נדחתה בקשת העמותות החרדיות: תוצאות המכרזים בחריש לא יוקפאו

המשמעות של החלטת בית המשפט היא שהזוכים במכרזים ממשיכים קדימה בפיתוח חריש ■ הערכות: בית המשפט עשוי לדחות גם את העתירה שהגישו העמותות

בית המשפט המחוזי בחיפה החליט לדחות את בקשת עשר העמותות החרדיות להקפיא את תוצאות המכרזים בחריש עד שיתברר עניינן. משמעות ההחלטה היא כי החברות הזוכות במכרזים מתקדמות קדימה בהעברת הכספים לרכישת הקרקעות והוצאת היתרי בנייה. לפי ההערכות, גם העתירה שהגישו העמותות תידחה.

"הנזק שיכול להיגרם לעותרות בגין אי מתן צו ביניים הוא נזק כספי ולפיכך הפיך", קבעה שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, ריבי למשטריך-לבר. בניגוד לטענות העמותות החרדיות, אמרה השופטת כי "נסיבות כאלה אינן מצדיקות על פי רוב מתן צו ביניים. לא הובטחה לעותרות הזכייה במכרז הנוכחי מלכתחילה. פתוחה בפניהן הדרך להציע הצעות במכרזים נוספים לכשיהיו, וכן פתוחה בפניהן הדרך לרכוש דירות בישוב חריש במסגרת בנייה של קבלנים באזור שזכו במכרז זה".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

תושבי חריש מפגיניםצילום: נמרוד גליקמן

עשר העמותות החרדיות הגישו את העתירה והבקשה לצו מניעה באמצעות עו"ד צבי אגמון נגד מינהל מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון, ועדת המכרזים של המינהל והזוכים שזכו מכוח החלטת ועדת המכרזים. בעתירה טענו כי התנהלותן היתה ללא דופי והחלטת ועדת המכרזים לפסול אותן התקבלה ממניעים זרים. במקביל הגישו בקשה למתן צו עיכוב זמני שתכליתו להקפיא את הליך המכרז עד לקבלת החלטה בעתירה. במידה ותתבל עתירתן, תבוטל זכייתם של 10 הזוכים, בהיקף בנייה כולל של 2,663 יחידות דיור.

בית המשפט נדרש לבחון את מצב העותרות - העמותות החרדיות, שלטענתן אי הוצאת צו ביניים והמשך ההליך לאשורו "מעמיד אותן במצב בלתי הפיך". מצד שני, בית המשפט בחן את תגובת המשיבות - הזוכות במכרזים - אשר לטענתן, חלקן כבר הפקידו כספים במסגרת התשלומים הנדרשים ועיכוב בהליך משמעו פגיעה בציבור רוכשי הדירות.

בית המשפט מצא כי החלטת ועדת המכרזים התקבלה ללא דופי. "ועדת המכרזים בעניין זה ביצעה עבודה יסודית, עקב בצד אגודל", נכתב בהחלטה, "הוועדה הביאה את הטענות בפני העותרות, ביקשה את תגובתן בכתב, נתנה אפשרות לשימוע בעל פה ולאחריו איפשרה הגשת סיכומים בכתב. לאחר כל זאת, נתנה החלטה מנומקת".

בעניין זה מצא בית המשפט כי אכן היה תאום בין כל העמותות אשר היו מאורגנות תחת גורם אחד. "כל הצעות העמותות הוגשו ומולאו על-ידי אותו גורם - עו"ד עטר ממשרד עו"ד אגמון. אימות החתימות התבצע על-ידי אותו עורך דין, כתובת כל אחת מהעמותות זהה, ערבויות העותרות הונפקו כולן על-ידי אותו סניף בנק ובאותו מועד, כל העותרות קיבלו סיוע מאותו עורך דין ונבחר משרד רואה חשבון אחד כדי לתת סיוע לכל העותרות".

בית המשפט מצא עוד כי העמותות החרדיות הציעו מחירים גבוהים במיוחד עבור המתחמים השונים, הרבה מעבר למחירי המינימום שבמכרז. "בעוד שמחיר המינימום במכרז למתחם מסוים היה אפס, ניתנו הצעות על-ידי העותרות במיליוני שקלים", נכתב בהחלטה. לעניין התיאום שנעשה בין העמותות כתבה השופטת כי "מיפוי הצעות העותרות למתחמים השונים, לרבות סכומי ההצעות שנקבו בהם, מלמד לכאורה על הערכות מדוקדקות שיש בהם כדי למקסם את אפשרות הזכייה של כל אחת מהעמותות, תוך ביטול התחרות הפנימית ביניהן. התוצאה הסופית של מיפוי התחרות של הצעות העותרות בינן לבין עצמן מבטיחה לכל אחת מהן את מלוא יחידות הדיור עבור החברים בעמותה. לעיקרון זה היה לכאורה סיכוי נכבד להישמר כתוצאה סופית במכרז כולו בשל בחירת מחירים גבוהים במיוחד עבור הקרקע".

חמי בר-אור, תושב חריש ומנהל "המטה לעתיד חריש והאזור" מי שחשף את התנהלות העמותות מסר בתגובה: "אמירתה של השופטת כי סיכוי העתירה נמוכים במיוחד מראים לאן הרוח נושבת בעתירה המופרכת מן היסוד של ועד הדיור החרדי. אנחנו מתקדמים קדימה בדרך להפוך את חריש לעיר משגשגת. אחרי שנים של מאבק חריש הפכה בפועל לעיר פתוחה לכל, ולמעלה מ-1,500 משפחות, חילוניות ומהציבור המסורתי, כבר רכשו בה דירות במסגרת עמותות עוד לפני שהחלו השיווקים של הקבוצות הקבלניות. חריש הופכת להיות יעד מגורים זול ופתרון לדיור בר השגה לזוגות צעירים מכל רחבי ישראל. היא תהיה מודיעין של שנת 2013".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה