"האשמים בעיכוב הפינוי-בינוי - הוועדות המחוזיות ומשרד התחבורה"

ועדת מומחים של פורום 15 הערים הגדולות מגבשת דו"ח על החסמים בפני פינוי-בינוי ■ בכיר בוועדה: "משרד השיכון מחויב, אבל את השאר זה לא מעניין"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת המומחים שכינס פורום ה-15 (פורום הערים הגדולות) לבחינת החסמים בתחום פרויקטים של פינוי-בינוי, צפויה להגיש היום את מסקנותיה ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה יוג'ין קנדל. עוד לפני שגובש הנוסח הסופי, נראה כי המסקנה המרכזית הצפויה היא כי את עיקר החסמים בתחום יוצרות הוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה במשרד הפנים, וכן משרדי ממשלה נוספים, ובראשם משרד התחבורה, שלטענת חברי הוועדה אינו נוקף אצבע על מנת לסייע בגיבוש פתרונות תחבורתיים למתחמי פינוי-בינוי.

"מי שמחויב לחלוטין לתחום הפינוי-בינוי הם משרד השיכון ומשרד ראש הממשלה, וזה יפה מאוד. הבעיה היא שעל פניו נראה שאת כל שאר המשרדים כל הנושא הזה ממש לא מעניין", מסביר בכיר בוועדה. "בנושא הזה חשוב מאוד שרוח המפקד תחלחל מטה, ושלכולם יהיה ברור שמדובר בעדיפות עליונה. כמו כן יש ליצור סינרגיה בין הגורמים השונים, אולי על ידי יצירת גוף תכנוני שירכז נציגים מהמשרדים השונים".

לבקשת קנדל, כינס פורום ה-15 ישיבה דחופה בה נכחו בין היתר מהנדסי ערים, עורכי דין ומתכננים, במטרה לבחון כיצד ניתן לייעל את הוצאתם לפועל של מיזמי פינוי-בינוי. ב-30 באוקטובר צפויה הוועדה לבחינת פתרונות דיור, בראשות קנדל, לדון בהמלצות הפורום. גורמים הקשורים בעניין העריכו כי ללוחות הזמנים הצפופים אחראי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המבקש לגבש שורת צעדים לקראת הבחירות.

בין היתר מצאה הוועדה כי ועדות התכנון המחוזיות השונות נוקטות גישות שונות לחלוטין לגבי פרויקטים של פינוי-בינוי. כך למשל, בעוד שבמחוז תל אביב נוטה הוועדה להקל על קידום פרויקטים, במחוז מרכז נדרשים היזמים בשורת מטלות ובדיקות שכלל אינה נדרשת במחוז תל אביב, ולעתים קרובות מספר היחידות המאושרות לבסוף בפרויקט אינו כדאי כלכלית. מי שבסופו של דבר נמצא אחראי למצב הוא מינהל התכנון הארצי במשרד הפנים, שלדברי גורם בוועדה, לא השכיל להנחות באופן אחיד את כל המחוזות כיצד יש להתייחס לתוכניות מסוג זה.

גורם נוסף שנתפש כמעכב הוא משרד התחבורה. לדברי גורם בוועדה, המשרד נוטה שלא להירתם לקידום פתרונות תחבורתיים לפרויקטים, מה שיוצר מעמסה על היזמים והרשויות המקומיות, שכן אלה נאלצים לתכנן ולעתים אף ליישם בעצמם את הפתרונות התחבורתיים. "כשמוקם פרויקט פינוי-בינוי, באופן טבעי הצפיפות עולה, ולכן צריך להגביר ולשכלל את התחבורה הציבורית באזורים האלה, במיוחד כשהמגמה כיום היא להפחית את ההסתמכות על המכונית הפרטית", אומר גורם בוועדה. "נתינת כתף של משרד התחבורה היתה מעלה משמעותית את ההיתכנות של הפרויקטים האלה".

תגובת משרד הפנים לידיעה לא התקבלה. ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "מדובר בטענות חסרות שחר, שכן משרד התחבורה משקיע מאמצים רבים בשיפור תשתיות התחבורה בכל הארץ ופועל להסרת חסמים מול כל הגופים הרלוונטיים. יש לזכור כי תוכניות הבינוי כוללות לעתים פרויקטים תחבורתיים מורכבים המצריכים אישור מול הגופים הסטטוטוריים השונים, דבר שמתכנני הערים לא תמיד נותנים עליו את הדעת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה