תשובה חנך את פרויקט בבלי - ללא הסכם לפינוי התושבים

אלעד מגורים כבר מכרה 45 דירות בפרויקט פארק בבלי בתל אביב תמורת 5-6 מיליון שקל לדירה, ואולם על אף שהעבודות כבר החלו - הדיירים במקום מבקשים צו לעצירתן

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

45 דירות במחירים של 5–6 מיליון שקל נמכרו בפרויקט פארק בבלי של יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת אלעד מגורים, בשכונת בבלי בתל אביב.

בפרויקט - הנמצא בדרום השכונה, צפונית לדרך ההלכה - שאותו חשפה השבוע בתו של תשובה, האדריכלית גל נאור, יוקמו ארבעה מגדלי מגורים שבהם 700 דירות. חלקו של תשובה בפרויקט, ארבעה מגדלים ומרכז מסחרי בשטח כ-4,000 מ"ר, הוא חלק הארי במתחם גדול יותר, שיכלול עם השלמתו שישה מגדלים ובסך הכל כ-1,100 דירות, פארק ירוק ושטחי ציבור.

תשובה מחזיק במגרשים לאחר שרכש אותם באמצעות שתי חברות פרטיות שבבעלותו, חלק אחד באמצעות אלעד מגורים, שרכשה את הבעלים הקודמים, חברת דנקנר השקעות, וחלק באמצעות חברת תשלוז, שרכשה את חברת אמת"ש, שגם בבעלותה היו מגרשים במתחם.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מינוי פרנקל - אי אמון בצמרת הצעירה

כך הוציאה המערכת המעוותת של שוק ההון עוד מיליונר חדש תחת ידה

פרויקט פארק בבלי בתל אביבצילום: קבוצת הפלאזה תשובה

אלעד מגורים דיווחה כי עד כה מכרה כ–25% מהדירות ‏(כ–45‏) המוצעות למכירה במגדל הראשון, וחשפה מחירים של שתי דירות, שיש בהם להעיד על רמת המחירים: דירת ארבעה חדרים בשטח 153 מ"ר עם מרפסת בשטח 16 מ"ר בקומה 15 בכ–5.15 מיליון שקל; ודירת חמישה חדרים בשטח 171 מ"ר עם מרפסת בשטח 16 מ"ר בקומה 18 בכ–5.9 מיליון שקל.

ואולם, אחת הבעיות של מתחם בבלי דרום היא התושבים המתגוררים בו, חלקם מימי קום המדינה, שהתיישבו על קרקעות של הכפר הערבי ג'מאסין - ועד היום לא נמצא פתרון כספי הולם לפינויים מהשטח. חלק מהמשפחות מנהלות הליכי פינוי באמצעות בית המשפט, חלק פונו בדרך זו בעבר וחלק עזבו לאחר שחתמו על הסכמי פינוי מרצון תמורת פיצויים כספיים, שנותרו חסויים, בין היתר כדי למנוע מדיירים אחרים לקבל את המידע - ולדרוש פיצוי דומה.

הסכומים החסויים מקשים על דיירים אחרים לדעת מה הם יכולים לדרוש מהיזמים, ואולם בשכנות למגרשים שבבעלות תשובה יש מגרשים בבעלות פרטית של משפחות אברמוביץ' וזיתוני, שההתקשרו באופציה עם מארגנת קבוצות הרכישה של היזמית ענבל אור. אלה הסכימו למכור לה את המגרש שלהם, שמיועד לבנייה של מגדל אחד, תמורת 210 מיליון שקל. אור הצליחה להגיע להסכמה עם 31 משפחות שמתגוררות במתחם זה, לתשלום של 75 מיליון שקל, כך שהסכם זה, שכולל אבחנה בין גודלי המשפחות, עשוי להוות אמת מידה לפיצויים שאותם ישלם תשובה - כלומר, סדר גודל של 2–3 מיליון שקל למשפחה.

בתחום המגרשים של תשובה מתגוררות כ-130 משפחות, אך לא ברור כמה מהן אכן זכאיות לפיצויים. נציגיו של תשובה, גל נאור ומנכ"ל חברת אלעד מגורים, רונן יפו, מצהירים שיש להם ולעיריית תל אביב אינטרס לפנות את התושבים ושהם מדברים עם תושבים במקביל להליכים שמתנהלים בבתי משפט, כשהוויכוח נע סביב גובה הפיצוי. בצד היזמים לא מוכנים לנקוב בסכומים, ורומזים שלעתים לתושבים יש ציפייה מוגזמת, בעוד שנציגי התושבים שואפים להגיע לפיצוי של דירה תמורת דירה.

בשנה האחרונה התערבה קבוצת יזמים שלישית - מגדלי בבלי - במתחם של תשובה. הקבוצה פנתה לתושבים, ולפי הטענה הצליחה להחתים את רובם הסכמי פינוי מרצון. לדברי התושבים, הסכומים נמוכים יותר מהפיצוי שהציעה ענבל אור, והמפתח הוא קבלת מ"ר בנוי במגדל החדש תמורת מ"ר בנוי כיום או פיצוי כספי בסכום של 25 אלף שקל למ"ר. מדובר במ"ר בנויים בלבד, לא כולל החצרות. אור הסכימה לתת פיצוי עבור חצרות הבתים. המטרה הסופית היתה לקנות מתשובה את המגרשים שלו או לפעול בשיתוף פעולה, אך המהלך לא הבשיל.

לפני כחודש התחילו פעולות חפירה וגינון של פארק בבלי, אך הדיירים במתחם הגישו מיד עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי מחוז תל אביב. התושבים התנגדו לבניית הפארק ובניית המבנים שבהם מוצגות תערוכות מתחלפות באמצעות עו"ד רונן כהן. בעתירה דרשו הדיירים להוציא צו ביניים האוסר על החברות בשליטת תשובה להציב מבנים, ולתבוע סילוק מבנים קיימים שלא קיבלו היתר בנייה כדין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים