תוכנית הדיור הממשלתית: הגברת שיווקי קרקעות והסרת חסמים

התוכנית שתובא בפני ועדת השרים לענייני דיור כוללת מגוון של פעילות, כולל מיסוי על קבלנים מעכבי בנייה, איסור על שרים להתקין תקנות שיעלו את מחירי הדירות, האצת פרויקטים של פינוי-בינוי ותמ"א 38, ואף אפשרות לסלק דיירים סרבנים מהבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שרי האוצר, הפנים והבינוי והשיכון גיבשו תכנית כוללת שתובא בפני ועדת השרים לענייני דיור. התוכנית כוללת צעדים רבים, שעיקרם האצת התכנון ושיווק הקרקעות, פינוי מחנות צה"ל, הטלת מיסוי על מעכבי בנייה, הסרת חסמים ועידוד הקמת פרויקטים לשכירות ארוכת טווח.

הצעדים הבולטים בתוכנית הם הגדלת כמות העסקות השנתית של רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) מממוצע של 18 אלף בשנה כיום ל-25 אלף לפחות.

15 אלף מהן ישווקו באזורי הביקוש שהוגדרו ירושלים, חיפה, מרכז, תל אביב ואזור אשקלון. באזורים אלה יחוייבו מוסדות התכנון לאשר לפחות 55 אלף יחידות דיור בשנה, ובכלל המדינה - לפחות 80 אלף יחידות דיור בשנה.

הוועדות המיוחדות לתכנון ולבנייה, הווד"לים, שכונו בזמנו "סופרטאנקר" על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבלו לידיהן סמכויות נוספות, כולל פרויקטים של פינוי-בינוי. במקרים מסויימים יוכלו ועדות אלה להחליטה בניגוד למה שנאמר בתכניות מתאר מחוזיות, והן יהיו פטורות מהצורך לקבל אישור מהוועדה לשמירה על קרקעות חקלאיות ושטחים פתוחים (ולקחש"פ).

קריית אונוצילום: תומר אפלבאום

סעיף אחר שדן בפינוי בינוי מאפשר לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה להגדיל את השטח הכולל המותר לבנייה במגרש שאמנם לא נכלל במתחם, אבל נכלל בגבולות התכנית.
כדי להמריץ את התכנון על מחנות צה"ל במרכז הארץ - מחנה סירקין בפתח תקוה, מחנה תל השומר, מחנה צריפין ומתחם גלילות - נקבע כי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה היא שתהיה הגוף שיתכנן אותם, במסגרת תכניות מתאר ארציות שיכללו את המחנות הללו. תכניות אלה, למרות שהן תכניות ארציות, יכולו להוות בסיס להוצאת היתרי בנייה.

הממשלה תקצה 2 מיליארד שקל להסרת חסמים תכנוניים. התקציב יחולק לשניים: מיליארד שקל יגיע מתקציב החומש של משרד התחבורה. החלק השני של סכום זה יגיע מרשות מקרקעי ישראל.

כמו כן, יופעלו צעדים להמרצת הקמת מתקני ביוב וטיהור שפכים, שיכללו גם הטלת סנקציות על תאגידי ביוב שיסרבו לשתף פעולה עם התכניות.

הצעה אחרת של שלושת השרים כוללת הטבות מס הכנסה ומע"מ לגופים מוסדיים שייכנסו לתחום של ייזום פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. בצורה כזו מקווים, תגדל התשואה שיניבו פרויקטים כאלה, ובכך גם האטרקטיביות שלהם לגופים המוסדיים, שעד כה לא נלהבים להכנס לפרויקטים הללו.

כדי להאיץ הקמת פרויקטים לפי תמ"א 38, מתכוונת הממשלה להקים קרן ממשלתית של 100 מיליון שקל. זאת, לאחר שהתברר כי כיום רק בנק אחד מוכן ללוות פרויקטים כאלה, עקב בעיות משפטיות שמרתיעות בנקים אחרים.

הצעה נוספת כוללת נקיטת צעדים דראסטיים נגד דיירים שיוכרזו "סרבני תמ"א 38". כיוטם מוטלים עליהם פיצויים כספיים, ואולם הם עדיין מעכבים את הפרויקטים מעתה ניתן יהיה להוציא נגדם צו פינוי מהדירות.

מס רכוש יוחזר לתוקף, במהדורתו המתוקנת שהיא היטל עיכוב בנייה, בשווי של 8% משווי הקרקע או 6% משווי הדירות שיימכרו עליה, שיוטל על קבלנים שמשתהים בהקמת הדירות על הקרקעות שרכשו, וזאת בקרקעות שעליהן מתוכננות לפחות 200 דירות.

ולבסוף - בשנים האחרונות העלתה הממשלה את מחירי הדירות באמצעות תקנות בנייה שונות, שהגיעו בעיקר ממשרדי התמ"ת, הפנים והבטחון. קבלנים התלוננו על כך שעקב דרישת משרד הבטחון, הם נאלצים להשקיע אלפי שקלים נוספים בהקמת ממ"דים, מה שמעלה לבסוף את מחירי הדירות שהם בונים, על פי ההחלטה, כל שר שרוצה להתקין תקנה בעלת משמעות כלכלית - יידרש לקבל את אישור שר האוצר, וזאת לאחר שהביא דוח של עלות-תועלת לגבי כדאיות יישום התקנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר