"הקפיצה במחירי הדיור - בשל העדפת העיריות לאזורי מסחר"

מחקר של מכון גזית גלוב מגלה כי בתל אביב נרשמה עלייה של 71% במחירי הדיור בתוך עשור, בעוד שברוב אזורי הפריפריה היה קיפאון במחירים - ואף ירידה ■ במחירי הנדל"ן המסחרי לא נרשמה עלייה - בשל עודף ההיצע

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

>> בתל אביב חלה ב-2011-2000 עלייה של 71% במחיר הריאלי הממוצע של מ"ר נדל"ן למגורים, בעוד שבמרבית המדינה חלה עלייה בשיעור נמוך בהרבה, ולעתים אף ירידה - כך עולה ממחקר שבוצע באחרונה במכון גזית גלוב לחקר נדל"ן, הפועל במרכז הבינתחומי הרצליה.

עיקרי הממצאים של המחקר יוצגו מחרתיים בכנס שייערך במכון, תחת הכותרת "איך לפוצץ את בועת הנדל"ן?", בהשתתפות ראש מינהל התכנון, בינת שוורץ; סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ראובן קוגן; ויו"ר קבוצת אלרוב, אלפרד אקירוב.

את העלייה החדה במחירים בתל אביב ובאזור המרכז מסבירים החוקרים - דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי פרופ', צבי אקשטיין; מנכ"לית מכון גזית גלוב, ד"ר אפרת טולקובסקי; ועוזרת המחקר ניצן צור - בכמה גורמים, שהראשי בהם הוא היצע תכנוני דל במרכז ביחס לגודל האוכלוסייה.

"אחוזי תכנון נמוכים מאוד במרכז, ביחס לאזורים בפריפריה, יוצרים לחץ לעליית מחירים באזור המרכז", אומרת טולקובסקי. "לפיכך, כשרוצים לדבר על פתרון לעליית מחירי הדיור, צריכים לדבר בראש ובראשונה על עליית המחירים במרכז ואיך ניתן לבלום אותם - אלא אם כן ישראל מעוניינת ברמת מחירים גבוהה במרכז, אולי כאמצעי לפיזור אוכלוסייה".

אחת הסיבות שעליה מצביעים החוקרים למיעוט התכנון למגורים באזור המרכז, היא תכנון רב של שטחי מסחר ותעסוקה - המניבים ארנונה גבוהה פי חמישה לרשות המקומית משטחי מגורים.

נתוני החוקרים מראים כי מחירו של מ"ר מסחרי בישראל לא השתנה בין 2000 ל-2011, וכי שוויו כיום הוא כ-50% ממחירי הנדל"ן למגורים במרכז. לטענתם, הדבר נובע מההיצע הרחב של הנדל"ן המסחרי לעומת הנדל"ן למגורים - שאותו יוצרות הרשויות המקומיות בתוקף תפקידן כגופי תכנון.

בין הפתרונות שהוצעו במחקר: תכנון מסיבי במרכז באמצעות הטלת חובה על הרשויות לאשר תוכניות קיימות, ושינוי תמהיל התמריצים בארנונה כדי להגדיל את מלאי התכנון לדיור.

מה עם יצירת מוקדי משיכה נוספים מלבד תל אביב?

"התרכזות האוכלוסייה בגושים מגה-אורבניים זו תופעה עולמית. גם באנגליה כיום מוטרדים מאוד מהגירה שלילית מערי הצפון ומעודף הביקושים בלונדון. יש משהו מובנה בכלכלה העולמית שמושך לכיוון הזה, והשאלה היא אם אנחנו מעוניינים להילחם בתופעה, ואם כן - מהי האלטרנטיבה שאנחנו מציעים.

"בעשור האחרון התחבורה השתפרה - הצפון והדרום התקרבו למרכז ולכאורה היו אמורים לחזק את מעמדם כאלטרנטיבות למגורים. אני סקפטית לגבי האפשרות ליצור כמה ערים אטרקטיביות מאוד בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש