החלטה דרמטית |

חריש: ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל פסלה הצעות החרדים

הצעת חברת "באמונה" שגם כן נבחנה - לא נפסלה ■ חברי עמותת "חריש הירוקה" שחשפו את הפרשה וזכו גם הם במכרז: המשמעות בביטול המכרזים של העמותות החרדיות - חריש יהיה ישוב מעורב

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

ועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל החליטה לפסול את 12 ההצעות לרכישת מגרשים שהגיש ועד הדיור החרדי המאוחד לרכישת מגרשים בישוב חריש. הצעת חברת "באמונה" שגם כן נבחנה לא נפסלה.

מתוצאות המכרזים עולה כי בין הזוכות במכרזים הן: חברות הנדל"ן י.ח דימרי, צ. לנדאו, אשדר, דונה, א.פ.י נתיב פיתוח, ג'יי הנדסה ויזמות, מגידומ השקעות, א. גיברין, ע.ע אבו ראס, קחם חברה להשקעות, ריסדור. בין העמותות הזוכות נמנית העמותה למען דיור בר השגה, בחריש ובקציר תשבת, ועדת ערבים לדיור, תמימי דרך לחריש, עמותת נאות חנן, שילת דניאל עמותה לדיור. המשתתפים במכרזים זכו בהצעות לפי מחיר של 132-68 אלף שקל לקרקע ליחידת דיור. עמותת "חריש הירוקה" בשם עמותת "נאות חריש", שפנתה לוועדת המכרזים בדרישה לפסול את ועד הדיור החרדי, זכתה גם היא במכרזים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

השר אטיאס ותוכנית העיר חרישצילום: ששון תירם

מכרזי חריש שיצאו לפני כשלושה חודשים כללו מספר מגרשים לבנייה כוללת של 4,634 דירות בבנייה רווייה בעיר. זמן קצר לאחר מכן, פנתה עמותת חריש הירוקה שהתמודדה במכרז ומאגדת 650 משפחות לוועדת המכרזים של מינהל מקרקעי ישראל במחוז חיפה בדרישה לפסול הצעותיהן של 12 עמותות חרדיות במכרזי הקרקע. לטענתם, העמותות החרדיות מאוגדות תחת חברת "ועד הדיור החרדי המאוחד" שפעלה כ"קרטל" וכך עברו לכאורה על הוראות המכרז בחריש, על חוק המכרזים וחוק ההגבלים העסקיים. בפנייה שהעבירו, הם ציינו כי בכל ההצעות של העמותות החרדיות היו מחירי הקרקע מתואמים.

ועד הדיור החרדי המאוחד הינה חברה בע"מ בבעלותם של מאיר פרוש, חבר הכנסת ושר הבינוי והשיכון לשעבר, שפעל לקידום חריש החרדית בתפקידיו; סגן ראש עיריית ירושלים, יוסף דייטש; מזכיר מועצת חכמי התורה של ש"ס, ממייסדי המפלגה ולשעבר ח"כ מטעמה, רפאל פנחסי; איש העסקים וראש עיריית בני ברק לשעבר, מרדכי קרליץ; איש העסקים אברהם סלונים; ונאמן ביתו של הרב עובדיה יוסף, אמיר קריספל.

חלק מהשמות המוזכרים היו נוכחים בישיבות קודמות לתכנון העיר חריש, כמו פרוש ודייטש. ממודעות פרסום שיצאו לציבור החרדי עולה כי מטרת הקמת הוועד החרדי המאוחד נועדה למנוע תחרות והעלאת מחירים בין עמותות. לפיכך, הטענה המרכזית של עמותת "חריש הירוקה" על תיאום מחירים בין עמותות, מתיישבת עם הפרסומים שהופצו לציבור החרדי.

לפי הנחיות שהעביר בזמנו משרד המשפטים למינהל מקרקעי ישראל נטען כי קיימת אפשרות לפסול את הצעות העמותות החרדיות. לנושא נדרש גם הממונה על ההגבלים העסקיים כשבין הצדדים הועלו מספר שאלות כמו למשל, האם התארגנות שאינה עסקית, כמו זו של העמותות, היא בגדר חברות קשורות. האם ההתארגנות עשויה לגרום כשל שוק, מה שמחייב את התייחסות הממונה, וכן מה ההוכחה המשפטית שהעמותות נעזרו בוועד הדיור החרדי.

חברי עמותת "חריש הירוקה" שחשפו את הפרשה הסבירו ל-TheMarker כי המשמעות בביטול המכרזים של העמותות החרדיות הינה הפיכת חריש לישוב מעורב.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, מברך את ועדת המכרזים של מנהל מקרקעי ישראל על פסילת ההצעות של עמותות הקרטל החרדי בחריש. לדבריו, "מדובר במקרה קלאסי של שכרון כוח של עסקנים שהתרגלו שהכל מותר להם. עסקני הקרטל, ביניהם מאיר פרוש ורפאל פנחסי, לא הסתפקו בהטבות של כ-200 אלף שקל לדירה שלא מקבל שום מגזר אחר. הם רצו גם להכתיב ולתאם את מחירי הדירות ולהבטיח את זכייתם של אנשיהם ברוב המכריע של המכרזים".

לדברי רגב, "למרבה הצער, גם לאחר הפסילה קיים חשש שרק אחד מכל חמישה רוכשי דירות יהיה לא חרדי".

עו"ד יואב זהבי, ממשרד זהבי בלאו ושות', שייצג את עמותת "נאות חריש" מסר כי: "ועדת המכרזים נהגה בניקיון כפיים ופסלה קרטל אסור. הוועדה הוכיחה כי אי אפשר לסגור את חריש באמצעים פסולים לחרדים בלבד ואישרה כי חריש פתוחה לכולם. בתוך שבועות או חודשים בודדים נגיש בשם 'נאות חריש' היתרים, ובתוך כשנתיים מהיום תעמוד חריש כישוב מעורב לכל מי שרוצה לגור בה".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר: "המאבק הדרמטי בחריש מוכיח שאפשר לעמוד מול המימסד החרדי ואפשר לנצח את שרי הפנים והשיכון מש"ס שפועלים למען מיגזר אחד בלבד. מקומם לראות את המהירות בה שרי השיכון והפנים דואגים לסקטור מסוים בזמן שהם מפקירים אוכלוסיות אחרות, שגם הן כמהות לדיור במחירים שפויים. המאבק בחריש הוא מאבק דמוקרטי בעל חשיבות עצומה של אזרחים יהודים וערבים, חילונים ודתיים, שדורשים שייקחו אותם בחשבון בהחלטות שנוגעות לחייהם. טוב עשתה ועדת המכרזים של המינהל שפסלה את ההצעות שהגישות העמותות החרדיות בחריש, כי הם פעלו כקרטל והכל היה מכור וסגור מראש. אני מקווה שהוועדה לא תסתפק בכך, ותעביר את החומר לבדיקת הממונה על ההגבלים העסקיים ויחידת החקירות שלו, לצורך בירור חשדות לעבירות פליליות".

עו"ד ירון שביט, מומחה בדיני מכרזים ושותף מנהל במשרד עו"ד שנהב, קונפורטי, שביט ושות' העוסק במשפט מסחרי מעריך כי בניגוד לנטען, העמותות החרדיות לא יחליטו לערער על ההחלטה, כיון שצעד כזה יסכן אותם אף יותר. "אם העמותות שנפסלו יחליטו לערער על ההחלטה, יש להניח שהדבר יגביר את הסיכוי להעברת הטיפול בנושא לבדיקת הגורמים האמונים על ביצוע חקירות פלילייות והגשת כתבי אישום, במידה ונמצא כי יש חשש לפלילים. יש לציין, כי תיאום בין מגישי הצעות למכרזים בכלל, הוא נושא חמור ובעייתי ובתחום המקרקעין אף יותר! במקרקעין, תמיד מתעורר החשש שמי שיכול היה להרשות לעצמו להגיש הצעה גבוהה יותר, כבר ידע, או שהיה לו יסוד סביר להניח, שהוא יקבל "הקלות" כאלה ואחרות בעת הגשת היתרי הבניה - שיהפכו את ההצעה שיקרה שלו - להצעה משתלמת".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"