שני מגדלי מגורים ייבנו בפינת קפלן-דה וינצ'י בת"א

התוכנית תיושם עם פינוי מתחם הקריה מבסיסי צה"ל, ותכלול כ-300 דירות ■ סגן ראש העירייה, פאר ויסנר: התוכנית מיועדת לבניית דירות יוקרה, ויש לנצל את הקרקע לקידום פרויקט חברתי

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> תוכנית כנרית, שתעלה היום לדיון בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב, צפויה להשפיע באופן משמעותי על תכנון מרכז העיר. התוכנית משתרעת על שטח של 13 דונם, בפינת הרחובות קפלן ולאונרדו דה וינצ'י - שטח ששימש בעבר חלק מבסיס הקריה של צה"ל.

לפי התוכנית, יוקמו בשטח זה שני מגדלי מגורים, בני 44 קומות, שיאפשרו בנייה של כ-60 אלף מ"ר בנוי. ההערכות הן כי התוכנית תוסיף לפחות כ-300 יחידות דיור באחד האזורים המרכזיים בלב תל אביב. 20% מהשטח הבנוי יוקצו לדירות קטנות, ששטחן לא יעלה על 65 מ"ר.

התוכנית יוצאת לפועל במסגרת מדיניות מערכת הביטחון לצמצום שטחי מחנות צה"ל במרכזי הערים. עם פינוי מתחם הקריה מהבסיסים הצבאיים, המקום עתיד להיהפך למרכז עסקים ראשי (מע"ר) מטרופוליני, בשימוש מעורב לתעסוקה, מסחר ומגורים בבינוי אינטנסיבי.

מתחם הקריה בתל אביב.

תוכנית כנרית היא חלק קטן מארבע תוכניות נוספות שעשויות לשנות את פני העיר, ויכללו בסופו של דבר 2,500 יחידות דיור - מהן 1,300 דירות שמתוכננות במתחם רכבת מרכז-ארלוזורוב, לאחר שיועתק ממקומו ויועבר לאזור שמעל נתיבי איילון.

מתחם נוסף שעתיד לשנות את פני העיר הוא מתחם קרן הקריה, בפינת דרך בגין ושדרות שאול המלך. על מתחם זה עתיד מינהל מקרקעי ישראל לשווק קרקע לבניית מגדל המשרדים הגבוה בישראל, שיכלול 80 קומות, מגדל משרדים נוסף בן 45 קומות ושני מגדלי מגורים בני 45 קומות כל אחד, שיכללו 540 יחידות דיור.

בנוסף למגדלי המגורים המתוכננים בפינת הרחובות קפלן ודה וינצ'י, מתוכנן להיבנות מגדל נוסף, שמחציתו משרדים ומחציתו מגורים, ברחוב דובנוב.

באמצעות קידום תוכניות אלה עשוי צומת דרך נמיר ורחוב ארלוזורוב להיהפך לאחד הצמתים החשובים בעיר, לאחר שבמקום יעבור גם קו הרכבת הקלה. בחודשים האחרונים הושג הסכם בין מינהל מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב, משרד התחבורה ומשרד האוצר, שלפיו יקודמו תוכניות בינוי אינטנסיביות שיממנו את פרויקט הרכבת הקלה מתחת לקרקע ברחוב אבן גבירול. עלות פרויקט השיקוע באבן גבירול נאמדת ב-2 מיליארד שקל.

לפי תוכנית בניין עיר, תוכנית כנרית תכלול 6-11 קומות לצורכי משרד ומסחר, והיתר למגורים. כמו כן מתוכננים שטחי ציבור בהיקף של 1,500 מ"ר. בעירייה טוענים כי התוכנית מאפשרת בניית דירות יוקרה מרווחות, ויש לנצל את הקרקע לקידום של פרויקט בנייה חברתי.

"התוכנית מאפשרת בנייה בשיעור של 580%", מסביר סגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר. "אף תוכנית בנייה לא מאפשרת היקף כזה. מן הראוי שמינהל מקרקעי ישראל, משרד הביטחון והעירייה ינצלו את ההזדמנות להקצות את המגרש בין היתר לחיילים משוחררים יוצאי יחידות קרביות, ולא לדירות יוקרה על קרקע מדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר