האוצר: לא ניתן לממן טיהור אדמות תע"ש ללא שיווק הקרקעות

כך נאמר לחוקר המיוחד שמינה משרד הפנים לבדוק ההתנגדויות לתוכנית קידמת השרון ■ המתנגדים: "המדינה היא זו שזיהמה במשך 50 שנה את הקרקע, וכעת בא האוצר ומגלגל את המפגע לפתחו של הציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

נציגי משרד האוצר ורשות החברות הופיעו הבוקר (א') בפני זאב עמית, החוקר המיוחד שמינה משרד הפנים לבחינת ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית הבנייה "קדמת השרון", במסגרתה יפונו מפעלי תע"ש השרון לנגב וייבנו כ-23 אלף דירות בשטח בו הם שוכנים כיום - בין רמת השרון, הרצליה והוד השרון.

לדברי נציג האוצר, יאיר פינס, שהובאו בפני עמית - ללא תוכנית "קדמת השרון" לא תוכל המדינה להעמיד את הסכומים הגבוהים הדרושים לטיהור הקרקע המזוהמת במתחם תע"ש השרון.

הדמיית פרויקט קדמת שרוןצילום: שירן כרמל

יעקב גזית, מיחידת ההפרטה של רשות החברות הממשלתיות, אמר כי על פי המלצת רשות החברות לממשלה יש לפנות את מפעלי תע"ש משם בהקדם האפשרי: "עד שנת 2020, ואם הדבר אפשרי - אפילו לפני".

בין המתנגדים לתוכנית נמצאים מספר ארגוני איכות סביבה בהם אדם, טבע ודין והחברה להגנת הטבע, וכן התארגנויות מקומיות של תושבים מרמת השרון והרצליה שהבולטת שבהם היא עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון).

עיקרי המחלוקת בין הצדדים נסובים על אופן טיהור הקרקע: בעוד שעמדת המדינה היא כי טיהור הקרקע ייעשה לאחר תכנון השטח, בשלבים ותוך התבססות על שיווק הקרקע למימון ההליך, תובעים המתנגדים כי סקר קרקע מקיף ייערך לפני התכנון. המתנגדים גם מלינים על התכנון התחבורתי של המתחם החדש.

מתחם תעש השרון מתפרש על שטח של 7,600 דונם בין תחומי השיפוט של הרצליה, רמת השרון והוד השרון. על פי התוכנית, שהפקדתה אושרה בחודש יוני 2012, מלבד 23 אלף יחידות הדיור יוקם במתחם מרכז תחבורה וכן פארק בן 2,000 דונם.

בטרם ההפקדה בוועדה המחוזית המשותפת של מרכז ותל אביב של משרד הפנים, חתמו מינהל מקרקעי ישראל, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה על הסכם בו התחייבה המדינה לבצע סקרי קרקע מפורטים בשטחי התוכנית לפני הפקדתה של תוכנית מפורטת, ולבצע טיהור קרקע במימון האוצר טרם שיווק הקרקע ליזמים. בעבר הוערכה עלות הקרקע על ידי המינהל בכ-2 מיליארד שקל.

ראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, תקף בעקבות הדברים את מתנגדי התוכנית ואמר כי "ההתנגדות לקידום התוכנית ואישורה יותירו על כנם את הנזקים הסביבתיים שנגרמו מפעילות תע"ש השרון". עוד אמר כי "תוכנית 'קדמת השרון' שיזם מינהל מקרקעי ישראל מגנה על תושבי השרון ונותנת פתרונות לזיהום הקרקע והמים על אדמות השרון".

מתכננת מחוז תל אביב במינהל מקרקעי ישראל, גילי טסלר, הוסיפה: "התוכנית מעמידה את הפתרון הטוב ביותר שיאפשר לממן את העלויות הכבדות הכרוכות בטיהור הקרקע והמים, ולהסיר את הזיהום שהשפיע במשך שנים על חיי תושבי האזור".

יו"ר עמותת אחל"ה, רוני רום, דחה את עמדת האוצר: "עמדת המדינה היא תעודת עניות. המדינה היא זו שזיהמה במשך 50 שנה את הקרקע וכעת בא האוצר ומגלגל את המפגע לפתחו של הציבור. כולנו משלמים מס הכנסה בשביל שבעתות כאלה תדע המדינה להתמודד עם מימון תוכנית הטיהור בעצמה ולא תגלגל את זה אלינו על ידי תוכנית טיהור רשלנית. נמשיך להילחם עד שהצדק ייצא לאור".

רום הוסיף כי "כל עלותו של סקר קרקע מקדים הוא 3 אלפיות מסך התקבולים הצפויים משיווק הקרקע, כך שאין כל משמעות לעלות הסקר הנדרש".

תכנית "קדמת השרון" שמקדם מינהל מקרקעי ישראל כוללת פתרון למימון טיהור הקרקע והמים ובניית כ-23 אלף דירות בהרצליה, רמת השרון והוד השרון. התוכנית הופקדה בוועדה המחוזית המשותפת למחוז ת"א ומחוז המרכז. אישור התכנית יאפשר את יישום ההסכם בין מינהל מקרקעי ישראל למשרדי האוצר והגנת הסביבה לטיהור הקרקע המזוהמת במדינה.

בממשלה בטוחים כי קידום התוכנית יביא גם לפתרון מצוקת מחירי הדיור במרכז הארץ. סך השטחים הירוקים בתכנית יעמוד על כ-40%, היקף שלא היה כמותו באף תכנית בינוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר