עצות לממשלה הבאה: כך תטפלו במשבר הדיור

ישראל הולכת היום לקלפי, כשאחד הנושאים הבוערים על סדר היום הוא מחירי הדיור ■ מספר אנשי נדל"ן מייעצים לשרי השיכון והאוצר הנכנסים כיצד ניתן להביא להוזלתם

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

כבר מספר שבועות שמפלגת הליכוד ביתנו וש"ס מנהלות ביניהן קרב על תיק הבינוי והשיכון. כל עוד לא נודעו תוצאות הבחירות, מדובר כמובן בקרב תיאורטי לחלוטין, ובכל זאת יש בו כדי ללמד עד כמה "חם" הפך נושא הדיור להיות, במיוחד מאז פרוץ המחאה החברתית.

לשר השיכון הבא מצפה הרבה מאוד עבודה, ובכל מקרה, פתרון בעיית הדיור רחוק מלהיות תלוי בו בלבד, וכרוך בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הפנים, האוצר ומשרדים נוספים. לרגל הבחירות, מעניקים מספר אנשי נדל"ן עצות חינם לשרים הנכנסים.

מודל ישים לדיור בר השגה

שלומי חסוןצילום: פוטודינו

שלומי חסון, מנכ"ל חברת הבנייה פריזט-חסון, מציע מודל לדיור בר השגה: "על פי המודל, המדינה תקצה קרקעות לדיור בר השגה אך תשאיר את הקרקע בבעלותה והמכרז לקבלנים ייצא עבור בנייה והוצאות פיתוח בלבד. אז יציע הקבלן דירות בתמהיל 3-4 חדרים במחיר של כ-800-700 אלף שקל, עלות הבנייה בלבד, ורוכשים הזכאים לדיור בר השגה ירכשו את הדירה ללא הקרקע".

הפשרת קרקעות חקלאיות באזור המרכז ובפריפריה הקרובה

נחמה בוגיןצילום: עמית ישראלי

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין מעריכה כי הפתרון הינו בהפשרה של קרקעות חקלאיות הנמצאות באזור המרכז וגבולות הפריפרייה ובסמוך לעורקי תחבורה ראשיים: "קרקעות אלה זמינות לפתוח ולבניה למגורים והפשרה מאסיבית שלהן עשויה להוביל להוזלה של כ-10% עד 15% במחירי הדירות בישראל".

הגדלת ההנחות על הקרקע ליזמים

מוטי אשכנזיצילום: דיתי בן דב

מוטי אשכנזי, סמנכ"ל ייזום - פרץ בוני הנגב טוען כי המדינה יכולה להוזיל משמעותית את מחירי הדירות על ידי פיקוח ומתן הנחות ליזמים במכרזי דיור בר השגה, בהם מכרזי "מחיר למשתכן": "הנחה על מחיר הקרקע תאפשר ליזמים להוריד מחיר ובכך להשיג את המטרה שלשמה נועד המכרז. צריך לפרסם מכרזים בעיקר באזורי הביקוש, ללא הבדל מגזרי וללא הפלייה בין חרדים וחילונים".

עוד לדבריו, "המדינה היא זו ששולטת בעתודות הקרקע ולמעשה מכתיבה את המחיר הסופי. כל עוד המדינה פועלת הפוך ומעמידה מראש מחיר קרקע גבוה, זה מאלץ את היזמים והקבלנים בסופו של דבר לדרוש מחיר שיגיע למחיר של דירה ממוצעת באותה העיר".

הפחתת המיסוי והגבלות המימון

בני קרתצילום: חן גלילי

בני קרת, מנכ"ל חברת "אזימוט" ליעוץ אסטרטגי ליזמי נדל"ן מדגיש כי הבעיה הבוערת ביותר היא חוסר היכולת של זוגות צעירים להגיע לרכישת דירתם הראשונה: "מהניסיון של השנים האחרונות לא תהיה בשורה חדשה בשוק הדיור, אלא אם המדינה תבצע שינוי מבני עמוק בתהליכי הבירוקרטיה, וכן תביא להפחתת המיסוי הגבוה וההגבלות על המימון על הקבלנים והן על הרוכשים".

הסרת החסמים הבירוקרטים בפרויקטים של התחדשות עירונית

לדברי גידי רבינוביץ', מבעלי חברת קרן נדל"ן, על הממשלה הבאה לדאוג להסרת החסמים המביאים ל"תקיעת" פרויקטים רבים של התחדשות עירונית: "בעיית הסכמת כל הבעלים הינה בעיה עצומה. לכן לאחר הסכמת כולם וחתימה משותפת עם קבלן, צריכים שאר הרשויות לשתף פעולה על מנת לקדם את תחילת הבניה מהר ככל הניתן. יש לבטל את היטלי ההשבחה על עסקאות תמ"א , לדאוג לפטור ממס שבח בעסקת תמ"א 38/2 וכן ללחוץ על הרשויות ליזום בעצמן קידום פרויקטים מסוג זה ולהעניק היתרים מכוח תמ"א 38 ביתר קלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר