המדינה מוותרת על הפריפריה: מתכננת חצי מיליון דירות במרכז

לפי תוכנית מתאר ארצית שאושרה ב-2005, המדינה אמורה היתה לפתח 4 ערי מטרופולין - חיפה, באר שבע, ירושלים ותל אביב ■ ואולם כעת פועל משרד הפנים לשינוי התוכנית ולבנייה נמרצת באזור המרכז

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

על אף שאיש במוסדות התכנון בישראל לא יגיד זאת באופן מפורש, מדינת ישראל מודה למעשה בכישלונה של תמ"א 35, תוכנית המתאר הארצית המתווה את מדיניות התכנון של מדינת ישראל. בימים אלה נערכים דיונים נמרצים על שורת שינויים מרחיקי לכת בתוכנית, שבמסגרתם יוגדל משמעותית מספר יחידות הדיור המתוכננות לקום באזור המרכז. במקביל, מספר יחידות הדיור המתוכננות במחוזות הפריפריה - חיפה, צפון ודרום - יצטמצם באופן משמעותי.

השינויים בתמ"א זוכים כבר כמה שנים לרוח גבית מהממשלה, שהתגברה לאחר מחאת האוהלים. בהחלטת הממשלה ממארס 2012, שבה נקבעו יעדי התכנון לפי מחוזות, ניתן לראות כי הם נוטים חזק לכיוון מחוזות תל אביב והמרכז. כך למשל, דרשה הממשלה כי ב–2012–2016 יתוכננו קרוב ל–50 אלף דירות במחוז המרכז וכ–35 אלף דירות במחוז תל אביב, לעומת 21 אלף דירות במחוז דרום, 23 אלף במחוז חיפה ו–30 אלף דירות במחוז צפון. אלא שכעת נראה כי יעדי התכנון במרכז הארץ אף עולים על דרישות אלה.

על הובלת השינויים מנצחת ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ. גורמים המעורבים בשינוי התוכנית טוענים כי משרד ראש הממשלה דוחף את המהלך מאחורי הקלעים. החלק העיקרי בתוכנית המעודכנת הוא הגדלת היקף הבנייה המתוכנן באזור המרכז, אזור המכונה גדרה עד חדרה, כלומר - ערי הלוויין של תל אביב, שבהן נכללות, בין היתר, נתניה, כפר סבא, פתח תקוה, רחובות ועוד.

*****צילום: דן קינן

התמ"א המחודשת מעלה את מספר יחידות הדיור הצפויות באזור המרכז בעשורים הקרובים בעשרות אחוזים, ומוסיפה 90 אלף יחידות על הפוטנציאל התכנוני הקיים באזור זה כיום. ההיצע התכנוני המעודכן כיום לאזור הוא תוספת של 180 אלף יחידות עד 2020; 330 אלף יחידות עד 2030; ו–550 אלף יחידות עד 2040. בהתאם לכך, בחודשים הקרובים צפוי אישור תוכנית מתאר מחוזית חדשה לאזור המרכז, ובמסגרתה יהפכו 18 אלף דונם, שרובם מוגדרים כיום כשטחים פתוחים, לשטחים בייעוד של בנייה - עם דגש על בנייה למגורים. גבולותיהם המוניציפלים של נתניה, רעננה, כפר יונה, ואף יישובים בעלי אופי כפרי כמו גן יבנה ובני עי"ש, יורחבו כך שלכל אחד מהם יסופחו מאות דונמים בייעוד בנייה.

טענה נוספת העולה נגד השינוי המגובש הא כי זה נעשה במהירות,וללא דיון ציבורי מספק. בחינת לוח הזמנים שנקבע לאישורם של השינויים מעלה כי הוא אינו אטי, אך גם לא מהיר מאוד. ממשרד הפנים נמסר כי בדצמבר 2012 הוצגו הרעיונות לראשונה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ומאז נערכו בה ארבעה דיונים. בימים אלה דנות ועדות המשנה - לתשתיות לאומיות ולעניינים תכנוניים עקרוניים - בתוכנית, וגם הוועדה המחוזית של מחוז מרכז מגבשת את הערותיה. ביולי תעלה התוכנית פעם נוספת לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה, כשהיעד הוא אישורה הסופי באוקטובר־נובמבר השנה.

