דיור בלתי מושג: ועדות התכנון מתעלמות מההוראה לתכנן דיור מוזל

על אף שחוק הווד"לים קובע מפורשות כי לוועדות התכנון יש סמכות לקדם פרויקטים עם דירות קטנות ודיור להשכרה ארוכת טווח, הן קידמו מספר מועט של פרויקטים שכאלה ■ הממשלה: הסיבה לכך היא שהחוק לא קבע עדיין מהו דיור בר השגה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> הוועדות לדיור לאומי, שהוקמו לצורך האצת הליכי התכנון ונועדו גם לטפל בקידום תוכניות לדיור בר השגה, פועלות בניגוד למדיניות המוצהרת בחוק, ומאז כניסתו לתוקף קודמו מעט מאוד תוכניות הכוללות דיור בר השגה.

נכון להיום אין הגדרה מדויקת למונח דיור בר השגה, אולם הפרשנות המקובלת בממשלה קובעת כי מדובר בדיור להשכרה ארוכת טווח ובדירות קטנות. מי שאמור היה לטפל בהמרצת תוכניות כאלה היו הווד"לים - הוועדות לדיור לאומי - שהוקמו מכוח חוק שאושר לפני כשנה וחצי. החוק איפשר, מלבד קידום מהיר של תוכניות גדולות לבנייה למגורים, גם את הסדרת הדיור בר ההשגה.

עו"ד גיל גן-מור

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

עם אישור החוק באוגוסט 2011 אמרה פרופ' רחל אלתרמן, מהמרכז לחקר העיר והאזור בטכניון: "זו דרמה. החוק מבצע פריצת דרך לקראת העיגון המשפטי של דיור בר השגה בחקיקה ראשית של הכנסת. בפעם הראשונה בהיסטוריה של החקיקה בתחום התכנון והבנייה בישראל, מוסדות התכנון מוסמכים להתערב בהיבטים קנייניים-תכנוניים".

אלא שמתברר כי שום דרמה לא התחוללה בכל הקשור לקידום דיור בר השגה, ודו"ח על פעילות הווד"לים מראה כי אף וד"ל לא קידמה מספר משמעותי של פרויקטים שיכללו דירות קטנות ודירות להשכרה. על פי הדו"ח, מתוך 6,995 דירות שפורסמו להפקדה על ידי הוועדות לדיור לאומי, רק 426 הוגדרו כ"קטנות", רק 170 דירות הוגדרו כדירות להשכרה לטווח ארוך - וגם הן במחירי שוק, ואף לא דירה אחת היא דיור להשכרה בהישג יד, שמחירו נמוך ממחיר השוק.

המדינה טוענת כי למרות הכתוב בחוק, דיור בר השגה אינו בסמכות הווד"לים, ויש לחוקק חוק נוסף לשם כך. "סעיף 3 לחוק התכנון והבנייה מחייב הסדר חקיקתי, שרק הוא יכול להעניק סמכות להתערב במחירי הדירות", טען נציג המדינה בדיון שהתקיים באחרונה בבית המשפט לעניינים מינהליים בשתי עתירות שהגישה הקואליציה לדיור בר השגה, העוסקות בשתי תוכניות לבנייה למגורים בירושלים שבהן דרשה הקואליציה לקדם דיור מוזל להשכרה.

"יש לזכור כי חוק הווד"לים הוא חוק לכל דבר, ויש לנסח מתוכו כפי שנקבע קריטריונים לדיור מוזל להשכרה", מסביר עו"ד גיל גן-מור, מהאגודה לזכויות האזרח וחבר בקואליציה לדיור בר השגה. "טענת המדינה אבסורדית ויש לדחותה, שכן משמעה שהממשלה הוליכה שולל את הח"כים והציבור וגרמה להם להאמין שהם מחוקקים חוק אפקטיבי. לדברי המדינה כעת, מעולם לא ניתן היה לממש את הסמכויות מכוח החוק, ולשם כך יש צורך בחוק נוסף. בדרך הזאת מנסה הממשלה למסמס בשקט את רצון הכנסת ולבטל את ההבטחות המפורשות של הממשלה. הממשלה לא יכולה להפוך את חוקי הכנסת לאות מתה, ועליה לממש את הסמכויות בעניין דיור בר השגה בתוכניות שמקודמות לפי חוק הווד"לים".

משרד הפנים בתגובה: "מטרת חוק הווד"לים לאפשר הגדלת היצע יחידות הדיור. החוק אינו מחייב קביעת גודל הדירה או סוג הדירה למכירה או השכרה, אלא נותן כלים לאפשר מגוון סוגי דיור ומשאיר שיקול דעת להחליט מה מתאים. בוועדה נציגי ממשלה וגופים ציבוריים הקובעים לפי הצרכים בשטח. לגבי דיור בר השגה, לפי חוות הדעת המשפטית, למוסדות תכנון אין סמכות להתערב בסוגיות קניין ולקבוע מה יהיה מחיר הדירה ולמי תימכר. אם יועבר בחקיקה ראשית, כך יעשו, כרגע אין סמכות משפטית לזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים