סערה בירושלים: הפטריארכיה היוונית מכרה קרקעות לחברה זרה

הקרקע, שמשתרעת על שטח של כעשרה דונמים, נמצאת בשכונת גבעת אורנים/רסקו בירושלים ועליה מאות דירות ■ בעלי הדירות עשויים לשלם דמי חכירה גבוהים לחברה הזרה בסוף חוזה החכירה ב-2070

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק הנדל"ן בירושלים סוער בעקבות עסקה שביצעה הפטריארכיה היוונית, במסגרתה מכרה לחברה זרה כעשרה דונמים בשכונת גבעת אורנים/רסקו בירושלים בעשרות מיליוני שקלים. על הקרקע עשרות בניינים ומאות בעלי דירות שמתגוררים במקום עשויים למצוא עצמם במועד סיום חוזי החכירה ב-2070, מול חברה פרטית הדורשת חידוש החוזים בסכומים ניכרים, העשויים להגיע אף לשווי דירותיהם.

במסגרת העסקה שנחתמה באמצע חודש אפריל, מכרה הפטריארכיה היוונית לראשונה קרקעות שבבעלותה לחברת קרונטי אינווסטמנט לימיטיד. הקרקעות היו מוחכרים מאז שנות ה-70 לחברת התעשיות עץ לבוד והן משתרעות בעיקר ברחובות ש"י עגנון, המעפילים ומבוא העולה.

הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית של ירושלים מחזיקה במקרקעין רבים ברחבי המדינה בכלל ובירושלים רבתי בפרט. במהלך השנים החכירה הפטריארכיה את קרקעותיה ליזמים שבנו עליהן מאות מבנים המאוכלסים עד היום באלפי משפחות. עם זאת, חוזי החכירה שנחתמו קבעו שבתום תקופת החכירה תשוב הפטריארכיה להיות בעלת הזכויות בקרקע. כדי למנוע מצב בו בעלי הדירות יידרשו להתנהל מול הפטריארכיה, זמן קצר לאחר קום המדינה נחתם חוזה חכירה דומה בין הפטריארכיה לקק"ל לתקופה של 100 שנה, עד 2051. עם זאת, בשנים האחרונות ניכר כי הפטריארכיה אינה מחדשת חוזים אלא מעדיפה לבצע עסקות ענק בקרקעותיה.

שכונת גבעת אורנים, ירושלים

לפני כשנתיים נחתמה עסקת ענק בין הפטריארכיה היוונית לקבוצת משקיעים יהודים מישראל ומחו"ל, כשהפטריארכיה מכרה את מרבית זכויות החכירה (שכירות ממושכת, רנ"ה) שבבעלותה על מקרקעין בירושלים בסכום מוערך של כ-80 מיליון שקל. עם קבוצת המשקיעים נמנית משפחת בן דוד, אחת המשפחות האמידות בירושלים, המחזיקה מקרקעין רבים ושותפה בחברת חיפושי הנפט גבעות עולם.

עסקת הענק לפני כשנתיים כללה 85 חלקות מהיקרות ביותר בירושלים, המתפרשות על מאות דונמים, בין היתר בשכונות טלביה, רחביה, בקעה וקטמון. על קרקעות אלה נבנו בעשרות השנים האחרונות מאות רבות של מבנים, ובהם פרויקטים יקרים למגורים. לעסקה היתה חשיבות מכרעת על כל בעלי הדירות במקום, שכשידרשו להאריך את חוזה החכירה יעשו זאת מול קבוצת המשקיעים היהודים ולא מול הפטריארכיה.

משא ומתן כזה נוהל גם בתחילת שנת 2000 בין הפטריארכיה לקק"ל, במסגרתו גובשה עסקת חכירה ממושכת של 99 שנה נוספות תמורת כ-20 מיליון דולר - עד 2150. לזמן קצר נראה היה שמאמצי קק"ל נושאים פרי, ואכן הצדדים חתמו על ייפוי כוח, אך זמן קצר לאחר מכן בוטלה העסקה, נוכח טענת הפטריארכיה כי בוצעה תרמית מצד הרוכשים.

העסקה הנוכחית הינה הראשונה שבמסגרתה הפטריארכיה אינה מחכירה את הקרקעות, אלא מוכרת אותן לחברה פרטית, ומעבירה לבעלותה את כל הנכסים שבתחום חוזה החכירה. "במקרה שלפנינו יוצא אם כך כי החברה הזרה היא שתהיה אחראית בבוא היום להאריך את חוזי החכירה מול בעלי הדירות", מסביר שמאי המקרקעין קובי ביר.

ביר מוסיף כי "החשש הוא כי בעסקה מעורבת חברה זרה בעלת אינטרסים העוינים את מדינת ישראל, שהרי אז בעלי הדירות יכולים למצוא את עצמם מול חברה פרטית שמחליטה על חוזי חכירה חדשים בסכומים גבוהים. למשל, החברה יכולה לקבוע שחוזי החכירה יחודשו לפי שווי מחירי הדירות בשוק. נכון להיום, דירה ממוצעת בשכונה נמכרת בין 2.3 מיליון שקל ל-4.5 מיליון שקל לצמודי הקרקע. יש לכך משמעות ניכרת שעשויה לפגוע בתושבי המקום המתגוררים במקום עשרות שנים. כל זה מכניס את שוק הנדל"ן באזור לחוסר ודאות מוחלטת ואת בעלי הדירות לפאניקה גדולה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"