"זו בסכנה קיומית"

הרעיון הבסיסי שעמד ביסודה של תמ"א 35, שהוצגה לאחר שנים של מחקר בהשתתפות מתכנני ערים וגיאוגרפים, לכוון את תהליך התפתחות הבנייה בישראל כדי ליצור ארבע ערי מטרופולין - ערים שיהוו מרכז עסקי ותרבותי ושישרתו את סביבתן. ארבע ערי המטרופולין המתוכננות היו באר שבע, חיפה, ירושלים ותל אביב - שהיא למעשה העיר המטרופולינית היחידה בישראל.

לצורך מימוש החזון נקבעו יעדי בנייה שעודדו הגירה חיובית לפריפריה, כלומר - בנייה בכמות גדולה יותר מהריבוי הטבעי במחוזות הדרום, חיפה וצפון, ובנייה מתחת לרמת הריבוי הטבעי בערי המרכז. ואולם כיום סבורים רבים במערכות התכנון כי מדובר היה טעות, שהובילה, בין היתר, למצוקת הדיור החריפה במרכז. כעת מזדרז מערך התכנון לתקן את התמ"א.

כך למשל, אמר אדם השייך לפקידות הבכירה כי "תמ"א 35 היתה ניסיון לא מוצלח, תמים ויומרני לפזר את האוכלוסייה בנגב ובגליל. התזה הזו של יצירת מחסור במרכז הארץ, כדי לדאוג לכך שבערים כמו חיפה הצעירים לא יעזבו, פשטה את הרגל".

אלא שאגב כך, טוענים המבקרים, מושכים השינויים את השטיח מתחת לחזון המקורי שביקש לפתח את אזורי הפריפריה, ומותירים את הערים האלה בפני שוקת שבורה. "מדינת ישראל שולפת שוב מהמותן תוכניות בינוי במרכז הארץ בגלל לחץ ציבורי, זאת בזמן שמומחים מציינים כי זה יוביל להורדת מחירי הדיור במרכז", אומר יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, שלמה בוחבוט.

"לעומת זאת, הצפת השוק בדירות תביא לבעיות חמורות בתחום התחבורה והתשתיות. אני קורא למשרד הפנים לדבוק בתוכנית המתאר הארצית שאושרה ולא לשנותה. שינוי תוכנית מתאר ארצית דורש דיון ציבורי מעמיק שבו יילקחו בחשבון גם השיקולים של חיבור בין מרכז לפריפריה".

גם ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שותף לביקורת ואומר כי אישור התוכנית החדשה יפגע בעירו. "מה שמדינת ישראל עושה ב–25 השנים האחרונות זה לבנות את מדינת תל אביב", הוא אומר. "מאיפה יגיעו האנשים ל–90 אלף יחידות הדיור הנוספות שמתוכננות במרכז הארץ? מיתר חלקי המדינה. זו בסכנה קיומית. אין בעולם מדינה שמתבססת על מרכז אחד".

עוד מוסיף יהב כי דווקא לאחר שנים ארוכות של מאמצים, ב–2010 נבלמה ההגירה השלילית של הציבור מעירו וב–2012 נבלמה ההגירה השלילית של הצעירים. "כעת, בהחלטת ממשלה אחת עשוי כל מה שבנינו להתמוטט", אמר.

יעדי האוכלוסייה לפי תמ"א 35 בהשוואה למגמת גידול האוכלוסייה

"נשיקת מוות לפריפריה"

במצגת שהכין מינהל התכנון הארצי במשרד, לקראת דיון בוועדה לעניינים תכנוניים עקרוניים ‏(ולנת"ע‏), שאמורה לדון היום בהתנגדויות הרשויות המקומיות נכתב כי "תמ"א 35 קבעה יעדים נורמטיביים לפרישת האוכלוסייה, מתוך אמונה ביכולתו של הריבון להשפיע על הפרישה המרחבית על פי שיקולים לאומיים וטובת הציבור, גם כשאין הדבר עולה בקנה אחד עם כוחות השוק". עוד נכתב כי "צוות העדכון מצא כי קיים פער גדול בין היעדים הנורמטיביים לבין פרישת האוכלוסייה בפועל עד היום". בכך מודה למעשה המינהל כי היעדים היו שאפתניים מדי.

מבחינת היעדים המקוריים שהוצבו לתמ"א 35 במחוזות השונים, עולה כי כבר ב–2007, האוכלוסייה בחלק מערי המרכז היתה גבוהה מהיעד שנקבע להן ל–2020. ואולם בערים כמו חיפה ובאר שבע ,מספר התושבים לא הגיע אפילו לרבע מהיעד. לפיכך, התגבשה בשנה האחרונה, תחת הנהגתה של שוורץ, גישה תכנונית חדשה שתאפשר תכנון מואץ באזור המרכז.

דווקא פורום ה–15, המאגד תחתיו את הערים המבוססות ובעלות היציבות הכלכלית, ובהן רבות מערי מחוז המרכז מרכז את ההתנגדות לתוכנית המחודשת. "השינויים האלה הם לא רק תיקונים בלבד, כפי שהממשלה מנסה להציג אותם. אלה הם שינויים מהותיים, והחשש שלנו הוא שמדובר למעשה בחיסולה של תמ"א 35", אומר איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה–15.

"אחד העקרונות הבסיסיים ביותר היה, שבמדינת ישראל יתוכננו ארבעה מטרופולינים. העיקרון השני היה חיזוק המגזר העירוני", מוסיף אטיה. "ההבנה שהוא הקטר החברתי והכלכלי המרכזי, שיש להעצים ולחזק אותו. את שני העקרונות האלה התוכנית החדשה מקעקעת לחלוטין. נוסחת ארבע ערי המטרופולין מבוטלת למעשה - כל פוטנציאל התכנון מתרכז אך ורק באזור המרכז. מפוצצים אותו בשטחי מגורים, תוך הזנחת המטרופולינים האחרים. להם נותנים למות מות נשיקה. גם הם הופכים לערי לווין של המטרופולין המרכזי שהוא תל אביב".

אבל השנים האחרונות הוכיחו שכל הניסיונות לכפות על הציבור לעבור לפריפריה נכשלו.

"זה לא מדוייק. הביקושים באזור הדרום ובחיפה כן גברו. הם היו יכולים להצליח הרבה יותר אם הממשלה היתה מסייעת להם יותר, אבל העובדה היא שבכל מקרה יש שם תהליך חיובי, שקורה ממש בשיניים. ראשי הרשויות בחיפה ובבאר שבע עושים שמיניות באוויר כדי לעצור את ההגירה השלילית ולמשוך אוכלוסייה צעירה - על אף שהממשלה לא מסייעת מספיק.

לדברי אטיה, לא רק ערי הפריפריה יהיו הנפגעות, אלא גם ערי המרכז ייפגעו. "זו לא חוכמה לעשות שכונות מגורים על כל שטח פנוי. גם באזור המרכז מותר שיהיה קצת ירוק בעיניים. זה בסדר גמור שמסביב לכל עיר יהיו אזורים של חקלאות נופית, זה מקובל בכל העולם. להקים בכל האזורים האלה שכונות מגורים, זה נורא נחמד כשאתה מנסה להיות פופוליסט. התוכנית הזאת פופוליסטית בגלל שראש הממשלה וסביבתו הקרובה בלחץ מהביקורת, אז הם אומרים לעצמם 'בואו נייצר היצע מאד גדול של יחידות דיור באזור המרכז. וככה נסמן וי על זה שהתמודדנו עם בעיית הדיור'. אבל הם לא עשו כלום חוץ מלזרות חול בעיני הציבור הרחב והתקשורת שלצערי לא מבינים מה באמת נדרש כדי ליצור סביבת מגורים ראוייה".

אטיה מוסיף כי "בסופו של דבר מי שצריך לחיות עם שכונות המגורים האלה זה אנחנו - העיריות. אנחנו נצטרך לספק לשכונות המפלצתיות האלו חינוך ראוי, מתנ"סים, שטחים ירוקים, תעסוקה. בשביל הדברים האלה לא מספיק לסמן וי.

"אם במקום לייצר פתרונות פופוליסטיים, הממשלה היתה מדברת איתנו, הם היו מקבלים פתרונות בהיקף של אותו מספר יחידות דיור, ללא כל בנייה בשטחים פתוחים. לפי מחקרים שערכנו, רק בתוך הערים הגדולות של מדינת ישראל יש פוטנציאל לחצי מיליון דירות, בפרויקטים של פינוי בינוי. הפיתרון האמיתי לכן נמצא בחיסול של הביורוקרטיה הנוראית שלא מאפשרת כיום קידום של פרויקטים כאלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008