כך תגנו על דירת המגורים שלכם שנרכשה לפני הנישואים

האפשרות הבטוחה ביותר להגן על הדירה שרכשתם טרם הנישואים היא לערוך הסכם ממון ולא להתגורר בדירה

חוק יחסי ממון קובע, כי נכסים שנרכשו לפני הנישואין וכן נכסים שמקורם בירושה או במתנה, אינם חלק מהרכוש המשותף. למרות לשון החוק הברורה, בתי המשפט עדיין מגדירים דירת מגורים כנכס יחודי - "גולת הכותרת של הנכסים המשפחתיים" או "הנכס המשמעותי ביותר של בני הזוג ולעיתים אף היחיד".

הפסיקה למעשה, מאפשרת לצד המקופח כביכול להוכיח כוונת שיתוף ספציפית בדירת מגורים, גם אם נרכשה לפני הנישואין וגם אם מקורה בנכסים "חיצוניים", כלומר – בכספי מתנות או ירושות. יחד עם זאת נקבע, כי עצם קיומם של חיי נישואין, גם ממושכים, אין בהם די כדי לקבוע שיתוף בדירת מגורים מכוח דין כללי, ויש להוכיח כוונת שיתוף ספציפית בדירת המגורים.

בית המשפט העליון כבר קבע, כי לצורך הוכחת כוונת שיתוף בדירת מגורים, יש להציג "דבר מה נוסף" המעיד על כוונה זו. בכך נפתח פתח רחב מאוד, ונוצר מצב בו הלכה למעשה מגורים משותפים בדירה יוצרים חזקת שיתוף כמעט בלתי ניתנת לסתירה.

כך למשל קבע בית המשפט העליון, כי העובדה שהאשה טענה שבני הזוג התכוונו למכור את דירת הבעל ולרכוש דירה משותפת, מספיקה על מנת לקבוע כוונת שיתוף בדירת מגורים, על אף שלא הושקעו במהלך חיי הנישואין כספים כלשהם בדירה ולא שולמה משכנתא במהלך החיים המשותפים – שני תנאים שבעבר נחשבו לתנאי סף לצורך קביעת שיתוף בדירה שאינה משותפת.

לאחרונה, הלך בית המשפט המחוזי צעד קדימה וקבע, כי גם בית שטרם שימש למגורים, אך היה אמור לשמש למגורים הינו נכס משותף, למרות שנרכש על שם האשה בלבד. ההצדק לשיתוף היה הפעם העובדה שכספי הרכישה מקורם בחשבון נאמנות ששני הצדדים הם מוטבים בו (על אף שלא הייתה מחלוקת כי מקור הכספים הוא במשפחת האשה), והעובדה שהאשה כתבה לאדריכל הבית כי מדובר ב"בית חלומותינו".

פסקי דין אלו מעידים כי נישואין ממושכים ומגורים בדירה, מביאים כמעט תמיד לקביעה, כי הדירה משותפת גם אם נרשמה על שם אחד הצדדים, גם אם נרכשה לפני הנישואין ואפילו אם נרכשה מכספי מתנה או ירושה.

אז מה יכול לעשות אחד מבני הזוג על מנת להגן על הרכוש שלו מלפני הנישואים? ובכן, האפשרות הבטוחה ביותר היא לערוך הסכם ממון ולא להתגורר בדירה! אם בכל זאת מתגוררים בדירה, חשוב לערוך הסכם ממון ספציפי, המתייחס לדירת המגורים בה מתגוררים בפועל בני הזוג, ולאשרו בבית המשפט.

מהלך חכם נוסף הוא לא לרשום בשום אופן את הדירה על שם בן או בת הזוג, למרות הסכם הממון. ואם למרות שערכתם הסכם ממון רשמתם את הדירה בחלקים שווים, מתוך סברה שהסכם הממון מגן עליכם – אתם עדיין בסכנה שבית המשפט יקבע, כי הסכם הממון נזנח והתנהגתם באופן שמעיד על כוונת שיתוף למרות ההסכם.

במקרים רבים הדרישה לחתום על הסכם ממון ספציפי ביחס לדירת מגורים, תקומם את הצד השני ותביא לסירוב מוחלט ולמתח גדול. מי שיוותר על הסכם ממון ויבחר להתגורר עם בן או בת הזוג בדירה, צריך לקחת בחשבון, כי חיי נישואין ארוכים יובילו כנראה לחלוקת דירת המגורים בצורה שווה. לכן, אם בן או בת הזוג מסרבים לחתום על הסכם ממון, מומלץ לא להתגורר בדירה ולא להפקיד את שכר הדירה שמתקבל בגינה לחשבון בנק משותף.

הורים שמעוניינים לרכוש לבנם או לבתם דירת מגורים לקראת הנישואין, צריכים לקחת בחשבון את הסיכון שבהיעדר הסכם ממון, עליהם לשקול חלופות כמו: הענקת סכום כסף נמוך יותר כבסיס לדירה, והשלמתו במשכנתא שתשולם ע"י בני הזוג במהלך חייהם המשותפים, או רישום הדירה על שמם והחתמת בני הזוג על הסכם שכירות.

הכותבת היא מומחית בדיני משפחה

צילום: dreamstime

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"