קבינט הדיור החליט: חודש חוק הדיור הציבורי ונמחק קריטריון ותק נישואין

בנוסף, הורחבו סמכויות הוד"לים במטרה להגדיל את מלאי יחידות הדיור ■ ברגע האחרון הוחלט על שורת שינויים בקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה המקנים יתרון לעולים ולבני עשירונים נמוכים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד אישר בצהריים את הקריטריונים החדשים לזכאות לדיור בר השגה, תוך שהוא מבטל את קריטריון ותק בנישואין, אשר יצר לפי הטענות אפליה לטובת הסקטור החרדי. מנגד, הפך קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות, המחייב את שני בני הזוג לעבוד, לקריטריון לרכישת דירה בשיטת "מחיר למשתכן" או לשכירות ארוכת טווח במחיר מפוקח.

בנוסף, קיבל קבינט הדיור שתי החלטות משמעותיות נוספות. הראשונה היא הצעת שר הפנים גדעון סער להרחבת סמכויות הוד"לים תוך הארכת תוקף החוק בשנתיים - במטרה להגדיל את מלאי יחידות הדיור. עוד אישר הקבינט כי חוק הדיור הציבורי, אשר נחקק בשנת 1998 ומאז הוקפא מספר פעמים, ייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2013. החוק יאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש את הדירות בהן הם גרים בהנחות מפליגות, של עד 82% באזורי הפריפריה ועד 90% במרכז.

על אף שבמשרדי האוצר והשיכון מקפידים לכנות את המהלך כ"חידושו" של חוק הדיור הציבורי, האופן בו מתכוונת המדינה ליישמו שונה מהותית מלשון החוק המקורית. בעוד שעל פי החוק, על הכסף שמתקבל לשמש אך ורק לבניית ורכישת נכסים חדשים לדיור הציבורי, על פי ההסכם הנוכחי בין משרדי האוצר והשיכון בכסף שיתקבל ממכירת הדירות ירכשו אמנם דירות חדשות, אך חלק מהכסף יופנה לשיפוץ דירות קיימות ולסיוע בשכר דירה לזכאים - שתי מטרות שתוקצבו בעבר ממקורותיה של המדינה.

במהלך הדיון אודות הקריטריונים, הצליחו השר לאיכות הסביבה עמיר פרץ ושרת הקליטה סופה לנדבר להביא למספר שינויים. פרץ הציע להוסיף קריטריון, שמבחין בין העשירונים, באופן שהשתייכות לחמשת העשירונים התחתונים תזכה בתוספת של 10 נקודות זכאות. תיקון נוסף שהציעה לנדבר, יזכה עולה שנמצא בארץ עד 15 שנים בתוספת של 30 נקודות בגין שירות צבאי, שכן לכאורה לא ניתנה לו ההזדמנות לזכות בהן.

מלבד לפיד פרץ ולנדבר השתתפו בדיון שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, שר הפנים גדעון סער, והשר לפיתוח הנגב והגליל ולאנרגיה והמים סילבן שלום. בסיום הדיון אמר לפיד: ״אנו מקיימים את הבטחותינו ומסדירים היום עיוותים שהיו משך שנים. העיוותים יצרו קדימות למי שלא משרת בצבא ואינו עובד על פני אלה שעובדים ומשרתים בצבא".

יאיר לפיד

שר השיכון אריאל אמר כי "הדיון היום הוא נקודת ציון חשובה ברפורמה בדיור. הקריטריונים החדשים לדיור בהישג יד אכן שמים במרכז את האדם העובד, אך בה בעת, לא פוגעים בציבור החרדים והמיעוטים, וגם מעודדים אותם להשתלבות בשוק העבודה בצורה הדרגתית וראויה".

אריאל הוסיף כי הוא "חש סיפוק מהמהפכה בתחום הדיור הציבורי עם חידוש מכירת הדירות ומתן פתרונות דיור לזכאי הדיור הציבורי או בשכר דירה ריאלי. הדיירים יוכלו לרכוש נכס שיהיה בבעלותם המלאה והזכאים יוכלו לצאת לעצמאות, ללא תלות בדירה מהדיור הציבורי אלא בעצמם".

מי שהיו פחות מרוצים הם פעילי הדיור הציבורי, המתנגדים בתוקף לכוונת משרדי השיכון והאוצר להפנות את כספי הדיור הציבורי ליעדים שאינם בניית דירות חדשות בלבד. הארגון "צוות דיור ציבורי" קרא "לקבינט הדיור הממשלתי להחליט על מימוש חוק הדיור הציבורי במלואו, כולל הסעיפים המחייבים בנייה חדשה והקצאת קרקעות לדיור ציבורי. הצוות קורא לשיקום מנגנון הדיור הציבורי הקורס באופן שיבטיח קורת גג לכל אזרח ויביא להוזלת מחירי הדיור בשוק החופשי. צוות דיור ציבורי מתנגד לכוונת הקבינט, כפי שדווח עליה בשבועות האחרונים, לחדש את מכירת דירות הדיור הציבורי (אותה היה אמור להסדיר חוק הדיור הציבורי) ולהשתמש בכספים שיתקבלו בעיקר לסיוע בשכר דירה לזכאים".

ח"כ דב חנין ביקר היום בחריפות את ההחלטות שהתקבלו. "במקום לקדם בנייה ציבורית, בהיקף רחב, של דירות קטנות ובינוניות להשכרה שתאפשר קורת גג לאנשים שהכנסתם מהממוצע ומטה ולצעירים, הממשלה ממשיכה לקדם מהליכים מכשילים ומסוכנים", תקף חנין. "הארכת חוק הוד"לים והרחבתו ממשיכה את הדרך הפסולה של מסלול אישור מהיר לנדל"ניסטים ולקבלנים, מחוץ להליכי התכנון הרגילים. כמו שהזהרנו מראש, הוד"לים לא קידמו ולא אישרו תכניות של דיור בר השגה, ולא סייעו להתמודד במשהו עם משבר הדיור הקשה בחברה הישראלית. במקום לבטל את המנגנון הזה, ולחזק את מערכות התכנון כדי שיעבדו בצורה מהירה ויעילה יותר, הממשלה מבקשת להמשיך את המנגנון ולהרחיב אותו עוד יותר".

"ההחלטה להפנות חלק מכספי מכירת דירות הדיור הציבורי לסיוע בשכר דירה לטווח קצר במקום להקצות את כל הכסף לבנייה ורכישה של דירות חדשות של דיור ציבורי היא מהלך מסוכן. תוצאתו בפועל עלולה להיות ריקון מהיר של מלאי הדירות בדיור הציבורי וחיסול בפועל של המערכת החברתית החיונית הזאת. חמורה לא פחות ההחלטה לבטל את חובת העברת התקציבים לדיור הציבורי שנקבעה בחוק הדיור הציבורי והבטיחה שהסכומים שייקבעו בתקציב המדינה מידי שנה לא יפחתו מהסכומים שהוקצבו למטרה זו בעת גיבוש החוק (1998). החלטה זו היא עדות נוספת לכוונה האמיתית של המהלך - חיסול הדיור הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט