ביהמ"ש המחוזי ביטל הקצאת קרקע בבת ים לכולל חרדי

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן: "מדובר בפגמים אינהרנטיים המשקפים התנהלות ציבורית בחריגה קיצונית מכללי המנהל התקין"

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, ביטלה הקצאת קרקע של עיריית בת ים לעמותת ישיבת כולל אברכים בית יעקב. כמו כן, ביטלה השופטת החלטה של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה להאריך תוקף היתר בנייה לכולל חרדי במקום, והורתה להעביר עותקים מפסק דינה למבקר המדינה ולמבקר העירייה, עקב פגמים קשים שנפלו בהתנהלות העירייה בפרשה.

הפרשה החלה ב-2005, כשעיריית בת ים היקצתה קרקע לעמותת ישיבת כולל אברכים בית יעקב לשם בניית מרכז תורני במקום שני גני ילדים, שנסגרו ומאוחר יותר נהרסו. לישיבה ניתנה אורכה של חצי שנה להקים את הכולל. ב-2011, כשהחלו להציב גדרות במקום, פנו תושבי המקום לעירייה בבקשה לשקול מחדש את ההקצאה לאור חקיקת חוק חינוך חינם מגיל 3 והדרישה לגני ילדים בעקבות זאת. העירייה דחתה את הבקשה ואישרה מחדש את הקצאת הקרקע, ללא כל דיון בטענות העותרים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

לאור זאת עתרו 21 משפחות מרחוב ליברנו הסמוך, באמצעות עו"ד שגב פלץ, נגד העירייה, נגד הוועדה המקומית ונגד העמותה החרדית. התושבים טענו בעתירתם, כי החלטת העירייה שלא לבטל את ההקצאה לוקה בחוסר סבירות ובניגוד לכללי מינהל תקין. עוד נטען כי החלטת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה להאריך את תוקף היתר הבנייה שניתן לישיבה בשנה נעשתה בחוסר סמכות וכי כל ההחלטות שנעשו בעניין "נתקבלו במחשכים, תוך קיפוח זכות הטיעון של העותרים".

השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן

בפסק הדין של השופטת אגמון-גונן נמתחת ביקורת על התנהלות העירייה ונקבע כי זו פעלה תוך הפרה בוטה של נוהל הקצאת קרקעות של משרד הפנים, ובניגוד לקריטריונים שהיא עצמה קבעה. השופטת ד"ר אגמון גונן הצביעה על כך שההקצאה נעשתה ללא פרסום מתאים לתושבים, ללא פרוגרמה הכוללת סקר שימושים כנדרש בנוהל וללא שהובאו נימוקי המתנגדים להקצאה בפרוטוקול.

"נראה, כי העירייה הייתה נחושה להקצות את המקרקעין לעמותה בכל מחיר, בניגוד לכל הליך מנהלי תקין תוך העדפה ברורה של העמותה והתעלמות מוחלטת מצרכיהם של תושבי הסביבה", כתבה השופטת בפסק הדין.

בית המשפט קבע עוד, כי היתר הבניה הוצא על שם העירייה ולא על שם העמותה כמתחייב בחוק, ככל הנראה, כדי לחסוך באגרות וכי לאחר פניית העותרים החלה העמותה בבנייה שלא על פי ההיתר. רק פנייה של התושבים הביאה לכך שהעירייה הורתה על הפסקת העבודות. השופטת אגמון גונן הדגישה בפסק הדין כי הפגמים שנפלו בהליך ההקצאה אינם "פגמים קלים בלבד", כנטען על ידי העירייה. "המדובר בפגמים אינהרנטיים המשקפים התנהלות ציבורית בחריגה קיצונית מכללי המנהל התקין", כתבה השופטת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה