דן תפסיק השימוש בתחנה המרכזית בת"א; אגד לא משלמת שכ"ד

מהערכת שמאי, שהוגשה לבית המשפט במסגרת הצעת רכישה של המתחם, עולה כי דן משלמת מדי שנה עבור השימוש בתחנה דמי שכירות של 17.4 מיליון שקל ואגד 16.5 מיליון שקל

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

חברת התחבורה הציבורית דן תפסיק את פעילותה בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב החל מדצמבר השנה - כך עולה ממסמכים שהועברו לבית המשפט במסגרת הצעת הרכישה שהעבירה נ.י.פ, חברה בת של נצבא, לבית המשפט.

מפירוט דמי השכירות שהועברו לשמאי המקרקעין אהוד המאירי לצורך הערכת הנכס, עולה כי חברת דן משלמת דמי שכירות וניהול לחברת התחנה המרכזית החדשה בהיקף של 17.4 מיליון שקל בשנה ואגד שוכרת שטחים בהיקף של 16.5 מיליון שקל לשנה. לפי מסמכים שהועברו לבית המשפט, עולה כי מאז סוף פברואר הפסיקה חברת אגד להעביר חלק מהתשלומים לחברת התחנה המרכזית החדשה.

תחנה מרכזית חדשה בתל אביב

השימוש של נוסעים בתחנה המרכזית בתל אביב פוחת והולך בשנים האחרונות, ולכן הפגיעה בהם לא תהיה חמורה. בפועל, נהפכה תחנת רכבת מרכז ‏(סבידור‏) למסוף האוטובוסים המרכזי של תל אביב. למרות זאת, אגד לא מתכננת להפסיק את פעילותה בתחנה, וגם בדן נדרשים לאישור משרד התחבורה כדי לשנות את מסלולם של קווים.

מההערכה עולה עוד כי היקף הכנסות התחנה משוכרים מגיע לכ–50 מיליון שקל. חברות תחבורה נוספות המשכירות שטחים בתחנה - בהן קווים, מטרופולין, נתיב אקספרס, קונקס, סופרבוס, אפיקים, ואגד תעבורה - לא חידשו חוזי שכירות מאז 2008. ואולם לטענת המאירי, החברות ממשיכות לשלם דמי שכירות בהיקף כולל של כ–6 מיליון שקל בשנה. ההכנסות משוכרים נוספים מגיעות לכ–10 מיליון שקל בשנה, לפי תחשיב של 50 שקל למ"ר. עם זאת, 57% משטחי התחנה פנויים, ולפי הערכות, דמי השכירות שיתקבלו שם, אם יושכרו, יהיו כ–25 שקל למ"ר לחודש, וספק אם כולם יושמשו.

הפסקת חוזי השכירות והפסקת התשלומים על ידי דן ואגד יפגעו בהיקף ההכנסות של התחנה המרכזית, ועל כן גורמים למחלוקת בעניין שווי התחנה. בחוות דעת שמאית שהעביר לנאמני החברה העריך המאירי את שווי המקרקעין בכ–240 מיליון שקל, לאחר הפחתה של כ–20% משוויו, בהנחה שהנכס ריק והזכויות בו חופשיות מכל חוב או שעבוד. הערכה זו הסתמכה, בין היתר, על הכנסות עתידיות משוכרים ותוכניות בנייה עתידיות. עם זאת רוכשים פוטנציאליים טוענים כי התחנה שווה פחות, בשל הפסקת חוזי שכירות והצעות לבנייה במקום שטרם קודמו או קיבלו תוקף סטטוטורי מחייב.

ההצעות שהועברו לרכישת התחנה, בין היתר על ידי חברת ביתן נכסים ושלמה שמלצר, הסתכמו ב–30–120 מיליון שקל. מנגד, בעלי חנויות בתחנה טוענים כי המתחם שווה הרבה יותר, בהסתמך על תוכניות עתידיות המקודמות במתחם, שעשויות להניב הכנסה של מיליארדי שקלים.

מההערכה ומדו"ח הנאמנים שהועבר לבית המשפט עולה כי עד עתה ניתן רישיון עסק זמני לתחנה. התחנה פועלת תחת איום של צו סגירה בשל כשלי אבטחה ובטיחות, כולל סיכונים הקשורים לגילוי אש במתחם. עד עתה נדחה תוקף הצו בשל פעילות של הנאמנים במתחם, בשיתוף כל הגורמים האחראים.

התחנה המרכזית החדשה וחברת הניהול שלה נשלטות כיום על ידי חברת אחזקות התחנה בבעלות ניפ - חברה בת של נצבא אחזקות. נצבא עצמה נשלטת על ידי אנשי העסקים חיים צוף. ואולם מזה כשנה וחצי נמצאת התחנה בהליך של הקפאת הליכים, ולכן היא מנוהלת על ידי רו"ח חיים קמיל ממשרדו של עו"ד שלמה נס ורו"ח עליזה שרון, שמונו כנאמנים על ידי בית המשפט.

בבקשה שהעבירו הנאמנים לפני כחודש לבית המשפט, הם ביקשו שהתחנה תימכר לחברת מפעילי תחנות, שהיא חברה בת נוספת של נצבא, בכ–220 מיליון שקל. המשמעות היא עסקה סיבובית של נצבא, שתמשיך להחזיק בבעלות על התחנה המרכזית תוך מחיקת חובותיה, והותרת סכום זניח יחסית של כ–20 מיליון שקל לנושים, מתוך 1.3 מיליארד שקל שתובעים כיום הנושים מהחברה.

מנאמני התחנה המרכזית ומנצבא לא נמסרה תגובה. דן סירבה להגיב לידיעה.

השתתף בהכנת הידיעה: דניאל שמיל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים