לפיד מבטיח: "נבנה 150 אלף דירות להשכרה"

ועדת השרים לענייני דיור אישרה הקמת מטה דיור במשרד האוצר ■ רבע מיחידות הדיור בפרויקט יהיו מיועדות לעובדי מדינה במקצועות מועדפים ולדיור ציבורי

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ועדת השרים לנושא הדיור אישרה אתמול בערב פה אחד בישיבתה הראשונה את הקמתו של מטה הדיור הלאומי במשרד האוצר ואת גיבושו של פרויקט לאומי לדיור.

יו"ר קבינט הדיור, שר האוצר יאיר לפיד אמר בפתח הישיבה, "הוזלת מחירי הדיור הוא אחד המבחנים הגדולים של הממשלה. יש לנו מצב חירום בדיור, שמאיים על דור שלם של צעירים שפוחדים שלעולם לא תהיה להם דירה. כל היושבים בחדר הזה מחויבים לפתרון הנושא ולהגשמת יעדיו. לקבינט הדיור שתי רגליים שהן אחת. הראשונה היא תכניות הדיור הממשלתית, שמטרתה הסרת חסמים בירוקרטים והגברת התיאום הבין-משרדי כדי לדאוג לעלייה בקצב התחלות הבנייה בישראל. לצידה יופעל פרויקט הדיור הלאומי לבניית 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך, אשר ייבנו על פני תקופה של כ-10 שנים. פרויקטים דומים בעולם הוכיחו שביכולתם לשנות מציאות של שווקי דיור".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

לפיד הדגיש כי כרבע מיחידות הדיור בפרויקט יהיו מיועדות לעובדים במקצועות מועדפים (מורים, שוטרים, אחיות) ולדיור ציבורי. "יש אלמנט חברתי יפה בכך ששוטר גר ליד האנשים עליהם הוא שומר, שמורה גר ליד תלמידיו".

שר השיכון אורי אריאל אמר כי "הצעות האוצר חשובות, משפרות את החלטות הממשלה הקודמת ומהוות פלטפורמה ראויה לדיור להשכרה, שייתן מענה לציבור רחב. אני מתכוון לסייע בקידום הקמת המטה הלאומי. המטה יעזור לתכלל את עבודת המשרדים השונים ולהסיר חסמים בדרך להגדלת התחלות הבניה. כבר בישיבות הבאות על פי סיכום עם שר האוצר בכוונתי להביא מערכת הצעות נוספות שגובשו במשרדי ושיש בהן כדי להשפיע על מחירי הדיור ולהורידם".

יאיר לפיד

כתבות נוספות באתר TheMarker

15 הבטחות ואי דיוקים בפוסט של לפיד

מדריך הריכוזיות לחברי הכנסת החדשים

שר הפנים, גדעון סער, ציין כי "חשוב שהפרויקט לא יפסח על הפריפריה. היתה טעות חמורה בתקופת ממשלת קדימה לעצור את הבנייה במרכז הארץ, מה שתרם משמעותית לזינוק במחירי הדיור. חיוני שהפרויקט יכלול את אזורי הפריפריה לצד המרכז. אני שמח שהצעת ההחלטה תוקנה על פי בקשתי והיא כוללת את הפריפריה".

השר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום טען כי "יש אלפי דירות רפאים בישראל, למעלה מ-7,000 רק בירושלים וכ-5,000 בתל אביב. צריך לקחת זאת בחשבון ולהחליט למכור או להשכיר את אותן דירות רפאים ובכך לצרפן להיצע הדירות הקיים בארץ". לדבריו, "יש לקחת בחשבון את יישובי הפריפריה, את הגרעינים התורניים ואת כפרי הסטודנטים בסדר חשיבות גבוה בתכנון מדיניות הדיור".

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ ביקש בדיון לבחון את סוגיית הכספים שנצברו בגין מכירת דירות הדיור הציבורי בעבר ולבחון שימוש בהם לטובת בנייה עתידית של דיור ציבורי.

שרת הקליטה, סופה לנדבר, אמרה: "מדובר בצעד ראשון בכיוון הנכון. תפקידי בקבינט יהיה להמשיך ולמצוא את פתרונות הדיור לעולים, כפי שעשיתי גם בקדנציה הקודמת".

ח"כ סתיו שפיר אמרה בתגובה להחלטת קבינט הדיור כי: "תוכניתה של הממשלה נראית טוב על הנייר, אך כשתהפוך למציאות נגלה שאין בה שום דבר חדש או מהפכני. היא לא תצליח להוזיל משמעותית את מחירי הדיור לטווח הארוך כי חסר בה הרכיב המשמעותי ביותר: פיקוח על מחירי שכר הדירה. לפד אמר שהוא רוצה להשכיר דירות לאחיות, שוטרים, ומורים אך לא מסביר כיצד אחות שמרוויחה 7,000 שקל בחודש תצליח לשכור דירה במחירי שוק בלתי מפוקחים. התוכנית תוכל להצליח רק אם יכללו בה כללים להבטחת שכר דירה בר השגה על פי קריטריונים שמשפקים את גובה המשכורות הממוצעות במשק. אני קוראת לקואליציה לאמץ את הקריטריונים לדיור בה השגה שהצגתי בהצעת החור שלי, שמשלבים בין דיור במחירי שוק לדיור בר השגה למעמד הביניים ולדיור ציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"