צו 8 לבית: מה תעשו אם צה"ל יחליט לגייס את הקרקע שלכם?

הפקעת קרקעות אינה דבר נדיר כשמדובר על חלקות השוכנות בסמוך לאזורי עימות או קווי גבול, אבל הצבא לא תמיד דואג לתת פיצוי הולם לבעלי הקרקע ■ מקרה שכזה שהגיע לבית המשפט מראה שגם אם צה"ל מפקיע קרקע - עליו לשלם דמי שימוש ראויים ולהשיבה במצב דומה

יגאל קרט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יגאל קרט

מה תעשו אם בוקר אחד יחליט צה"ל "לגייס" קרקע שלכם לצרכיו? מסתבר כי נוכח צורכי הביטחון המשתנים, דבר שכזה אינו בגדר מדע בדיוני, אלא עלול לקרות למי שבבעלותו קרקע הנמצאת בקרבת אזורי עימות. כשהמהלך הזה נעשה כחוק, ספק אם ניתן למצוא נימוקי התנגדות טובים לכך.

הצבא מפקיע את הקרקע, פולש לתוכה ותוקע בה יתדות הפוצעות את נפשו של מי שרכש אותה במיטב כספו ורקם לגביה את תוכניותיו. הוא עלול למצוא את עצמו יום אחד מתבונן בבולדוזר המתקדם על חלקתו, לעבר השקיעה. את תלכי בשדה, לא נצרבת בלהט.

קרקע חקלאיתצילום: יובל טבול

סביר להניח שמי שנאלץ להתמודד עם פעולה שכזו, עלול להיות מוטרד משני עניינים: האחד, באיזה מצב הקרקע שנלקחה ובאיזה מצב היא הוחזרה לידיו; והעניין השני הוא מה יהיה גובה הפיצוי שלו הוא זכאי?

ב-2003 הוציא הצבא לבעל קרקע באזור הסמוך לקבר רחל צו לתפיסת הקרקע לתקופה של כשנתיים וחצי. הצו נחתם על ידי אלוף פיקוד המרכז. בעל הקרקע הגיש תביעה (ת.א. י-ם 07-8417) שבה טען כי בסוף התקופה נכנסו טרקטורים של הצבא לשטח, ושינו את התוואי שלו לצורך ייעוד צבאי. בנוסף, הוא טען כי הם סירבו לשלם לו דמי שימוש.

היה לך שדה של תירס? לא נורא, חפרנו בו קצת והפכנו אותו ליעד מבוצר. הצבא צריך להתאמן, נכון? ומה פתאום שנשלם לך על זה. תגיד תודה שאנחנו בכלל מחזירים לך את השטח. תכיר בבקשה את נחת זרועו הארוכה של צה"ל.

בית המשפט קבע כי על המדינה לשלם דמי שימוש ראויים עבור קרקע שנתפסה על ידה לצרכים צבאיים. עוד נקבע כי השטח שנתפס גדול מהשטח שלגביו הודה הצבא כי נמנע מבעל הקרקע לעשות שימוש בשטח זה - ועל כן יש לחשב על פיו את דמי השימוש שיש לשלם לבעלים.

שמאי מקרקעין מטעם הצדדים התקוטטו ביניהם והגישו חוות דעת שונות לגבי השווי של הקרקע. בסופו של דבר, הצבא חויב לשלם לתובע דמי שימוש ראויים עבור תקופת התפיסה ועבור שטח התפיסה, עד לפינוי של השטח על ידו.

שווי דמי השימוש הראויים שלהם זכאי בעל הקרקע נקבע על סך של 5% לשנה משווי השוק של זכות בעלות במקרקעין - בהתאם לטווחי המחירים שבהם נסחרות קרקעות בעלות מאפיינים דומים באותו האזור.

אמנם הסיפור התחיל בזה שדחפורים הינדסו לו את הקרקע, אבל הוא לא ייתן לצבא להנדס אותו. הם אולי חושבים שדרך שתי נקודות עובר קו ישר אחד. ועוד אחד. ועוד אחד. ואולם הוא יראה להם כי הוא לא מוותר. מי שאוכל לו מהיד, צריך לשלם. יש דחפורים בירושלים. 

הכותב הוא עו"ד המתמחה בתחום התכנון והבנייה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"