מחריף המאבק נגד התוכנית לבנייה צפופה במחנה סירקין

משרד הביטחון מבקש להקים בשטחי המחנה 12 אלף דירות, אך בעיריית פתח תקוה טוענים כי לא ניתן לבנות יותר מ-6,000 ■ תושבים בשכונות שגובלות במחנה הקימו פורום במטרה להגיש התנגדויות לתוכנית

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

תושבי פתח תקוה המתגוררים בסמוך למחנה הצבאי סירקין הקימו פורום של נציגי השכונות הגובלות במחנה, במטרה להגיש התנגדויות לתוכנית משרד הביטחון להקים במקום 12 אלף דירות. מחנה סירקין משתרע על כ-600 דונם במזרח פתח תקוה. הוא גובל בשכונות קרית אלון (פג' ה), כפר סירקין, הדר גנים ועמישב וקרוב לכביש 40 - שהוא ציר הגישה המזרחי לעיר.

גם עיריית פתח תקוה מתנגדת לתוכנית. בעירייה טוענים כי לא ניתן לבנות בשטח יותר מ-6,000 דירות - בין היתר בנימוק שמספר גדול יותר של דירות לא יאפשר להתמודד עם העומס שייווצר על התשתית.

אימון במחנה סירקין

ב-2003 הוחלט על פינוי המחנה והעברתו לדרום, כחלק מקבוצה של בסיסים שאותם הסכים צה"ל להעתיק ממקומם - ובהם המחנות תל השומר, צריפין, השלישות ברמת גן והורודצקי בגבעתיים. לפי החלטת הממשלה, משרד הביטחון אמור לתכנן את הבנייה במחנות הצבאיים שיתפנו. המתנגדים להחלטה טוענים כי משרד הביטחון אינו מתמחה בתכנון אזרחי, כי אין זה תפקידו, וכי תכלית ההחלטה היא למקסם את הכנסות המשרד על הקרקעות שיתפנו.

תושבי הסביבה הקימו את עמותת "פתח תקוה זה אני - תושבים לקידום חברתי וסביבתי", שבין היתר שמה לה למטרה לקבץ התנגדויות תושבים לפרויקט המוצע במחנה סירקין. לדברי דובר העמותה, איציק עופרי, "המטרה היא לנטרל את משרד הביטחון. אנחנו מבקשים להיות שותפים מלאים לקביעת ייעוד השטח, ושהעירייה תהיה שותפה מלאה לתכנון. אחרי הכל, מדובר בשטח כלוא בין שכונות קיימות, והתוכנית צריכה להיות מעוגנת גם בפתרונות תחבורה ובשטחים ירוקים, מה שכנראה לא הובא בחשבון, בין היתר נוכח גניזת התוכנית לסלילת כביש עוקף 40".

בחודשים האחרונים אישרה קק"ל עקירה של מאות עצי אקליפטוס עתיקים בתחום הבסיס. הדבר עורר את חשדם של התושבים כי עבודות הכשרת הקרקע לפינוי כבר החלו. עם זאת, בקק"ל מסבירים כי העקירה נועדה לדלל את צפיפות העצים, כדי למנוע סכנה להתפשטות מהירה של אש במקרה של שריפה.

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "העירייה רואה עין בעין עם מאבק התושבים. העירייה הגישה הצעת פשרה לבנייה של כ-6,000 דירות במתחם, ולא נהיה מוכנים לקבל שום תכתיבים מגורם כזה או אחר. עמדתנו מבוססת ויציבה. העירייה כבר הראתה שאינה יכולה לעמוד בהערכות לבנייה של 12 אלף דירות – ולכן ניאבק בכל דרך ובכל הכוח שיש לנו נגד התוכנית המקודמת, ובכלל זה גיוס עזרה מתושבי העיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים