כדי להקל על מצוקת הדיור: נבחנת תוכנית מתאר חדשה לבני ברק

בני ברק היא העיר הצפופה בישראל ואין בה עתודות קרקע לבנייה ■ בין השאר, נבחנת אפשרות להתיר בנייה לגובה של עד 6.5 קומות - מגבלת הגובה בעיר לפי פסקי הלכה - בפרויקטים של התחדשות עירונית שיבוצעו במקטעי רחובות

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> צוות תכנון משותף של הוועדה המחוזית תל אביב ושל עיריית בני ברק פתח בשבועות האחרונים במהלך מקיף של הכנת תוכנית מתאר לבני ברק, שתתמקד במציאת פתרונות דיור בעיר. צוותים מקצועיים, הכוללים מומחי תכנון, אדריכלים ושמאי מקרקעין ערכו סיורים ברחבי העיר. בין השאר נבחנות אפשרויות לביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית, פינוי-בינוי ותמ"א 38 במקטעים של רחובות.

בני ברק היא העיר הצפופה בישראל. היא משתרעת על שטח של כ-7,000 דונם ומאכלסת כ-174 אלף תושבים, ברמת ציפוף של כ-22 אלף איש לקמ"ר, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) ל-2011. שתי הערים המדורגות אחריה ברמת הציפוף, הן גבעתיים (16.6 אלף איש לקמ"ר) ובת ים (16 אלף איש לקמ"ר).

דו"ח מבקר המדינה ל-2012 התייחס למצוקת הדיור בבני ברק, וקבע כי יש למצוא פתרונות לבעיה. המבקר מצא כי חלק הארי של היתרי הבנייה שניתנו בארבע השנים האחרונות (כ-75% מההיתרים) יועדו להרחבת בנייני מגורים קיימים בבני ברק באמצעות תוספת קומה, חדר וכל שטח נוסף. רק כ-10% מההיתרים ניתנו לבניית בתי מגורים חדשים. "התוכניות הללו, שנועדו להרחיב מבני מגורים קיימים, יצרו תופעה מיוחדת של ריבוי תוספות בנייה למגורים בבניינים קיימים", נכתב בדו"ח.

המבקר התייחס גם לגיבוש תוכניות המתאר להקמת מוקד תעסוקה בבני ברק בשטח של 1,450 דונם לבניית כ-1.5 מיליון מ"ר. בעניין זה כתב המבקר: "על אף חשיבות פרויקטים אלה, שנועדו לסייע לשיפור המצב הכלכלי של עיריית בני ברק, אין בהם כדי לפתור את בעיית המחסור החמור בשטחי בנייה למגורים בעיר".

בניין בבני ברק

לפי נתוני הלמ"ס, אוכלוסיית בני ברק צומחת בקצב שנתי של 2.9%. בהיעדר עתודות קרקע למגורים בעיר, ובהתאם לפסקי הלכה המטילים מגבלת גובה בעיר - עד 6.5 קומות - מינהל התכנון והצוות המקצועי נדרש לגבש פתרונות דיור יצירתיים.

לדברי ראש עיריית בני ברק היוצא, יעקב אשר, שנבחר לכנסת מטעם יהדות התורה, בסיור שהתקיים בעיר נבחנו בין השאר אפשרויות לביצוע פרויקטים של תמ"א 38 על רחובות שלמים והגבהת המבנים עד לגובה של 6.5 קומות. עוד אמר אשר, כי פתרון כזה יאפשר הריסת חלק מהמבנים בני שלוש קומות, המאפיינים את רחובות העיר, וריכוז הדירות במספר מועט יותר של מבנים גבוהים.

עם הריסת חלק מהמבנים יתפנו שטחים ויועדו לשטחי ציבור פתוחים. "מהפכה גדולה ודרמות גדולות לא יכולות להיווצר בעיר", אמר אשר ל-TheMarker. "תוכנית המתאר שתקודם תאפשר שימוש בתוכניות בניין עיר קיימות, בגלל היעדר עתודות קרקע בעיר למגורים. גם פינוי-בינוי קלאסי לא קיים פה, כי לא ניתן לבנות בעיר לגובה של יותר מ-6.5 קומות.

"אחד הרעיונות שעלו הוא מתן אפשרות לביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית, פינוי-בינוי ותמ"א 38 במקטע של רחוב. אם יתארגנו כמה מבנים יחד נוכל להעצים את מספר הדירות שייבנו. באופן הזה, השטחים שישתחררו יהפכו לשטחי ציבור או שטחים פנויים, ויתנו פתרון למחסור הרציני ממנו סובלת העיר", הסביר אשר.

"המשימה שלנו מורכבת ואמורה לתת פתרונות דיור ולהתאים לאורחות החיים של תושבי העיר", הוסיף האדריכל צדיק אליקים ממשרד אליקים אדריכלים, שותף בצוות התכנון. "אין בבני ברק אפשרות להתרחב לצדדים או לבנות לגובה, ולכן הפתרון יכול לבוא באמצעות הגדרת כלי תכנון חדשים. החשיבה המרכזית היא שימושים מעורבים - למגורים, מסחר ומוסדות ציבור. העיר היא כבר מובילת התכנון היצירתי בישראל, כשהשטחים ברשותה מנוצלים עד תום, יש בה מוסדות ציבור בבנייה רוויה ובתי ספר בבניינים בני 5 קומות, כשמגרש המשחקים נמצא בגג.

"יוזמות אלה אמנם סותרות את תקנות משרד החינוך המחייבות לבנות בתי ספר על שטחים של 500-750 מ"ר - אבל בבני ברק אין לוקסוס כזה, ועשוי להירשם בה תקדים תכנוני", הדגיש אליקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה