אלף מתושבי השרון מתנגדים לתוכנית תעש: "בריאות הציבור תיפגע"

תכנון התוכנית לבניית 23 אלף יחידות דיור על קרקעות תעש ללא ביצוע סקר, הינו "בלתי סביר באופן קיצוני", כותבים התושבים

נתן שבע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתן שבע

התנגדות נוספת מגיעה לתוכנית הבניה על הקרקעות של תעש. קרוב לאלף מתושבי רמת השרון, הרצליה והוד השרון חתמו על התנגדות לתכנית הבינוי של כ-23 אלף יחידות דיור על הקרקע שתפנה התעשייה הצבאית. לטענת התושבים, מדובר ב"תכנית בלתי סבירה באופן קיצוני, שעתידה לגרום לסכנות ולתקלות קשות ולא הפיכות, ואף לפגיעה בבריאות הציבור".

התנגדויות התושבים הוגשו היום באמצעות העמותה שהקימו "אחל"ה" (איכות חיים לתושבי השרון) לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב, על ידי עוה"ד דניאל אברבנאל, אדם שפרוך ואידן רגב ממשרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות'.

בהתנגדותם טוענים התושבים כי הם אינם שוללים את פיתוח מתחם תעש, אולם מדגישים כי עצם תכנון התוכנית ללא ביצוע סקר אשר יבחן את זיהום הקרקע במתחם הנרחב, הינו "בלתי סביר באופן קיצוני". לטענת התושבים, "מדובר באחד הזיהומים החמורים ביותר שהתגלו אי פעם במדינת ישראל ובודאי בנרחב שבהם".

עוד טוענים התושבים כי כיום "אין בפני מדינת ישראל מידע מקיף ואמין על סוגיהם של המזהמים בקרקע, על היקפם, על מיקומם המדויק ועל דרכי התפשטותם. משכך, גם אין בפניה נתונים בדבר הסיכונים הנובעים ממזהמים אלה". לכן, טוענים התושבים, על הועדה המחוזית המשותפת שהוקמה לצורך קידום הפרויקט לבצע סקר קרקע מקיף לפני כל פעולה תכנונית.

הדמיה של מתחם תעשצילום: הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל

העלויות של עריכת סקר קרקע הן עלויות זניחות כאשר מדובר בפרויקט בסדר גודל של הקמת עיר חדשה: כ- 10 עד 15 מיליון דולר לפי הערכות רשמיות. זאת בהשוואה לסכומי עתק - כ-10 מיליארד שקל ואף יותר - שעתידים להיכנס לקופת המדינה משיווק קרקעות מתחם תעש, אף זאת לפי הערכות רשמיות.

יו"ר עמותת אחל"ה, רוני רום, מציין כי התוכנית תפגע באופן קשה בחייהם של למעלה מ 150 אלף תושבים המתגוררים במעגלים רחבים סביב מתחם תעש. לדבריו, התכנית במתכונתה הנוכחית היא גם אסון תחבורתי. היא תגרום לתוספת תנועה של אלפי כלי רכב ביום שיגרמו לעומסי תחבורה אדירים באיזור שהוא פקוק ממילא ולקריסה יום יומית של צירי התנועה הקטנים והראשיים בסביבה.

לפני חודש הגישו כ-200 תושבים גם הם מהאיזור התנגדות לתוכנית בה כתבו בין הייתר כי "התכנית במתכונתה הקיימת היא פוגענית, ועתידה לגרום נזק רב לתושבים שלא לצורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר