יועץ שר הבינוי והשיכון: משהו לא סביר קורה בשוק הדיור - המדינה תתקן

"עיקרי השינויים יבואו לידי ביטוי ב'שכלול' מכרזים לשכירות, באמצעות מתן תמריצים כלכליים שיהפכו פרויקטים כאלו לכדאיים כלכלית", ציין בנימין דרייפוס

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

"אנחנו נמצאים במשבר דיור וזה מובן. קיימת יותר מתחושה שמשהו לא טוב, לא נכון ולא סביר קורה במדינה שפוגע באיכות החיים של כולנו. ברור שמשהו לא עובד ולכן הדבר חייב לבוא לידי הסדר באמצעות התערבות של רגולציה", את הדברים אמר יועץ לשר הבינוי והשיכון הקודם והנכנס, בנימין דרייפוס, בכנס השנתי לתכנון ובנייה של משרד עו"ד אגמון ושות. רוזנברג הכהן ושות. ומרכז הלכה למעשה.

אחת הבעיות שעמד עליהן דריפוס זה חוסר היצע של דירות באזורי ביקוש, כשהדבר לדעתו נובע מהתנגדותם של ראשי ערים לתכנן באזורם. "קיימת בעיה בסיסית עם ראשי הערים. אין מספיק תמריצים נכונים ומספיקים כדי שראש עיר יבוא איתנו ויתכנן בתחומו. אנחנו רוצים שראשי הערים יגידו אנחנו רוצים את הפרויקט הזה אצלנו. הדבר הזה אינו קורה והוא נובע כיוון שאין מספיק תמריצים, אין מספיק היטלים של דירות חדשות מול דירות ישנות וכך נוצר מצב שהארנונה שהם גובים היא שלילית ולא מספיקה כדי לכסות את ההוצאות. לראשי הערים יש את כל הכלים לעשות כאל ידם ולעצור תוכניות, והם עושים את זה כיוון שאין להם מספיק מוטיבציה להילחם על תוכניות".

כדי לשפר את המצב ציין דרייפוס כי בכוונת הממשלה להכניס כמה שינויים בחוק ההסדרים שיאושר בקרוב בכנסת. עיקרי השינויים יבואו לידי ביטוי ב"שכלול" מכרזים לשכירות, באמצעות מתן תמריצים כלכליים שיהפכו פרויקטים כאלו לכדאיים כלכלית. כמו כן באמצעות מתן הקלות לפי תקנת שבס שיגדילו את הזכויות הניתנות היום בפרויקטים לדיור להשכרה מעבר למקובל היום.

אתר בנייה בתל אביבצילום: דניאל בר און

"הממשלה כיום צריכה לפעול בשני ראשים, בטווח הקצר והארוך. התערבות בוטה של רגולציה במחירי קרקע ועלויות פיתוח הם מהלכים מעוותים שעשויים לגרום למכירת מוצר שלא לפי שוויו בשוק. עם זאת, אם רוצים להביא תוצאות היום או מחר, לא יהיה מנוס מהתערבות במחירי הקרקע והפיתוח עד שהשוק יידע לווסת את עצמו נכון. חלק מההחלטות שנקבל יהיו לא רק על קרקעות מינהל, אלא גם בקרקעות פרטיות, כהאצת תוכניות על ידי הודלים וקידום פרויקטים של פינוי בינוי. אם הממשלה רוצה ליצור שוק שכירות מוסדי ומשוכלל עליה לתת תמריצים כלכליים שיתנו מענה למחסור הקיים היום. את התמריצים האלה, כהטבות מפליגות במחירי הקרקע והקלות בחוק התכנון והבניה נראה כבר בחוק ההסדרים הקרוב שיבוא לאישור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח