"עיריית ת"א לא יכולה לצמצם זכויות בנייה בתמ"א 38 במסמך מדיניות בלבד"

יו"ר ועד הערר המחוזית תל אביב עו"ד מיכה גדרון: "זה טוב שרשות מקומית ממפה את העיר ומחליטה באיזה מקום היא מאפשרת זכויות בנייה לפי התמ"א ואיזה פחות. אם כי הדבר חייב להיעשות בתוכנית בסמכות מחוזית"

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

עיריית תל אביב אשר צמצמה את הזכויות הבנייה מכוח תמ"א 38 לחיזוק מבנים במסמך מדיניות בלבד, אינה יכולה לעשות זאת אלה באישור ועדה מחוזית. כך טוען יו"ר ועד הערר המחוזית תל אביב עו"ד מיכה גדרון.

בכנס השנתי השני הכנס השנתי לתכנון ובנייה של משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה ומעשה אמר גדרון, "יש רשויות מקומיות כמו עיריית תל אביב שעושות מסמך מדיניות איפה לעשות קומה אחת, איפה לעשות שתי קומות שתי קומות וחצי. בנושא הזה אני חייב לומר, זה טוב שרשות מקומית ממפה את העיר ומחליטה באיזה מקום היא מאפשרת זכויות בנייה לפי התמ"א ואיזה פחות.

צילום: יעל אנגלהרט

"אם כי הדבר חייב להיעשות בתוכנית בסמכות מחוזית. אני לא חושב שניתן לבצע שלילה גורפת של זכויות בנייה באמצעות מסמך מדיניות ולא ניתן לבסס את זה לפי סעיף 22 לתמ"א. יש לעשות זאת כדי שהדבר יביא לליבון הנושא מבחינה ציבורית ושתהיה ודאות תכנונית".

במסגרת תוכנית המדיניות לחיזוק מבנים שאישרה עיריית תל אביב, הוחלט כי יתאפשר חיזוק מבנים למבנים באזור יפו דרום ומזרח העיר עם תוספת בנייה של 2.5 קומות לכל מבנה שיחוזק.

לגבי יתר הרובעים והשכונות בעיר ניתנו זכויות דומות בתנאים. כך למשל, בתנאי שהבניין ייהרס ויבנה חדש תחתיו, באישור ארגון אונסקו ובהתאם לגודל המגרש.

על אף הדברים סובר עו"ד גדרון כי הזכויות שניתנו בתמ"א 38 לבנייה של עד 2.5 קומות לכל מבנה שיחוזק, הן אינן זכויות מוקנות, אלה ניתנות בשיקול דעת של הוועדה המקומית. לפי דעה זו, לכל רשות מקומית עומדת הזכות לבחון את הנושא בתחומה, ולאשר כמה לבנות והיכן.

"אני חייב לומר כי מינהל התכנון מצפה או ציפה כשאישר את התמ"א שמוסדות התכנון יפעילו את שיקול הדעת ולא יאשרו אוטומטית את הזכויות מכוח התמ"א כי כשמוסיפים זכויות לא מבוטלות של זכויות בניה מעל הזכויות המוקנות בתוכנית בניין עיר יש לבדוק אם התשתית מסוגלת להכיל את הבניה מבחינה אדריכלית, הנדסית וארכיטקטונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח