מהפכה: וד"לים יוכלו לשנות תוכניות מתאר ולבנות בשטחים פתוחים

תיקון לחוק הוועדות לדיור לאומי מעניק להן יותר סמכויות ומאפשר להן לפעול בניגוד לתוכניות מתאר מחוזיות ■ 
בנוסף, התיקון יאפשר קידום מהיר של אלפי יחידות דיור באזור המרכז - וקיצור משמעותי של הליכי פינוי בינוי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> שורת שינויים דרמטיים בחוק ועדות הדיור הלאומי (וד"לים) צפויה לעלות בימים הקרובים לאישור קבינט השרים לענייני דיור, בראשות שר האוצר, יאיר לפיד.

השינויים, אותם גיבשו משרדי האוצר, המשפטים והפנים, ביוזמת משרד ראש הממשלה אמורים לאפשר לווד"לים לפעול ביתר חופשיות אל מול מגבלות תכנוניות ואחרות. כמו כן, מתוכננת הארכת תוקף החוק בשנתיים נוספות, עד אוגוסט 2015.

עד כה עמדו הווד"לים בציפיות שתלתה בהן הממשלה - בראש וראשונה הגדלה משמעותית במספר יחידות הדיור המאושרות לבנייה, ב–23 אלף יחידות, מאז תחילת עבודת הוועדות ב–2011. "עם זאת, הניסיון של השנתיים האחרונות הביא את אנשי המקצוע לכמה תובנות בנוגע לשיפורים ותיקונים הנדרשים בחוק", אמר מקור הבקיא בתחום. הבעיה העיקרית של התוכניות שאושרו בווד"ל היא שרוב היחידות שאושרו הן בפריפריה.

בנייה ברחוב הירקון בת"א צילום: תומר אפלבאום

כדי לאפשר עבודה יעילה גם במרכז, מתגבש תיקון לחוק, שיאפשר לוועדות לפעול גם בקרקעות בבעלות פרטית. בחוק הנוכחי הוגבלו הווד"לים לתכנון על קרקע שלפחות 80% ממנה בבעלות מינהל מקרקעי ישראל ועד 20% בלבד ממנה פרטית. על פי התיקון, רכיב הקרקע הפרטית יוכל להגיע עד לכ–50% - שינוי שלדברי יוזמיו אמור להביא לאישור מספר גדול יותר של תוכניות במרכז, בהיקף של אלפי יחידות דיור, וכן לתמרץ בעלי קרקע פרטיים להיות שחקנים פעילים יותר, שיתגייסו בעצמם לדחוף קידום של תוכניות וד"ליות.

שינוי משמעותי נוסף המוצע בתיקון הוא אפשרות שתינתן לווד"לים לחרוג בתנאים מסוימים מתוכניות מתאר מחוזיות, התקפות למחוז שבו תאושר התוכנית. כן יבוטל הצורך באישור הוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים לתוכניות הווד"ל, כפי שחייב החוק המקורי. נראה שההצעה לבטל את האישור נובעת מכך שבכמה מקרים בשנה וחצי האחרונות יצרה הגבלה זו קושי באישור תוכניות. המשמעות של שינויים אלה גם היא מרחיקת לכת - מדובר בביטולם של שני חסמים משמעותיים, שהגבילו עד כה תוכניות וד"ליות.

בתחום ההתחדשות העירונית עשוי התיקון לחוק הווד"ל להיות בשורה של ממש. מאחר שתוכניות פינוי־בינוי על פי רוב מקודמות באטיות בצינורות התכנון המקובלים, תורחב סמכות הווד"לים לעסוק גם בהן בבניית 100 דירות ויותר - רבע ממספר יחידות הדיור המינימלי הנדרש כיום להעברת תוכניות לווד"ל ‏(400‏).

הרחבת סמכויות הווד"לים בתחום ההתחדשות העירונית באה בעקבות לחץ שהפעילו גופים מקצועיים. בדיון שקיימה הכנסת בעניין אמר סמנכ"ל התאחדות הקבלנים, אמיר הלר, כי העברת תחום הפינוי־בינוי לאחריות הווד"לים קריטית. "רק הליך התכנון נמשך כיום שש עד עשר שנים - מה שהופך את הפרויקט לכמעט בלתי אפשרי", אמר הלר 
ל–TheMarker. "המתחמים כוללים על פי רוב דיירים מבוגרים, שפרק הזמן הממושך הופך את הפרויקט ללא רלוונטי עבורם. התמריץ של הדיירים קטן, וכך גם התמריץ של היזם. אף אחד לא רוצה לעבוד כל כך הרבה זמן על פרויקט שבכלל לא ברור שיצא לפועל",
הדגיש הלר.

תיקון החוק צפוי לכלול גם אפשרות להגדלה משמעותית של שטחי תעשייה ומסחר במסגרת תוכניות וד"ליות, לעומת המצב הקיים שבו מאושרים מרכזים מסחריים קטנים רק לצורכי השכונה. במשרדי הממשלה מקווים כי השינוי יביא להגדלת האיכויות העירוניות של התכנון, וכן לתמרוץ רשויות מקומיות השואפות להגדלת תקבולי הארנונה לצד הגדלת שטחי המגורים בתחומן.

ואולם, מי שמצפה כעת לשינויים שיחייבו את הווד"לים לעשות שימוש נרחב יותר בסמכויותיהן במטרה לקדם מיזמים של דיור בר השגה, צפוי להתאכזב. הסמכויות אמנם יישארו גם בחוק המתוקן, אבל לא יוגדר כל תנאי המחייב וד"לים לעשות בהן שימוש. "הגישה הרווחת במשרדי הממשלה היא שהגדרתם של מתחמי דיור בר־השגה לא צריכה להיעשות באמצעות גופי התכנון, כי אם באמצעות הגופים המשווקים, כמו משרד השיכון והמינהל", אמר המקורב לנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008