלף שקח לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה. אחרי מאמצים, לבסוף הואיל משרד האוצר לקבוע הוראות מעבר כדי למנוע פגיעה באלפי משפחות שכבר התחייבו משפטית וכספית לרכישה, אבל בפועל רובן המכריע לא יכלו להוציא היתרי בנייה בסד הזמנים שהוקצב להם (כחודש).

"המשפחות האלו זכו במכרז רשמי של רשות מקרקעי ישראל (כלומר המדינה מכירה בתהליך שלהן), השקיעו עלויות (230-20 אלף שקל למשפחה), צפויות לקנס בגין ביטול, ומעל הכל – מאבדות 60 אלף שקל, המהווים כ-10% מכלל ערך הדירה.

"מעבר ליחס המזלזל כלפי אותן משפחות, התמונה הרחבה מעוותת אף היא: משרד האוצר טוען כי התכנית נכשלה. נתוני משרד השיכון קובעים שהתוכנית היא הצלחה ביישובים המשתתפים: גידול של 76% במכירות דירות חדשות בבנייה רוויה לעומת ירידה של 2% בחישוב כלל ארצי. גידול של 71% בהתחלות בנייה לעומת 2% בחישוב כלל ארצי. מחיר הדירות הממוצעות שנמכרו הניב הכנסה ממע"מ בשיעור של 120 אלף שקל, גבוה כפליים מעלות ההוצאה המענק".

ההבטחות לפני הבחירות:

"הזוג הצעיר עוד לא התחיל לחיות והוא כבר עבד. והממשלה אומרת לו בתגובה: אתה לא חייב לגור בתל אביב או בירושלים - 'לך תגור בפריפריה!', שזו תשובה מאוד מרשימה. פתאום הממשלה דואגת לפריפריה! אתם דאגתם לפריפריה לפני שאתם שולחים אנשים לגור שם?? אז לפני שהשרים שולחים אותם לגור בפריפריה שיעשו את העבודה שלהם. אני מאוד בעד. אני חושב שמדינת ישראל חייבת להגביר את התמיכה בפריפריה. אני חושב שלא מפנים לכך מספיק משאבים. ואחרי שזה יקרה, אז באמת נוכל לעודד צעירים לעבור לגור בפריפריה!" (נאום לפיד בכנס לשכות המסחר בתל אביב, 12 ביוני 2012).

"תושבי הפריפריה - הדרומית, כמו הצפונית - נשכחו. הם הנשכחים הישראלים. הסמויים מן העין ונעלמים מן הלב שממשלתם שכחה אותם. היא נזכרת בהם פעם בשלוש-ארבע שנים כשיש בחירות ואז שוכחת אותם מחדש".

(נאום הצגת פרק הפריפריה במצע "יש עתיד" בשדרות, בנובמבר 2012)

2. מיסוי רוכשי הדירות

כיום מוענק פטור ממס רכישה לרוכשי דירות, שבעבר כבר היתה דירה בבעלותם, בסכום של עד 1.47 מיליון שקל, בתנאי שמכרו את דירתם הקודמת בסמוך לרכישת הדירה החדשה. הצעת חוק ההסדרים שהוסרה היום, קבעה כי הפטור הקיים יבוטל, באופן אשר יוביל לתוספת של עד כ-51 אלף שקל של מס אשר יוטל על מי שמשנה את מקום מגוריו.

איציק שמוליצילום: אוליבייה פיטוסי

"למצב הזה יש השלכות קשות, בהן עידוד של זוגות צעירים לקנות כבר עכשיו דירה שגדולה מדי לצרכים שלהם, כשכבר עכשיו הם בקושי עומדים בעלויות, כדי להימנע מה'קנס'.

"בסוגיית המיסוי ראוי להזכיר גם את העלאת שיעור המע"מ ל-18%, שהתבצעה באופן מיידי, וגם לה השפעה גם על מחירי הדיור. למרות העובדה שמע"מ הוא מס רגרסיבי, המשפיע יותר על מי שהכנסתם נמוכה; למרות שהאפשרות של החלת מע"מ דיפרנציאלי מיושמת במדינות רבות בעולם; הצעות להחיל מודל דומה על מוצרי יסוד (וביניהן גם ההצעה לפטור ממע"מ זוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה), התקבלו בהתנגדות נחרצת מצד שר האוצר: 'מע"מ דיפרנציאלי - הן באחוזים והן לגבי מוצרים מסוימים - הוא גם דבר בלתי יעיל וגם גורם למלחמות גדולות כי כל סקטור רוצה מיד לחריג את המוצרים 'שלו'. נקבל את מלחמת הפירות והירקות כל יומיים על מוצר אחר'".

ההבטחות לפני הבחירות:

"... העלאת המסים הבאה היא הקו האדום שלנו, ואנחנו לא ניתן לזה לקרות! 'יש עתיד' היא מפלגתו של מעמד הביניים הישראלי. אנחנו לא ניתן שתימשך ההתעללות הזאת באזרחים היצרניים ששירתו בצבא ולמדו מקצוע, ועובדים, וסוחבים לבד את כל העגלה הישראלית. באנו לשנות!" ... ואז, לבוא למעמד הביניים הישראלי, ולהגיד לו שאתם שוב רוצים להעלות לו בינואר את המסים - מאיפה הוא אמור לשלם את זה? מהמשכנתא? מהחובות? מהאוברדרפט?...(נאום בוועידת "כלכליסט", 25 בדצמבר 2012)

"היום הצגתי לראש הממשלה את הקו האדום שלנו. הממשלה מתכננת להעלות עוד מסים למעמד הביניים בינואר הקרוב, אבל אנחנו לא ניתן שתימשך ההתעללות הזו באזרחים היצרניים, ששירתו בצבא ולמדו מקצוע ועובדים וסוחבים לבד את כל העגלה הישראלית. הפראיירים כבר לא יכולים עוד" (פוסט בפייסבוק מ-25 בדצמבר 2012).

"היום שוב העלו לנו את המסים. ממשלת נתניהו ממשיכה לדרוס את מעמד הביניים ומעמידה אותו במצב בלתי נסבל. את הבור התקציבי, שנוצר על ידי ההתנהלות הבלתי אחראית שלהם, צריך לכסות על ידי קיצוץ בתקציבים לחרדים, להתנחלויות ובממשלה המנופחת והבזבזנית הזו. במקום זאת, הם בוחרים להכניס את ידם פעם אחר פעם לכיסו של הציבור שעובד, משרת וסוחב את כל המדינה על הגב" (פוסט בפייסבוק, 1 בינואר 2013).

"מדינת ישראל היא הבעלים של 93% מהקרקעות. זה אומר שיש לה שליטה מלאה על מחירי הדיור. זה אומר שאם הוא (הזוג הצעיר) עבד, זה מפני שהם הפכו אותו לעבד. כדי שלבחור הזה יהיה איפה לגור אנחנו נדאג שמחירה של דירה ממוצעת יחזור לרמה של 2007, כלומר במקום 138 משכורות הוא יחזור לרמה של 99 משכורות, לרמת מחירים שיש לה קשר למציאות ומאפשרת לזוג צעיר לפחות להתחיל לתכנן את הדירה הראשונה....

"דירה ממוצעת של ארבעה חדרים בשבדיה עולה 30 משכורות דירה ממוצעת, דירת ארבעה חדרים באנגליה עולה 71 משכורות, דירה ממוצעת של ארבעה חדרים בישראל עולה 138 משכורות. איזה אדם צעיר יכול לעצור את חייו למשך 138 חודשים? כמעט 12 שנה - לא לצאת בערב, לא לקחת בייבייסטר, לא לקנות אוטו, לא לעשות ילדים כמובן (ילדים זה יקר), ורק לשים 100% מהמשכורות בצד רק כדי לקנות דירה. אז לא תהיה להם דירה.

"המדינה צריכה לעזור לך לקנות את הדירה הראשונה שלך - לא רק מפני שזה הדבר ההוגן לעשותו, אלא גם מסיבות מעשיות. כי הציבור הזה של הצעירים, הציבור היצרני והעובד, הוא גם הציבור שישלם יום אחד 48% מס ויישא על גבו את כל המדינה. אז כדאי למדינה לעזור לו לקנות את הדירה הראשונה שלו. המדינה תעזור לו כי הוא יעזור לה.." (יאיר לפיד בכנס גלובס/לשכות המסחר בתל אביב, 12 ביוני 2012).

3. הצגת בניית 150 אלף דירות להשכרה כאטרקטיבית עבור גופים מוסדיים

פרויקט הלאומי לדיור אושר בקבינט הדיור, ועיקרו - בנייה של 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך, אשר ייבנו על פני תקופה של כ-10 שנים. בין היתר, ייבנו הדירות על קרקעות בייעוד לחקלאות ונופש, בשולי הערים המרכזיות בישראל.

יאיר לפיד, אתמולצילום: עופר וקנין

בעוד שהתוכנית המקורית של לפיד התייחסה למודל מימון באמצעות הגופים המוסדיים, בתכנית שאושרה אין אזכור לכך. הגופים המוסדיים גורסים כי התשואה הצפויה על השכרת הדירות נמוכה מדי, ולכן אינה אטרקטיבית. בנוסף, לא שולבו נציגים של השלטון המקומי בצוות שיוביל את התכנית למרות המרכזיות שלו בתהליכי התכנון והבנייה. ניתנה גם הסמכות למטה המוביל לדון בהפיכת שטחים ירוקים לקרקעות לבנייה למרות שגם נציגות של ארגוני סביבה חסרה.

ההבטחות לפני הבחירות:

"איזה אדם צעיר יכול לעצור את חייו למשך 138 חודשים? ורק לשים 100% ממשכורתו בצד כדי לקנות דירה... והתשובה היא שהוא גר אצל ההורים כי הממשלה שלו לא מבינה שזו חובתה למצוא לו פתרונות דיור. כי האינטרס הקיומי ביותר של מדינת ישראל הוא שהאיש הצעיר הזה יבין שעתידו כאן. שפה הוא יחיה ופה הוא יעבוד ופה הוא יגור. רק שהוא צריך לגור איפשהו".

"הדירות האלו ייבנו על אדמת מינהל, מכספי המוסדיים, ולא יעלו למדינה אגורה שחוקה... מי יממן את זה? המוסדיים, ובעיקר קרנות הפנסיה שלנו מחפשים כל הזמן דבר אחד: אפיקי השקעה ארוכי טווח, לעשרים שנה ומעלה, עם תשואות סבירות, שיש להן בטחונות. הבעיה היא שאין אפיקים כאלה. אז הם משקיעים בכל מיני שטויות. אז אם המדינה תבוא אליהם ותגיד להם: יש לי פיתרון בשבילכם. הם יקפצו על זה... אנחנו עשינו במהלך הכנת התכנית בדיקות, והתשובה היתה "את זה חיפשנו". בכל פעם שהצגנו להם את המודל הם אמרו "תביאו". והם אמרו עוד דבר: "מתי מתחילים?". (יאיר לפיד בכנס גלובס /לשכות המסחר בתל אביב, 12 ביוני 2012)

4. הארכת תוקף חוק הוד"לים תוך התעלמות מדיור בר השגה

"חוק ועדות דיור לאומיות התקבל בכנסת באוגוסט 2011 במטרה לזרז את הליכי התכנון, להגדיל את היצע יחידות הדיור ולהוביל להוזלת המחירים. אחד ההישגים המרכזיים של המחאה החברתית ותהליך החקיקה בכנסת היה שילוב של בניית דיור מוזל: דירות קטנות וסמכות תקדימית לאישור תכניות דיור בר השגה להשכרה.

דיור בר השגה

"שנתיים לאחר מכן, התוצאות בשטח ברורות: מחירי הדיור המשיכו לעלות. מעבר לכך, אין כלל התייחסות לדיור בהישג יד. נכון לדוח שפורסם על ידי האגודה לזכויות האזרח במאי 2012, 'מתוך 6,995 דירות שפורסמו להפקדה על ידי הוועדות לדיור לאומי, רק 426 הוגדרו כקטנות, רק 177 יח"ד הוגדרו כדירות להשכרה לטווח ארוך במחיר שוק. הדו"ח אינו מתייחס כלל לדיור בהישג יד להשכרה... ובפועל אף לא דירה אחת היא דיור להשכרה בהישג יד'".

בדו"ח של משרד הפנים מאפריל 2013, צוינה בנושא רק ההתייחסות הזו: "בהתייחס לנושא יח"ד קטנות ויח"ד להשכרה, יש לציין כי המחוקק הינחה את מוסדות התכנון לשקול את הנושא, כאשר כגוף ציבורי הן סוברניות להחליט במסגרת מכלול השיקולים על תמהיל יח"ד הראוי שיאושר".

ההבטחות לפני הבחירות:

"אנו מאמינים שעל המדינה לאפשר לאזרחיה דיור בר-השגה." ("במה אנחנו מאמינים", מתוך אתר מפלגת יש עתיד)

"כל אדם שיושב בחדר הזה יודע שהדרך היחידה לבנות עסק מצליח לטווח ארוך, הוא לבנות אמון עם הלקוחות שלך. מעמד הביניים הישראלי הולך ומאבד אמון במדינה שלו, הוא מסתכל על הילדים שלו ופוחד שהם יברחו למיאמי, הוא מסתכל על הממשלה שלו ואומר לעצמו שהיא מנהלת אותו רע, ואם אנחנו חפצי חיים אנחנו צריכים כבר היום להחזיר את המדינה הזו לידי האנשים שבזכותה היא קיימת". ("מעמד הביניים הישראלי ככספומט", מאת: יאיר לפיד, פורסם ב-3 בינואר 2013)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים