"השאלה לגבי שוק הנדל"ן האמריקאי היא לא האם להשקיע - אלא איך"

כך אמר הבוקר ג'ף ברקלי בכנס השקעות נדל"ן בינלאומיות בת"א; מנכ"ל אביב ארלון: כשעושים עסקים בשוק האמריקאי - או שתתחבר עם מישהו מבפנים שמבין את השוק או שתהפוך לאמריקאי בעצמך. לבוא מבחוץ ולהתחיל להשקיע זה מסוכן מאוד"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"השאלה כיום לגבי שוק הנדל"ן האמריקאי היא לא האם להשקיע אלא איך להשקיע" - כך אמר הבוקר ג'ף ברקלי, מנהל שותף בבנק ההשקעות גולדמן סאקס, בכנס בנושא השקעות נדל"ן בינלאומיות של פירמת עורכי הדין DLA Piper במלון דן בתל אביב. לדבריו, המצב הכלכלי המתייצב בארה"ב, הירידה ברמת האבטלה וסימני ההתאוששות בשוק הנדל"ן מגדילים את כדאיות ההשקעה בשוק האמריקאי.

במהלך פאנל שעסק באפשרויות ההשקעה בנדל"ן אמריקאי, סקר בארקלי את שוקי המשרדים, הדיור, והנדל"ן המסחרי. הוא הציג את השווקים הראשיים - ניו יורק, סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס, וושינגטון - אך טען כי דווקא בשווקים הנחשבים משניים - שיקגו, יוסטון, ואוסטין - ניתן כיום למצוא הזדמנויות קורצות יותר.

בפאנל השתתפו נציגי חברות השקעות ישראליות, בהם הושע גרינפלד, ראש תחום השקעות נדל"ן בינלאומי בכלל, ואייל לב-ארי, מנכ"ל אביב ארלון. לב-ארי העריך ששוק הנדל"ן האמריקאי יצמח בשנים הקרובות, אך לא דרמטית. "בשוק הנדל"ן הקמעונאי (ריטאיל) בשווקים המשניים ישנן הזדמנויות, אך צריך להיות זהיר מאוד, כי יש לא מעט נכסים לא טובים במקומות האלה".

משמאל לימין: ג'ף ברקלי, שותף מנהל במחלקת הנדל"ן של גולדמן זאקס ארה"ב; אייל לב ארי, מנכ"ל אביב ארלון; הושע גרינפלד, ראש תחום השקעות בנדל"ן בינלאומי בכלל ביטוח; אלכס ריי, שותף מנהל בקושמן אנד ווייקפילדצילום: דוד כץ

עוד אמר לב ארי כי "ארה"ב זה שוק ענק, ואתה חייב להבין מה אתה עושה. אי אפשר להבין בכל התחומים. צריך לבחור תחום התמחות אחד ולהתמקד בו. ככלל, עצתי היא שכשעושים עסקים בשוק האמריקאי, או שתתחבר עם מישהו מבפנים שמבין את השוק או שתהפוך לאמריקאי בעצמך. כי לבוא מבחוץ ולהתחיל להשקיע זה מסוכן מאוד".

לדברי גרינפלד, כיום מחזיקה כלל בפרוטפוליו נכני נדל"ן בסך כולל של 35 מיליארד דולר, חלק ניכר בארה"ב, ושומרת על רמת נזילות גבוהה: "מציאת נכסים אטרקטיביים להשקעה הארה"ב היא מימה מאתגרת מאד. ארה"ב היא שוק ענק, עם המון תתי-שווקים. יש שווקים שבהם אנחנו מתמחים, ומוצאים השקעות נוספות שעומדות בקריטריונים שלנו. אנחנו מתמקדים במרכזים אורבניים, ופחות בפרוורים. בשווקים המשניים אנחנו מרגישים פחות בטוחים, ומשקיעים בהם פחות. זאת על אף שההשקעה האחרונה שלנו הייתה בשיקגו, בבניין שממוקם באחד האזורים הטובים ביותר. כיום אנחנו מחפשים מרכז קניות ברחוב ראשי, בפריים-לוקיישן".

בדיון שהתפתח, הדגיש בארקלי, כי העובדה ששוק הנדל"ן האמריקאי חווה מיתון עמוק בשנים האחרונות יכולה כעת ליצור הזדמנויות עבור מי שיהיה מוכן להשקיע בחידוש ושיפוץ הנכסים שהוא קונה. "העובדה שבשנים האחרונות לא הייתה בנייה רבה מובילה לכך שמאגר הנכסים המודרניים מוגבל. לכן יש כיום בניינים ישנים, שבהשקעה מסוימת ניתן להכפיל את סך השכירות בהם. אפשר להביא להביא את השוכר של ה-1,000 דולר לחודש לנכס שרכשת במצב של 500 דולר שכירות".

ג'רמי לוסטמן, ראש השלוחה הישראלית של פירמת עורכי הדין הגלובאלית DLA Piper, פתח את הכנס וסיפר כי בשנת 2012 בלבד ביצעה השלוחה הישראלית בראשותו עסקות בהיקף של 900 מיליון דולר בארה"ב.

ג'י צביבל, מנכ"ל הרבור גרופ, אמר "הרבור גרופ מחפשת את ההזדמנויות בקרב מוכרים במצוקה, ולא בנדל"ן במצוקה. כך למשל, בנובמבר 2012 רכשנו 1,600 דירות מגורים הפרושות על פני 4 מתחמים להשכרה בנשוויל, טנסי, מידי הכונס של ליהמן ברדרס, אשר היה חייב למכור את הנכס עד למועד ספציפי. תחום המגורים להשכרה בארה"ב ימשיך לעניין אותנו מאד גם השנה, אם כי אנו לא צופים שיפור משמעותי בגובה שכר הדירה כפי שקרה בשנים האחרונות, אלא שיפור מתון יותר.

"בתחום המשרדים, השוק של ניו יורק יקר, אך מחוצה לו בהחלט יש הזדמנויות, הנמצאות בעיקר במרכזי הערים. אנחנו לא נמצאים היום באותו מקום שבו היינו לפני שנתיים ולא נראה את אותן תשואות כמו בשנים קודמות. לכן, אנו מתאימים ציפיות למציאות, לא מתפתים אחר תשואה גבוהה, ומתמקדים בנכסים שעונים באופן המיטבי על יסודות ההשקעה בנדל"ן - מחיר למ"ר, נזילות גבוהה וכיו"ב. בהתאם ובנוסף לכך, השנה נתמקד לא רק ברכישת נכסים אלא גם במתן הלוואות מזאנין, הלוואות preferred equity ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל