יורם גלובוס יקים 1,000 דירות בנוה אילן - יסופחו ליישוב קרית יערים

בקרית יערים מעוניינים להתרחב - ופנו לגלובוס, המחזיק קרקעות בנוה אילן ■ הרחבת היישוב תגרור בתמורה גם את הרחבת אבו גוש הסמוכה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> חברת ג.ג אולפני ישראל ירושלים, שבשליטת יורם גלובוס, תיזום הקמת 1,000 יחידות דיור על קרקעות שבבעלותה בנוה אילן - כך נקבע בהסכמים שנחתמו בין החברה למועצה המקומית קרית יערים, לאבו גוש ולמועצה האזורית מטה יהודה.

קרית יערים, המכונה טלז-סטון, היא מועצה מקומית שנמצאת מערבית לאבו גוש ומזרחית לנוה אילן. הישוב הוקם ב-1975 כיוזמה פרטית, כשהכוונה המקורית היתה להקים שכונת מגורים סביב ישיבת טלז-סטון, שתהווה מרכז מוסדות תורה ומקום מגורים לעוסקים בחינוך. הקמת הישיבה לא הושלמה, אך במקום התפתח ישוב דתי-חרדי בן כ-3,500 תושבים ממוצא אנגלו-סקסי. בתחילה נכלל היישוב במועצה האזורית מטה יהודה וב-1993 זכה למעמד של מועצה מקומית עצמאית.

בסוף שנות ה-90 נערכה תוכנית אב להרחבת היישוב על-ידי משרד הבינוי והשיכון והמועצה המקומית, אך ההמלצות להרחיבו לא יושמו. ב-2010 פנתה קרית יערים למשרד הפנים בבקשה להרחיב את היישוב, ואולם ועדה שהוקמה לבדיקת הבקשה, בראשות של פרופ' ערן רזין, מצאה כי אין להרחיב אותו. נוכח ההמלצה החליט שר הפנים, אלי ישי, למנות באוקטובר 2012 ועדת נוספת לבחינת גבולות הישוב, בראשות מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר פנחס ולרשטיין.

למרות שהוועדה עוד לא פירסמה את מסקנותיה, ב-2011 נחתמו הסכמים בין הרשויות, המתייחסים לתוספת של 120 דונם לשטחה של קרית יערים, שנמצאים בווה אילן, בשטחה המוניציפלי של המועצה האזורית מטה יהודה. לפי הסכם שנחתם בין ג.ג למועצה המקומית קרית יערים, תיזום ג.ג שינוי ייעוד של המקרקעין - מיעוד חקלאי ליעוד למגורים לבנייה של כ-1,000 דירות לפחות.

קרית יערים

אם התוכנית לא תאושר על-ידי ועדות התכנון, רשאית ג.ג לבטל את ההסכם מבלי שצעד זה ייחשב להפרת חוזה מצידה. לעומת זאת, אם ניתן יהיה לבנות יותר מ-1,000 דירות על השטח, המועצה לא תתנגד לכך.

בהסכם נלווה שנחתם בין המועצה המקומית קרית יערים למועצה האזורית מטה יהודה נקבע כי 50% מהיטלי ההשבחה שישלמו היזמים למטה יהודה יועברו תוך 45 יום לקרית יערים, בצירוף דו"ח המפרט את התחשיב של הסכומים. אם התכנון יוטל על הוועדה המרחבית הראל, 50% מהיטלי ההשבחה שיגיעו לקרית יערים יתחלקו שווה בשווה עם המועצה האזורית מטה יהודה.

בעקבות התנגדויות שהגישה המועצה המקומית אבו גוש התקיימו מגעים גם עמה, ולפי הסכם שהתגבש בינה לבין המועצה המקומית קרית יערים הגיעו הצדדים להסכמה כי אדמות פרטיות של תושבי אבו גוש לא ייכללו בתוכנית, וכי המועצה האזורית מטה יהודה תדאג להרחבה ופיתוח גבולות אבו גוש בשטח של 67 דונם שנמצא בבעלות פרטית.

ישראל הורביץ, מנכ"ל ג.ג ישראל ירושלים, מסר בתגובה: "נושא האדמות השייכות לג.ג נמצא בשלב זה בוועדת גבולות שמינה שר הפנים, ואנו מחכים לתגובתם".

ממשרד הפנים נמסר: "ועדת החקירה שמונתה לדון בנושא הגבולות המוניציפאליים באזור תדון גם בהסכמים שהתגבשו בין הרשויות השונות לגבי חלוקת הכנסות. להסכמים אלה אין תוקף ללא אישור שר הפנים. שר הפנים יקבל החלטתו בנושא לאחר שיוגשו לו המלצות ועדות החקירה בנושא. הוועדה טרם סיימה את עבודתה וטרם גיבשה המלצותיה לשר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?