"התקבלה החלטה שגם שוק הנדל"ן ישא בנטל של סגירת הבור בתקציב"

(עדכון) סגן הממונה על התקציבים באוצר בדיון בוועדת הכספים: "מס של 3.5% על משפרי דיור פוגע יותר בעשירים מאשר בחלשים" ■ נציג משרד השיכון: המס יביא להעלאת מחירי הדירות ■ ח"כ שמולי: "לשים בסל אחד זוגות צעירים ומשקיעים זו רשעות וטפשות"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

(עדכון) "המס של 3.5% על משפרי דיור זה לא מס שרצינו להטיל אותו. הוא נובע אך ורק מהבעיות הפיסקלית בתקציב המדינה. התקבלה ההחלטה שגם שוק הנדל"ן צריך לשאת בנטל בסגירת הבור של הכנסות המדינה. הטלת המס על משפרי דיור היא הצעד האחרון שנדון בכל דיוני המסים", כך אמר הבוקר סגן הממונה על התקציבים באוצר, ראובן קוגן, בדיון בוועדת הכספים. בוועדה קיימת התנגדות גורפת להטלת המס על משפרי דיור והיא צפויה להתמתן בהמשך דיוני הועדה.

קוגן הוסיף כי " זו לא היתה החלטה פשוטה. הקבוצה שהכי פחות לא נכון להטיל עליה את הגזירה היא קבוצת משפרי הדיור. היום מיסוי מקרקעין בניגוד לא מבדיל בין רוכש דירה ראשונה כמו זוג צעיר הרוכש דירה ראשונה לבין משפרי דיור".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

קוגן הוסיף כי "מדובר במס פרוגרסיבי שפוגע יותר בעשירים מאשר בחלשים. שיעור הבעלות על דירות בקרב העשירון התחתון הוא 40% לעומת 80% בעשירון העליון. משקלם של הזוגות הצעירים הולך ויורד כתוצאה מחוסר היכולת להשיג את ההון הראשוני לדירה הראשונה. ואילו, משקלם של משפרי הדיור הולך ועולה כי הריביות יורדות".

קוגן הסביר כי "חסרי דיור הם בנחיתות לעומת אלה שכבר רכשו דירה. זוג צעיר צריך להביא מהבית כרבע ממחיר הדירה - כ-300 אלף שקל - וזה צעד לא פשוט. עבור משפרי דיור כדי להגדיל את ההון הם ממשכנים את הנכס הקיים, מגדילים משכנתא ועם הריביות הנמוכות בשוק יותר פשוט להם לשפר את הדיור".

בעניין המשקיעים בדירות, אמר קוגן כי "המשקיעים מתחרים על הנכסים של הזוגות הצעירים ומשכירים אותם למי שלא מצליח להגיע לדירה".

ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר

יוסי שבת, מנהל אגף ניתוח ומידע כלכלי במשרד השיכון, אמר בדיון כי "הטלת מס על משפרי דיור עלולה להשפיע בפעילות בשוק הנדל"ן ותעלה על מחירי הדירות לאותם אנשים שרוצים לקנות. כשאני רואה את מחיר הדירה, המחיר הוא גבוה יותר. אנו רואים כבר עכשיו הקדמת עסקות בשל ההחלטה להטיל מס על משפרי דיור. אולי הערכות של גביית המס יהיו יותר נמוכות כי זוג שרוצה לרדת לדירה קטנה לא יעשה כן".

שבת אמר גם כי משרדו הגיש הסתייגויות למשרד האוצר בעניין הטלת מס על משפרי דיור. לדבריו, "מחיר דירה ממוצע למשפר דיור יותר גבוה ממחיר דירה רגיל. בשנת 2012 מחיר דירה ממוצעת היה 1.180 מיליון שקל ומחיר דירה של משפר דירות 1.350 מיליון שקל. משקל משפרי הדיור בעסקות עמד על 36% בדירה יד שנייה ובדירות חדשות זה 43%". להערכת שבת, ההכנסות הצפויות כתוצאה מהטלת מס על משפרי דיור יגיע ל-1.65 מיליארד שקל לעומת 1 מיליארד שקל כפי שצופה האוצר. "המס הזה גורם לתוספת עלויות ומדובר בפתרון פיסקלי שמייקר את מחירי הדירות, פוגע בפעילות של השוק".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), שהתבטא בעבר נגד הטלת המס על משפרי דיור, רמז כי הוועדה לא תאשר הטלת מס על מי שקונה דירה זולה יותר. ח"כ איציק שמולי (עבודה) טען כי "במסגרת מסוי הנדל"ן מנסים למסגר את משפרי הדיור ומצמצמים דיור יחד עם המשקיעים. לשים בסל אחד את הזוגות הצעירים עם משקיעים שקונים כמה דירות להשקעה, זו רשעות וטפשות. אנשים שכל חטאם הוא שהם רוצים לעבור מדירה קטנה לדירה גדולה. לא מדברים על דירות יוקרה".

שמולי פנה אל נציגי הקואליציה ואמר להם: "המפלגות שלכם עלו לשלטון בגלל התחייבויות ברורות שלכם לגבי מצב הדיור. לא יכול לעלות על הדעת שאתם תרכבו על גל של מחאה שהתחיל בגלל הדיור ועכשיו תקברו את האנשים עם גזירה שאתם רוצים להביא על ראשם".

ח"כ מיקי רוזנטל (עבודה) אמר כי "הוזלת מחירי הדיור סומנה כאחד מיעדי הממשלה והיא עושה כל מאמץ שמחירי הנדל"ן יעלו. יש כאן פגיעה בעמך ישראל שחולם לעבור מדירת 2.5 ל-3.5 או מדירה ישנה לחדשה. אתם גונזים את החלום באופן גס, בוטה וציני. הכי קל לקחת מהאנשים הללו שחולמים על דירה. אפשר בחוק ההסדרים לעשות בדיחות אבל למה על חשבוננו. תשימו את ההצעה במקום הראוי בטח לא על שולחן הוועדה".

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אמר כי בעבר היה קבלן בניין במשך 8 שנים וכי "כל המיסוי על הנדל"ן צריכה לעבור לדיון יחודי ארוך טווח ולא במהלך של זבנג וגמרנו. בעיני זה מחטף".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) טען כי" המדינה כשלה כישלון מוחלט בתחום מחירי הדיור". לדבריו, "גזירות המסוי על משפרי הדיור יגרמו לכך שאנשים לא ירכשו ולא ימכרו דירות וממילא האוצר לא יגייס את הכסף שהוא רוצה". גפני קבל על כך כי שמדי כמה חודשים הממשלה משנה מדיניות בנושא למסוי נדל"ן ואמר ש"אין מדיניות יציבה".

איציק שמוליצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי "המס על משפרי דיור, שחלק בלתי מבוטל לפי נתוני האוצר כלל לא משפר את הדיור אלא להיפך, פוגע פגיעה קשה בעיקרון של המדינה לתמוך ביכולת של תושביה להחזיק דירה אחת למגורים, מה גם שהמסוי הזה מתווסף להעלאת מס ההכנסה בשיעור של 1.5% כפי שהציעה הממשלה, העלאת המע"מ, קיצוץ בקצבאות הילדים וקיצוץ בשירותים חברתיים. אולי הגירעון יקטן והמצב הפיסקלי במקרו שוב יהיה נהדר אבל במיקרו הציבור פשוט לא יכול לעמוד בעול הזה וכל החמור מהמשל הוא שבכל יום עוד משפחה תקרוס".

מיכאלי הוסיפה כי "לא יכול להיות שכל שנה המדינה תשנה את מדיניות המסוי שלה. כל שנה המדינה מפריחה ניסוי חדש לשוק ובודקת איך הוא ישפיע. צריך לשבת ברצינות ולגבש מדיניות מיסוי ראויה ולישם אותה לאורך זמן".

ראש אגף כלכלה והכנסות המדינה, מיכאל שראל, אמר בתשובה לשאלות ח"כים כי "מיסוי נדל"ן הכי פחות פוגע בצמיחה".

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה