איך סוגרים בור של מיליארד שקל? "האוצר בירר כמה משפרי דיור יש - והחליט להטיל עליהם מס"

מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות המסים: "אמרתי לאחד מפקידי האוצר שיש בערך 30 אלף משפרי דיור בשנה, אז עושים מכפלה של 3.5%"■ נשיא התאחדות בוני הארץ נגד המיסוי העודף בענף הנדל"ן: "אל תשחטו אותנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההחלטה למסות את משפרי הדיור לא התקבלה לאחר בדיקה מעמיקה, מחקר או בחינה כיצד תשפיע ההחלטה על המשק, כך אמר היום מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ'. "אחד מפקידי האוצר שאל אותי באיזה בוקר 'כמה דירות מוחלפות (על-ידי משפרי דיור, רנ"ה)?' אמרתי לו בערך 30 אלף בשנה. אז עושים מכפלה של 3.5% והנה סגרנו מיליארד שקל", סיפר אהרונוביץ' בכנס ענף הבנייה והתשתיות 2013 המתקיים באילת.

"זה מה שקורה כשצריך למלא את הקופה ויש גירעון של 40 מיליארד שקל, ואנשי האוצר צריכים לסגור את הדלתא", אמר אהרונוביץ, שסיפר כי "גם מול היהלומנים ניהלנו מאבק בשנים האחרונות, אבל מה לעשות שיהלומים ניתן להבריח לבלגיה ונדל"ן קצת קשה".

כתבות נוספות ב-TheMarker

ניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים

באיזו עבודה תקבלו טיסה לניו יורק ו-800 דולר לבזבוזים?

גולן טלקום של הטלוויזיה: אפשר להתחרות ב-HOT ו-yes

ההחלטה אליה התייחס אהרונוביץ בדבריו היא החלטת משרד האוצר למסות בשיעור של 3.5% את משפרי הדיור שיידרשו לשלם מס רכישה מהשקל הראשון ברכישת דירה נוספת, בעוד שעד היום הם נהנו מפטור ממס עד מחיר של 1.47 מיליון שקל לדירה.

"אנחנו גוף שמרן", הוסיף אהרונוביץ', "אנחנו גוף שצריך להכניס כסף. מצד אחד מאשימים אותנו שאנחנו לא משחררים את הבירוקרטיה ומצד שני מדי שנה מבקשים עדכון כמה הכנסנו. לכן אנחנו גוף שמרן, יש לנו הכנסות וכל הקלה או פטור יגרור בשלב הראשון להפחתה בהכנסות".

הדברים שאמר אהרונוביץ' גררו תגובות מצד הקהל, מה שגרם לו לחדד את דבריו, ולהוסיף כי "עד אתמול בלילה היינו בשיחות כיצד להגיע לאלטרנטיבה טובה יותר לכיסוי הגירעון, לא בהכרח על ידי הנדל"ן. אנחנו מנסים לעשות מאמצים רבים לשחרר בירוקרטיות".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, שלמה בן אליהו, שנכח באולם, אמר בתגובה לדבריו כי "לא לוקחים כסף במקום שיש בו בעירה. זה מעלה באופן אוטומטי את מחיר המוצר. הרי זה לא ממקום הגיוני אלא כצורך במשאבה של כסף. עשו את זה במקום הלא נכון".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "יובהר כי אהרונוביץ' ציין שיחת טלפון אחת שהייתה מולו, שיחה שהייתה חלק ממארג רחב של עבודת מטה סדורה שנעשתה באוצר וברשות המסים לפני קבלת ההחלטה בנושא".

הקבלנים: "אל תשחטו אותנו"

מוקדם יותרף אמר נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, בכנס כי ב-2012 הגיע המיסוי בענף הנדל"ן לכ-11 מיליארד שקל. בובליל, שיצא נגד גזרות הממשלה להטיל מיסוי נוסף על הדיור, בהם פטור מס שבח במכירת דירה שנייה ומיסוי השכרת דירות, טען בנחרצות כי "המדינה גובה היום 70% ממחיר הדירה - 35% ממחיר הדירה זה מחיר הקרקע, ו-35% המדינה גובה כמסים. אנחנו הפרה החולבת, תנו לנו לעובד וקופת המדינה תתמלא בכסף".

"הרשויות המקומיות, שהן שותפות שלנו, חוגגות עלינו כשבכל דירה שבונים הן מקבלות 130-120 אלף שקל אגרות בנייה ומס השבחה", אמר בובליל. "אנחנו הפרה, אל תשחטו אותנו. אנחנו לא נפשוט את הרגל, אנחנו לא מתאבדים, לכן שהמדינה באה ואומרת שבכוונתה להוריד את מחירי הדיור ב-30%, זה לא נכון, זה גורם לבלבול הציבור וגורם למצב הפוך - להקפאת ביקושים. אני לא מבין איך מס של 3.5% למשדרגי דירות הולך ביחד עם מדיניות הממשלה, זה לא עולה על הדעת".

בובליל אמר בכנס כי הפתרון למצוקת הדיור יבוא בטיפול בענף בצורה מערכתית, הוזלת מחירי הקרקע, מימון עובדים ורגולציה. "לפני 30 שנה, כשהתחלתי לעבוד, הוצאנו היתר בנייה ב-3 חודשים, מי שלא היה מוכשר הוציא היתר ב-6 חודשים. עברו 30 שנה, ועכשיו זה לוקח 3 שנים", אמר בובליל.

בהתייחסו לקבינט הדיור שמתגבש בימים אלה אמר בובליל: "אני חושש שזו תהיה עוד ועדה שתוביל רפורמה ותגרום להגדלת הרגולציה והמשך הבירוקרטיה במדינת ישראל, אבל אני משתדל להגיב למהלכי הממשלה החדשה בצורה מאופקת. גם אנחנו לא רוצים שמחירי הדיור יעלו, זה גורם לנזק".

באותו הקשר הוסיף סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף יזמות ובנייה בהתאחדות, רוני בריק: "ממשלת ישראל מלאה כוונות טובות, אבל פועלת בצורה מבולבלת. אין היום קו מדיניות סדור אחד, אלא ממשלה ורגולציה המובלת על ידה, כשיד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה. כשהקבלנים קמים בבוקר בישראל, הדבר היחידי שברור וידוע הוא שיהיה שינוי רגולטורי כזה או אחר שמשמעותו עוד עלויות, עוד מסים, עוד מטלות, עוד בירוקרטיה, ועוד התעסקות בטפל במקום בעיקר".

בריק הוסיף כי "הפוליטיקאים מצהירים שבכוונתם להוריד את המחירים, שרים יוצאים לתקשורת ומשחררים הבטחות שמחירי הדירות ב-2014 יירדו, ואני שואל, למה טובות ההצהרות האלה? האם הפוליטיקאים לא מבינים שהם מכניסים את השוק לקיפאון? הקונים ממתינים, הקבלנים ממתינים, הבנקים מקשיחים תנאים - והמחירים? המחירים רק עולים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"