עיריית פ"ת נגד תוכנית מחנה סירקין: "תיצור גירעון של 100 מ' ש'"

בעירייה מתנגדים לתוכנית שמקדם משרד הביטחון שלפיה ייבנו במקום המחנה הצבאי שיפונה 12 אלף דירות ■ בעירייה מבקשים למנוע את הבנייה לחלוטין - או לבנות במקום 6,000 יחידות דיור בלבד בתוספת מתחם תעסוקה מורחב, שהארנונה ממנו תסייע לה לשמור על איזון תקציבי

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> עיריית פתח תקוה תיקלע לגירעון כספי אם תצא לפועל בנייה של כ-12 אלף דירות במחנה סירקין - כך עולה ממסמך פנימי שהעביר לפני כשנה ראש העיר היוצא איציק אוחיון ליו"ר הוועדה המחוזית מרכז, רות יוסף. אוחיון תיאר במסמך את מצבה הכלכלי של העירייה וחתם אותו במלים: "בלתי אפשרי יהיה לאשר בנייה מאסיבית נוספת בעיר".

המחנה הצבאי סירקין משתרע על שטח של כ-600 דונם במזרחה של פתח תקוה. הוא גובל בשכונות קרית אלון (פג'ה), כפר סירקין, הדר גנים ועמישב, בסמוך לכביש 40.

ב-2003 הוחלט על פינוי של כמה בסיסים צבאיים במרכז והעברתם לדרום, בהם מחנה סירקין. לפי החלטת הממשלה, משרד הביטחון הוא הגוף שיתכנן את הבנייה בקרקעות שמהן יפונו הבסיסים.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

אמנם משרד הביטחון אינו עוסק בדרך כלל בתכנון קרקעות ובקידום הקמתן של שכונות מגורים, אך יש לו אינטרס מובהק למקסם את רווחיו מהקרקעות שיפונו באמצעות הגדלת מספר יחידות הדיור שייבנו בהן ככל שניתן. סביב סוגיה זו התפתחו בשנים האחרונות עימותים בין אנשי משרד הביטחון לנציגי מוסדות התכנון והרשויות המקומיות ולתושבים המתגוררים בסמוך לבסיסים המפונים.

במחנה סירקין, למשל, המדינה מבקשת לקדם בינוי של כ-12 אלף דירות ומתחם תעסוקה של כ-200 אלף מ"ר. העירייה, לעומת זאת, מבקשת לבנות במקום כ-6,000 יח"ד בלבד וכן מתחם תעסוקה בשטח של כ-400 אלף מ"ר.

המסמך שהגישה עיריית פתח תקוה לוועדה המחוזית מרכז מסתמך על מחקר שנערך על ידי חוקרים בטכניון. לפי המחקר, ההפסד שנגרם לרשות המקומית מכל יחידת דיור שנבנית מגיע לכ-15 אלף שקל בשנה, בעוד ההכנסה השנתית מארנונה לכל דירה חדשה בפתח תקוה מסתכמת ב-5,800 שקל לשנה בלבד. לפי חישוב זה, על כל דירה שנבנית נוצר לרשות המקומית גירעון שנתי של כ-9,000 שקל.

עם זאת, במסמך נכתב: "העירייה לא זקוקה למחקר כדי לדעת שהוספת תושבים תכביד מהותית על תקציב העירייה. כבר כיום מתקשה העירייה לתת את השירות המתחייב כנדרש, והיא לא תוכל לעמוד במעמסה הנדרשת של הקמת מוסדות חינוך וציבור נוספים בעיר".

בטבלה שהציגו אנשי העירייה הם מראים כיצד תמהיל שימושים הכולל בנייה בהיקף של כ-6,000 דירות בלבד ומתחם תעסוקה של 400 אלף מ"ר יצמצם את הגירעון השנתי של העירייה בכ-5 מיליון שקל - לעומת התוכנית המוצעת על-ידי המדינה, שתביא לגירעון של כ-92.5 מיליון שקל.

בבדיקה שנערכה בעירייה בשיתוף מינהל ההנדסה, מינהל החינוך והיחידה האסטרטגית בעירייה, נמצא כי הגידול המואץ במספר התושבים בעיר דרש מהעירייה לבנות מוסדות ציבור וחינוך וכך נגרם לה גירעון של כ-150 מיליון שקל.

"העירייה עשויה לסיים את השנה בגירעון של כ-10 מיליון שקל", טוענים בעירייה. "לכך יש להוסיף את הצורך בהקמת מוסדות ציבור כמועדוני נוער ומתנסים, הנדרשים להיבנות לרווחת התושבים, ובנייתם נדחית בגלל מחסור חמור בכספים".

זינוק במספר התושבים

אוכלוסיית פתח תקוה מונה כיום 225 אלף תושבים. בעשור האחרון גדלה אוכלוסיית העיר ב-60 אלף תושבים.

הגידול נובע בין השאר מהבנייה החדשה בשכונות כמו אם המושבות, כפר גנים ג' והדר גנים. לפי הערכות, עד 2020 ייבנו בפתח תקוה כ-22 אלף דירות, ואוכלוסיית העיר תמנה אז יותר מ-300 אלף תושבים. במתחם סיריקן צופה העירייה קליטה של כ-60 אלף תושבים נוספים.

"אין מנוס מקבלת החלטה שלא להתיר בנייה נוספת במחנה סיריקין", כותבים בעירייה. "אין מקום להוסיף עשרות אלפי תושבים לפתח תקוה שעה שכבר כיום יש חריגה לכאורה מהמכסות שנקבעו בתוכנית הארצית הסטטוטורית".

לפי נתונים שהגישה עיריית פתח תקוה לוועדה המחוזית, עלויות הפיתוח של מחנה סירקין גבוהות מכיוון שהקרקע מזוהמת. ההוצאות הגבוהות על ניקוי הקרקע מעלות לטענת אנשי העירייה חשש כי נוכח מחירי הדיור במזרח העיר ייתכן שהבנייה במקום כלל לא כדאית מבחינה כלכלית.

נוכח כל זאת סוברים בעירייה כי יש למנוע בנייה בשטח מחנה סירקין. עם זאת, אם יוחלט כי יש לפתח את האזור, דורשים בעירייה כי הבנייה תהיה כרוכה במתן מענה כלכלי לצרכים העירוניים.

לטענתם של אנשי העירייה ראוי לאזן את העלות השנתית של הדירות - שהיא כ-10,000 שקל - עם ההכנסות משטחי תעסוקה, שכן הארנונה שמקבלת העירייה משטחי תעסוקה היא גבוהה בהרבה מהארנונה משטחי מגורים, ומסתכם בכ-135 שקל למ"ר.

"תוכנית המדינה יוצרת גירעון שנתי בסכומי עתק. המשמעות היא שהעירייה תהיה בגירעון מצטבר של 10% לשנה. בהתחשב בכך שתקציב העירייה הוא כמיליארד שקל בשנה, עיריית פתח תקוה לא תוכל לעמוד במעמסה זו גם ללא גירעונות מצטברים", כותבים בעירייה.

"אם נביא בחשבון שהעירייה עומדת לקחת הלוואה בסדר גודל של קרוב ל-600 מיליון שקל למימון חוק חינוך חובה ולבניית בניין העירייה, ספריה מרכזית וקונסרבטוריום, נקבל תמונת מצב עגומה לגבי מאזנה הכספי של העירייה ויכולתה לעמוד בהחזר הלוואות ולתת שירות ברמה שניתנת כיום בעיר. זאת, מן הבחינה הכלכלית. מהבחינה של הבינוי הפיסי, התמהיל המוצע יחייב בנייה בצפיפות גבוהה".

בעירייה מציינים עוד כי הוגשו נגדה תביעות בגין ירידת ערך לפי סעיף 197 לחוק התכנון בהיקף של 1.5 מיליארד שקל. בעקבות זאת דורשים בעירייה כי אם התוכנית תקודם, על המועצה הארצית לאשר גריעת שטחים ירוקים נוספים לטובת פיתוח שיכניס כסף לקופת העירייה.

כמו כן דורשים בעירייה כי 50% מהכנסות המינהל ממכירת הקרקע יועברו לקופתה (במקום כ-10% כיום), לצורך מימון ביצוע עבודות תשתית והקמת מוסדות ציבור, לפי תקדים שנרשם בשנות ה-90 בראשון לציון.

המסמך הכלכלי שניסחה עיריית פתח תקוה ממחיש את מצבן של רשויות מקומיות נוספות שמתמודדות עם השאיפה של אנשי משרד הביטחון להגדיל את נפח הבנייה על שטחי בסיסי צה"ל המפונים. בראשון לציון ובבאר יעקב, למשל, מנסות הרשויות לעצור תוכניות המקודמות בשטחן לבנייה של כ-17 אלף דירות עם פינוי מחנה צריפין. לפי התוכנית של משרד הביטחון ייבנו כ-7,000 דירות בראשון לציון ועוד כ-10,000 בבאר יעקב. ברשויות מבקשים לקדם מתחמי תעסוקה במקום.

בנוסף, סביב פינוי מחנה תל השומר והתוכנית לבנות במקום כ-9,000 דירות שוררת מחלוקת בין אור יהודה לקריית אונו. שם האינטרס של משרד הביטחון הוא לקדם היקף גדול של דירות בקריית אונו, שבה ערכי הקרקע גבוהים יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"