עמוד ענן |

כך הוזלה בעשרות אחוזים בניית הממ"דים והמיגוניות

כששחף פריפז מקיבוץ ארז החל במיזם החברתי שלו - רכישה מרוכזת של ממ"דים ומיגוניות במטרה להביא להוזלה במחיר - הוא לא תיאר לעצמו שההליך יסתיים רק חודשיים וחצי מאוחר יותר, עם פונים מכל רחבי המדינה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חודש וחצי לאחר סיומו של מבצע "עמוד ענן", שעבור חלקים רבים בציבור כבר מקוטלג כזיכרון רחוק, ממשיך פרויקט חברתי-ביטחוני שיזם צעיר מקיבוץ ארז לקרום עור וגידים - הקמת הקבוצה הצרכנית הראשונה לרכישה סיטונאית של מרחבים מוגנים דירתיים, או בשמם המוכר ממ"דים, באופן שיאפשר את הוזלתם בעשרות אחוזים. לפני כמה ימים חתם שחף פריפז על הסכם ראשון לבנייתם ולהצבתם של כ-150 ממ"דים ומיגוניות במסגרת "קבוצת הרכישה הראשונה לממ"דים", כפי שהוא מכנה זאת.

לדבריו רעיון הקמת הקבוצה עלה בראשו בתקופת המתיחות רוויית סבבי הירי בין ישראל לארגונים הפלסטיניים ברצועה שקדמה למבצע "עמוד ענן", בעקבות שיחות מזדמנות עם תושבי האזור. "קיבוץ ארז שבו אני גר ממוגן כולו כבר כמה שנים, אבל יוצא לי לקחת הרבה טרמפים באזור, ושמעתי ממספר רב של אנשים שהם רוצים ממ"ד אך לא יכולים לממן את בנייתו", מספר פריפז. "מדובר במצוקה רצינית, ושאלתי את עצמי מאיזו זווית אפשר לתקוף את הנושא. החלטתי שדרך ישימה אחת היא התאגדות צרכנית. התקשרנו להרבה חברות, הצגנו את עצמנו כלקוחות שגרתיים ואספנו מחירים".

בבדיקה שערכו פריפז וצוות משימה קטן המורכב מחברים שגויסו לעניין, הם מצאו כי כיום המחיר לצרכן הבודד הוא כ-100 אלף שקל (ללא מע"מ) לממ"ד ו-50 אלף שקל למיגונית - מבנה קטן שניתן לשינוע, המוצב בחצרות בתים פרטיים.

"ביקשתי מחבר טוב, שלמשפחתו יש חברת בנייה, שיבדוק את העלויות של בניית ממ"ד לחברה המבצעת. כעבור כמה ימים הוא חזר אלי עם תוצאות הבדיקה, שלפיה עלות בניית ממ"ד תקני של 14 מ"ר ברוטו ו-9 מ"ר נטו היא 55-60 אלף שקל. הבנתי שיש לאן להוריד את היזמים, והחלטתי לארגן קבוצה של כ-100 רוכשים, ולהוציא מכרז לביצוע".

שחף פריפז בממ"ד שמשמש חדר שינה שלו

פניות מחיפה ומזכרון יעקב

את המידע על הקמת הקבוצה הפיץ פריפז באמצעות מכרים, בעמוד פייסבוק מיוחד שנפתח תחת הכותרת "מיגוניות לכולם", ובכמה הופעות בכלי תקשורת: בתוכנית בוקר, ברדיו וכן בחדשות המקומיות של אזור הדרום. כדי לפשט את ההליך, ניסה פריפז להימנע תחילה מעיסוק ברבי קומות, וביקש להתמקד בממ"דים לבתים צמודי קרקע. ואולם התוכניות השתנו לאחר שבראיון שנערך עמו ברשת ב', נחשף אליו מוטי (מרדכי) אלבז, תושב ופעיל חברתי בשכונת ז'בוטינסקי, שכונה חרדית בנתיבות.

"בתקופת 'עמוד ענן' לאנשים פשוט לא היה לאן ללכת בזמן אזעקות", משחזר אלבז. "בעקבות הראיון התקשרתי לתוכנית וביקשתי את הטלפון של שחף. בהתחלה הוא היה קצת מסויג, כי הוא לא התכוון להיכנס לתחום רבי הקומות. אבל אמרתי לו שיש פה אוכלוסיה גדולה ללא ממ"דים וללא מענה, והוא השתכנע להכליל גם אותנו ביוזמה".

לבסוף, עם פרסום המכרזים, ייצג פריפז יותר מ-100 משפחות בבתים צמודי קרקע שביקשו לרכוש ממ"דים, 30 נוספות שביקשו לרכוש מיגוניות, וכן תשעה בנייני דירות - שלושה מהם מהשכונה של אלבז בנתיבות.

המחירים הסופיים שאליהם הצליחו חברי הקבוצה להגיע מרשימים: 68.5 אלף שקל פלוס מע"מ עבור בניית ממ"ד בבית צמוד קרקע. מחיר גבוה מעט יותר, 73 אלף שקל פלוס מע"מ, תשלם כל אחת מהמשפחות בבתים המשותפים, וכ-35 אלף שקל ישלמו כ-30 משפחות עבור הצבת מיגונית בחצר ביתן.

אף שמרבית המשתתפים הם מאזור הדרום, לקבוצה חברו גם משפחות מיישובים כמו זכרון יעקב וחיפה, שאמנם לא נכללו ביעדי הטיווח של רקטות החמאס מרצועת עזה, אך בכל זאת החליטו להקדים תרופה למכה שעלולה להגיע מכיוונים אחרים. חלקם, מסביר פריפז, בונים עכשיו את הבית, צריכים את הממ"ד לטופס 4 ומנסים לחסוך בעלויות.

תושבי הישוב ניצן תופסים מכסה במיגונית צילום: ניר כפרי

גורמים מנוסים בשוק המיגון לא ממש מתלהבים מהיוזמה החדשה. יוסי לוצ'י, סמנכ"ל החטיבה הביטחונית של חברת מיפרם (MIFRAM) שהיתה אחת מאלה שניגשו למכרז שפרסם פריפז, אומר ל-TheMarker כי אינו מאמין ביכולתה של השיטה להוזיל משמעותית את המוצר. לדבריו, "שולי הרווח הם לא בסדר גודל שבו אפשר להביא להוזלה משמעותית. עם זאת, צריך להבדיל בין ממ"ד לבין פתרונות מיגון איכותיים שאינם בהכרח ממ"ד - ושם אפשר אולי להביא להוזלה משמעותית יותר".

"עדיין לא עשינו כלום"

בימים אלה בוחן פריפז את המשך דרכו בתחום. אף שיש לו ניסיון במיזמים חברתיים שונים, גם לו ברור שכדי להיות אפקטיבי, אופן הפעילות לא יכול להישאר התנדבותי נטו. כיום לדבריו, הוא פועל בעיקר לבדו, תוך התבססות על עזרה מזדמנת מצד חברים.

"הייתי בטוח שזה יהיה עניין של שבועיים. לא הבנתי עד כמה הנושא מורכב, וכבר חודשיים וחצי שאני עובד באופן פילנתרופי לחלוטין. נשאבתי לתוך זה. פתאום אני מבין בבניית היסודות, בתחום השינוע ובכל מיני דברים אחרים שלא היה לי מושג בהם לפני שהתהליך החל להתגלגל", הוא מעיד. כעת, לאחר שטבל קצת במים, הוא מתלבט אם לקפוץ ראש לבריכה. אם אכן יישאר בתחום, הוא אומר, קבוצות הרכישה הבאות כבר יאורגנו בתוך מסגרת מסודרת יותר - כנראה של מלכ"ר. בחזונו רואה פריפז קרן סיוע למיגון משפחות דלות תקציב, וכן פעילות הסברה ופעילות פרלמנטרית ענפה, שתקל על קידום הליכי המיגון. "בגדול עדיין לא עשינו כלום", הוא מסכם. "הבאנו לבניית 130 ממ"דים במדינה שבה חסרים נכון להיום מיליון חדרי מיגון". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט