תחזיות נדל"ן 2013 |

ירושלים: מתקנת את עצמה ושומרת על יציבות

המשקיעים כבר לא נוהרים לירושלים: הם זהירים יותר ומדברים על השקעות נמוכות יותר בסכומים של עד 1.5 מיליון שקל

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker digital

אף שירושלים הוכתרה בתחילת 2012 לעיר שבה בוצע המספר הגדול ביותר של עסקות יוקרה ‏(יותר מ–60 אלף שקל למ"ר‏), אנשי הנדל"ן בירושלים זוכרים כיום בנוסטלגיה את הימים שבהם תושבי החוץ הגיעו לעיר עם מזוודות כסף וקנו כל דבר בכל מחיר. זו השנה השנייה ברציפות שהעיר רושמת האטה משמעותית בהיקף העסקות.

המשקיעים כבר לא נוהרים לירושלים: הם זהירים יותר ומדברים על השקעות נמוכות יותר בסכומים של עד 1.5 מיליון שקל. חברות הנדל"ן שבונות משווקות את הדירות בעיקר בהתארגנויות של קבוצות צעירים או קבוצות רכישה, שהצליחו להוריד במעט את מחירי השוק, והמוכרים כבר לא מקפיצים את המחירים כלפי מעלה. התוצאה: שוק הנדל"ן של 2013 שומר על יציבות מחירים כללית, עושה תיקונים קלים כלפי מעלה ופה ושם מפתיע בעסקות חריגות.

פרויקט וולדורף אסטוריהצילום: אמיל סלמן

עסקות היוקרה נרשמו בעיקר בתחילת השנה, והן כללו בין היתר מכירות בגובה של 8.7–9.2 מיליון שקל לדירות 3 חדרים בשטחים של 113–157 מ"ר, שנמכרו בפרויקט היוקרתי וולדורף אסטוריה. כמו כן, בעסקה שנחתמה בתחילת השנה בפרויקט משכנות האומה, נמכרה דירת 5 חדרים בשטח של כ–190 מ"ר תמורת 6.3 מיליון שקל. עם זאת, כשמדובר בעסקות בהיקפים כאלה, שוק הנדל"ן הירושלמי יותר מזדהה עם קיפאון.

נכסים רבים בשווי דומה נמצאים כיום בשוק לפחות שמונה חודשים. כך למשל, פנטהאוז שעבר שיפוץ מלא ברחוב עמק רפאים המוצע ביותר מ–8.1 מיליון שקל, נמצא בשוק כבר שמונה חודשים.

כך גם בית טמפלרי באותו רחוב בשטח של 300 מ"ר בנוי עם גינה, שמוצע למכירה תמורת יותר מ–11.4 מיליון שקל. ההערכות הן כי הנכסים יימכרו לבסוף, ולפי מידת אי ההתפשרות של המוכרים - לא רחוק מהמחירים שבהם הם מוצעים.

ירושלים

ההתנהלות הזו מלמדת משהו על השוק הירושלמי, שסגר את 2012 עם ירידה במחירי הדירות בעיר בשיעורים של עד 10%. 2013 לא מסמלת ירידת מחירים אלא התייצבות מ–2012, ועלייה קלה של אחוזים בודדים שתיקנו את עצמם בחזרה לרמות המחיר שנרשמו בתחילת 2011.

כך למשל, שכונות כמו הגבעה הצרפתית וארמון הנציב שמרו על יציבות מחירים, ודירת 3 חדרים בשכונה, בשטח של 60–70 מ"ר, נמכרה ב–0.95–1.1 מיליון שקל. דירות 4 חדרים בגבעה הצרפתית, שנמכרו עד לפני כשנה תמורת כ–1.35 מיליון שקל, שומרות על מחירן וכיום הן נמכרות ב–1.35–1.4 מיליון שקל. השכונה שרושמת עליות מחיר מובהקות היא קריית יובל, שדירות 3 חדרים נמכרות בה כיום תמורת 950 אלף שקל, לעומת כ–850 אלף שקל ב–2012.

שכונת ארנונה ממשיכה לשמור על יציבות מחירים, ודירות 4 חדרים בפרויקטים החדשים ממשיכות להימכר תמורת כ–2 מיליון שקל בממוצע. בשכונת קטמון שומרים על רמות מחירים של כ–1.8 מיליון שקל לדירת 4 חדרים, ואילו ברחביה ובטלביה מחיר דירת 4 חדרים הוא כ–2.5 מיליון שקל.

במגזר החרדי, שכונת רוממה מציעה את מגוון הפרויקטים הרחב ביותר לציבור החרדי, במחירים גבוהים של 1.6–1.7 מיליון שקל לדירות 3 חדרים וכ–2 מיליון שקל לדירות 4 חדרים. שכונת רמת אשכול היוקרתית גם כן שומרת על יציבות מחירים: דירת 85 מ"ר נמכרת תמורת 1.7–1.9 מיליון שקל, בדומה לשנים הקודמות. גם שכונת סנהדריה שומרת על רמות מחירים גבוהות, של 1.6 מיליון שקל לדירות 65 מ"ר וכ–1.8 מיליון שקל בממוצע.

שכונת מאה שעריםצילום: קובי גדעון / באובאו

שכונת מעלות דפנה שומרת אף היא על רמות מחירים גבוהות, אם כי מבחינת העסקות שנעשו בה בחודשים האחרונים עולה כי השכונה רושמת מגמת עלייה קלה, כשדירות 4 חדרים נמכרות בכ–2.1 מיליון שקל בממוצע, לעומת כ–2 מיליון שקל בשנה שעברה. דירות 5 חדרים נמכרות בכ–2.7 מיליון שקל בממוצע. שכונת שמואל הנביא מתקנת את עצמה, ודירות 75 מ"ר נמכרות כיום בכ–1.2 מיליון שקל, לעומת 1.1 מיליון שקל בשנה שעברה.

מאה שערים רושמת ירידות מחירים מהשנים שעברו. דירה בשטח של כ–70 מ"ר בשכונה נמכרת כיום בשכונה בכ–1.2 מיליון שקל, לעומת 1.3 מיליון שקל לפני כשנתיים.

סייעו בניתוח: משרד התיווך לורן בובלי נכסים; רן פירו, שמאי המקרקעין ועו"ד; עליזה פרידלנד, זכיינית רימקס חזון ירושלים; אנגלו סכסון ירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה