נחתם הסכם לפינוי בית הספר הטכני של חיה"א מאזור נמל חיפה

על פי פרטי ההסכם יפוצל המתחם ויועתק לכרמיאל ולנבטים, ואילו השטח שיפונה ישמש את חברת נמלי ישראל לצרכים לוגיסטיים. עבור פינוי 640 הדונם, יפוצה משרד הביטחון ב-700 מיליון שקל, 405 מיליון מתוכם מכיסה של חברת נמלי ישראל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הסכם שנחתם היום (ג') בין משרד הבטחון, מינהל מקרקעי ישראל, חברת נמלי ישראל ומשרד האוצר יאפשר את פינוי בית הספר הטכני של חיל האוויר (ביס"ט 21) ממיקומו הנוכחי באזור נמל חיפה והעתקתו לשני מתחמים - בגליל ובנגב.

על פי ההסכם, השטחים שיפונו יועברו לחברת נמלי ישראל לשם הקמת עורף נמל מפותח, שבו יוקמו מרכזים לוגיסטיים ופארקי תעשייה כפעילות משלימה לפעילות הנמל ושישמשו כעתודות המקרקעין הנדרשות לפעילות סחר החוץ של ישראל ושל נמלי הים. בית הספר הטכני של חיל האוויר יועתק לכרמיאל, ובית הספר להכשרה ייעודית של חיילי חיל האוויר יועתק לנבטים. שטחי בית הספר הטכני המפונים יועברו לידי חברת נמלי ישראל.

נמל חיפהצילום: בלומברג

מטעם הגורמים המעורבים בחתימת ההסכם נמסר כי ההסכם ממשיך את קו המדיניות שבו נוקטים בשנים האחרונות משרד הביטחון ומינהל מקרקעי ישראל, לפינוי מחנות צה"ל ממרכזי ערים והעתקתם לנגב, לגליל וללוד, במטרה לאפשר שימושי קרקע מיטביים התפתחות אזרחית כלכלית מצד אחד וחיזוק הפריפריה מצד שני.

ביצוע ההסכם יתפרש על פני ארבע-חמש שנים. בשנה הראשונה יפונו כ-175 דונם משטח בית הספר ובתום חמש שנים תושלם העתקת כל המחנות. בתמורה לפינוי המחנות, ששטחם 639 דונם, תקבל מערכת הביטחון כ-700 מיליון שקל: חברת נמלי ישראל תעביר 405 מיליון שקל, ומשרד האוצר ומנהל מקרקעי ישראל יממנו את היתרה. סכום זה מיועד למימון העתקת המחנות הקיימים, והקמת המחנות החדשים בכרמיאל ובנבטים.

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל.) אודי שני אמר כי "ההסכם לפינוי בית הספר הטכני ממפרץ חיפה, הוא ביטוי נוסף למחויבותו של משרד הביטחון להוצאת מחנות צה"ל ממרכזי הערים. בשנים הבאות נפנה שורה של מחנות גדולים במרכז הארץ, ובראשם מחנות גלילות, תל השומר, צריפין ועוד. פינוי המחנות, כחלק מהתוכנית האסטרטגית ארוכת הטווח של מערכת הביטחון, ישחרר אלפי דונמים לבנייה ולמסחר, ויביא לתנופת פיתוח עצומה לכלכלה הישראלית".

לדברי מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, "מדובר בעוד הסכם אסטרטגי. שמינהל מקרקעי ישראל מקדם מול רשויות שונות, במגמה לחזק את הפריפריה ולפנות שטחים משמעותיים באזורי הביקוש לטובת הציבור הרחב".

מנכ"ל חברת נמלי ישראל שלמה ברימן אמר כי "עסקה זו חשובה למשק הישראלי התלוי כמעט לחלוטין בנמלי הים כשער המסחרי העיקרי. רכש שטחי בית הספר הטכני, נעשה בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, שכן הוא נועד להבטיח את עתודות המקרקעין הנדרשות לפעילות סחר החוץ של ישראל ושל נמלי הים עשרות שנים קדימה.

"נמלים מודרניים אינם יכולים לתפקד ללא עורף נמל מפותח, בו מתמקמים מרכזים לוגיסטיים, פארקי תעשייה כפעילות משלימה לפעילות הנמלית. רכישת שטחי בית הספר הטכני היא בשורה חשובה גם לתושבי חיפה והצפון כולו, שכן פעילות הנמל הינה מנוף כלכלי מרכזי לעיר ולצפון כולו ומוקד תעסוקה שילך ויתרחב, ככל שנפתח את הרצועה לוגיסטית החובקת את הנמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר