מנהלי הגוש הגדול נכנעו: מסכימים לפינוי שדה דב בתוספת 20 מ' ש'

ההסכם הוגש אתמול לבית המשפט ■ עו"ד שפטלר, ממנהלי הגוש הגדול: "ההסכם מלא חורים: אין התחייבות שהמדינה לא תבוא ותדרוש כספים נוספים ואין התחייבות למועד הפינוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסדר הפשרה שגובש בין משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל לבין מרבית מנהלי הגוש הגדול, לפיו ישתתפו בעלי הקרקע הפרטיים בעלות מימון פינוי שדה דב, הונח הבוקר על שולחנה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל רובינשטיין.

עלות הפינוי מצפון תל אביב לטרמינל 1 בשדה התעופה בן גוריון מוערכת בכ-230 מיליון שקל. לפי הפשרה שגובשה, ישתתפו הבעלים הפרטיים במימון של 20 מיליון שקל, בצמוד למדד. את סכום ההשתתפות ישלמו בעלי הקרקע על פי ההסכם במזומן בעת הפינוי, או בזכויות בנייה שיעבירו לרשות המדינה, לפי בחירתם. גורם המקורב לתהליך העריך כי בית המשפט יאשר את ההסדר.

את המשא ומתן לקראת הפשרה בחסות עו״ד רינה מיוחס מפרקליטות ת״א, הובילו יעקב קוינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל ויאיר פינס רכז מקרקעין ותכנון באגף התקציבים באוצר מול מנהלי הגוש הגדול בראשות עו״ד משה ליפקה.

אזור הגוש הגדול בתל אביבצילום: אבי שרף

עם זאת, להצעת הפשרה תוגש התנגדות בתוך שבעה ימים על ידי עו"ד מיכאל שפטלר אחד הממנהלי הגוש הגדול המתנגד לו. לטענת שפטלר, "מדובר בסחיטה של המדינה מבעלי הגוש הגדול. ההסכם דומה לגיבנה שוויצרית המלאה חורים. בעוד שבפשרה שהתקבלה דובר על 20 מיליון שקל, כעת מדובר על 20 מיליון צמוד למדד, כך שהסכום כבר מגיע ל-23 מיליון שקל. ברגע שנכנעים להם - גדל התיאבון. המדינה גם לא מתחייבת בהסכם על תאריך ביצוע הפינוי, זה יכול להיות בין 2016 ל-2018, "לפי נסיבות הממשלה". כמו כן ההסכם הוא לא סוף פסוק לתביעות נוספות המדינה עשויה להגיש".

לפי ההליך שקבעה רובינשטיין בכוונתה לשמוע את כל הצדדים המתנגדים, כל עורכי הדין המייצגים את הבעלים ומתנגדים להסכם. עם זאת, במידה שתאושר הפשרה, עשויה להיסלל הדרך לחתימת הסכם בין רשות מקרקעי ישראל, משרד האוצר ורשות שדות התעופה בדבר פינוי אחת מרצועות הקרקע היקרות במדינת ישראל, לטובת הקמה של כ-16 אלף יחידות דיור בתל אביב. במקביל להדיינות המשפטית עם הבעלים הפרטיים, קדמה מתכננת מחוז תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, גילי טסלר יחד עם מהנדס העיר תל אביב, עודד גבולי, את התכנון האדריכלי של השטח שיפונה. גורם המקורב לתהליך העריך כי בית המשפט יאשר את ההסדר

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי שלושה משרדי אדריכלות התחרו על גיבוש הפרוגרמה למתחם שדה דב בשטח של כ-1,400 דונם המצויים ממזרח לרחוב לוי אשכול מצפון לתחנת רידינג. ועדת ההיגוי בחרה את הצעת משרד האדריכלים ארי כהן, לפיה יבנו בשטח שיפונה 18-14 אלף יחידות דיור. לדברי מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, פינוי שדה דב יניב תוספת דרמטית של יחידות באזור המבוקש ביותר בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"