"200 אלף דירות ייבנו במרכז - נהיה בצרה ללא רכבת מטרופולינית"

כך אמר היום מהנדס עיריית תל אביב, עודד גבולי, בכנס השנתי לתכנון ובנייה של משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה ומעשה ; מהנדס עיריית ר"ג: הגדלת היצע הדירות בתל אביב, רמת גן וגבעתיים היא המפתח למאבק במחירי הדירות

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

מהנדס עיריית תל אביב, עודד גבולי, קורא היום להאיץ את בניית הרכבת הקלה ומזהיר מפני כאוס תחבורתי על רקע הגידול במספר הדירות שייבנו במטרופולין תל אביב בשנים הקרובות.

בעשור הקרוב ייבנו במרכז יותר מ-200 אלף דירות, מהן כ-12 אלף במתחם פי גלילות, 10,000 באזור רמת השרון, 23 אלף בתע"ש השרון , 12 אלף במתחם שדה דב ועוד עשרות אלפי דירות ברמת גן, בת ים וחולון במסגרת פרויקטים לפינוי-בינוי. "מדובר בבנייה שעשויה להגיע לכ-250 אלף דירות בעשור הבאות", הסביר מהנדס עיריית תל אביב עודד גבולי, בכנס השנתי לתכנון ובנייה של משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה ומעשה.

הרכבת הקלה בתל אביב

"זה נכון שהתוכניות יגדילו משמעותית את הצפיפות באיזור ולכן יש לעשות את המהלך בצורה חכמה", הדגיש גבולי. "חלק מזה שמשרד האוצר לא הולך לבטל את הסכומים שנצברו לצורך סלילת הרכבת הקלה הוא בדיוק בגלל אותן התוכניות האלה לבנייה של כ-200 אלף דירות בפריפריה הקרובה לתל אביב. אם לא נבנה מערכת רכבת מטרופולינית אחת כדי לקבל את כל היוממות של אותם התושבים - נהיה בצרה צרורה".

גבולי הציג את התוכניות העתידיות בתל אביב. לדבריו, כיום ישנן בתל אביב 186 אלף דירות כאשר עוד 38 אלף דירות נמצאות בהליכי תכנון, כ-30 אלף דירות מתוכננות בתוכנית המתאר וכן קיים תכנון לבנייה של עוד כ-5,500 דירות במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי. "בניגוד לנאמר, נושא פרויקטים של פינוי בינוי בתל אביב הוא די מפותח. רק ב-2012 הוצאנו היתרים לבנייה של 500 דירות, יש עוד 5,000 דירות בתכנון בפועל ועוד היד נטויה".

לפני גבולי דיבר מהנדס עיריית רמת גן, האדריכל חיים כהן, שציין כי הגדלת היצע הדירות בתל אביב, רמת גן וגבעתיים היא המפתח למאבק במחירי הדירות. לדבריו, בשנת 2008 נוספו לעיר רמת גן שטחים רבים במסגרת החלטת ועדת גבולות, שכללו בין היתר את רמת אפעל ובהם קרקעות חקלאיות רבות. "הכי פשוט היה להפשיר את הקרקעות הללו ולבנות עליהן אבל החלטנו שאין צורך לפגוע בהם אלא ניתן להגדיל את הצפיפות בתוך השטחים הבנויים", אמר כהן.

כהן אמר כי הצליח לקדם בעיר רמת גן היקף גדול של יחידות דיור בפרויקטים של התחדשות עירונית - יותר מכל ערי המכרז. לפי נתונים אלה, בשנת 2012 הוגשו כ-105 בקשות חדשות לתמ"א 38, שמוסיפות עוד 1,850 דירות לעיר, פי ארבעה לעומת השנה הקודמת. כהן תקף בחריפות את מתכנן מחוז תל אביב במשרד הפנים ואמר: "מחוז תל אביב פועל נגד כל הצעה שלנו. כדי להגדיל את צפיפות הדירות הם פועלים לפי מפתח שמאי ולא מבינים שכולם ירוויחו מהגדלת הצפיפות. אנשים רוצים לחיות ליד המקום שבו הם עובדים ומבלים, זה חוסך דלק וזמן. אני לא מבין למה מחוז ת"א לא עושה תוכניות להגדיל את הצפיפות בתחומו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח