"פעם ראשונה שצה"ל מפנה רצועת חוף - והכל תקוע בגלל ביורוקרטיה"

15 דונם ששימשו מטווח צבאי הועברו לעיריית ראשון לציון לשם פתיחת חוף רחצה ■ המשטרה מסרבת לאשר שהחוף פנוי מנפלים עד לקבלת אישור ממשרד הביטחון - וזה טוען שאין לו סמכות לכך ומפנה את האצבע בחזרה למשטרה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מחלוקת בין משטרת ישראל למשרד הביטחון מונעת את המשך פיתוחה של רצועת חוף בראשון לציון, שאמורה לשמש חוף רחצה חדש. הרצועה, באורך 159 מטר ובשטח כ-15 דונם, הועברה בתחילת השנה מידי משרד הביטחון, שהשתמש בה בעבר כמטווח צבאי, לידי עיריית ראשון לציון. אף ששטחה המוניציפלי של ראשון לציון כולל רצועת חוף באורך 7 ק"מ, בפועל תפוסה כיום מרביתה על ידי צה"ל, ורק 800 מטר משמשים חופי רחצה.

במסגרת הסכם שנחתם בין צה"ל לעירייה בתחילת השנה, העירייה לקחה על עצמה אחריות מלאה לטיהור וניקוי השטח מפריטי תחמושת שלא התפוצצו (נפלים) שאולי נותרו בו, ופטרה את הצבא ואת משרד הביטחון מאחריות זו. בימים אלה מקיימת העירייה מכרז לטיהור שטח החוף ומי הרחצה.

עם זאת, על פי תנאי משרד הפנים, הגורם המוסמך לקבוע כי השטח בטוח למתרחצים הוא המשטרה, וזו כבר הבהירה לעירייה כי לא יינתן אישור לפתיחת החוף עד שגורם מקצועי במשרד הביטחון או בצה"ל יאשר שהשטח נקי. דרישה זו נוגדת כאמור את תנאי ההסכם המקוריים, שלפיהם משרד הביטחון יהיה פטור מכל אחריות לטיהור החוף.

בישיבה שנערכה באחרונה בעיריית ראשון לציון הסביר מפקד מרחב השפלה במשטרה, תת-ניתב שמעון בן הרוש, את עמדת המשטרה. לדבריו, "משטרת ישראל חסרה את הידע המקצועי בתחום החבלה הימית, ולכן עמדת המשטרה היא שאין ביכולתה לתת אישור שהשטח נקי. הידע נמצא בידי משרד הביטחון".

ראש היחידה לתכנון נכסים במשרד הביטחון, אלון יפרח, טען בתגובה שגם למשרד הביטחון אין ניסיון מקצועי בפינוי נפלים בשטח ימי. "מבחינתנו העירייה תבחר חברה מקצועית בתחום, ומשרד הביטחון יאשרה - אבל המשטרה היא זו שצריכה לתת אישור שהשטח נותר נקי מנפלים". בשלב זה לא נראה כי יש מוצא מהסבך, שכן משרד הביטחון והמשטרה דבקים בעמדותיהם.

"נקלענו למצב מדהים", אומר ראש העיר ראשון לציון, דב צור. "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של ישראל שבה הצבא סוף-סוף מפנה רצועת חוף - שיכולה לתת מענה לרבע מיליון התושבים בראשון לציון ולמאות אלפים מתושבי הסביבה - והכל תקוע בגלל ביורוקרטיה".

לפני כחודש שיגר צור מכתב בעניין אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שבו התריע כי "בשל 'ריב סמכויות' וגזרות אחריות בין שני גופים ממשלתיים נמנעת הרחבת חוף הרחצה של העיר בכ-20%, וכל זאת כאשר העירייה נוטלת על עצמה את מימון מלוא עלויות פינוי הנפלים". צור ביקש מהיועץ במכתבו להכריע במחלוקת בין הרשויות.

ממשרד המשפטים נמסר: "הפנייה התקבלה בלשכת המשנה ליועץ המשפטי, והיא בטיפול".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "על פי המלצת משרד הביטחון, ובשל המחלוקת שאינה מאפשרת לעיריית ראשון לציון לממש את חלקה בהסכם, נעשתה פנייה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיכריע בסוגיה - ויאפשר את פינוי החוף לרווחת התושבים".

חוף בראשון לציון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"