הסכם היסטורי: תועתק הקרן הסודית שמנעה בנייה לגובה בת"א ובנתניה

זוהי הפעם הראשונה בה יוזם משרד הביטחון הסרה מאסיבית של קרני תקשורת, במהלך שעלותו צפויה להסתכם במיליוני שקלים ■ בעקבות העתקת הקרניים, תתאפשר בנייה לגובה של אלפי דירות בכמה מהאזורים האטרקטיביים ביותר בארץ, ביניהם כיכר המדינה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הסכם היסטורי צפוי להיחתם ביום חמישי בין משרד הביטחון לבין עיריות תל אביב ונתניה: לפיו, יעתיק משרד הביטחון חלק ניכר מקרני התקשורת של צה"ל שמונעות כיום בנייה לגובה במרכזי הערים.

זוהי הפעם הראשונה בה יוזם משרד הביטחון הסרה מאסיבית של קרני תקשורת, במהלך שעלותו צפויה להסתכם במיליוני שקלים. בעקבות העתקת הקרניים, תתאפשר בנייה לגובה של אלפי יחידות דיור בכמה מהאזורים האטרקטיביים ביותר בארץ.

צילום: נתן ליפסון

האזור הידוע והיוקרתי ביותר שצפוי להיפתח לבנייה עם העתקת הקרניים, הוא שטח כיכר המדינה - אחת מפיסות הקרקע הפנויות היקרות ביותר בארץ. במקום מקודמת תוכנית מאז שנת 2007, לבניית ארבעה מגדלים בני 43 קומות כל אחד, הכוללים 453 דירות.

בעבר, התנגד משרד הביטחון לבניית המגדלים, בטענה שקרן התקשורת עוברת מעל הכיכר. כעת כאמור צפוי הנושא להיפתר. ממשרד הביטחון נמסר כי ההסכם יאפשר בנייה לגובה באזורים אטרקטיביים נוספים בתל אביב, וכן בשטח של אלפי דונמים בדרום-מערב נתניה, התחום בין פארק שלולית החורף בעיר וחוף הים.

על ההסכם צפויים לחתום סמנכ"ל משרד הביטחון, בצלאל טרייבר, מנכ"ל עיריית תל אביב מנחם לייבה, ומנכ"ל עיריית נתניה יצחק (איזי) ענבר. בעתיד עשויות להצטרף אליו רשויות מקומיות נוספות. על ביצוע הסטת הקרניים יופקדו אגף אמו"ן (מבצעים לוגיסטיים ונכסים) במשרד, יחד עם אגף התכנון ואגף התקשוב. גורם במשרד הביטחון הסביר כי חתימת ההסכם היא חלק ממהלך רחב היקף יותר שמנהל המשרד בתקופה האחרונה במסגרתו הוא מפנה בסיסים במרכז הארץ על מנת לאפשר צעדים בתחום האזרחי.

בין צעדים אלה ניתן למנות פינוי של 50 דונם ממחנה צריפין שבוצע לפני כמה חודשים, ופינוי חלקה נוספת בחוף ראשון לציון. עוד אמר הגורם כי מהלכים נוספים להסטת קרני תקשורת נבחנים כיום ברצינות באזורים שמדרום לתל אביב.

בעיריית נתניה ציינו כי חתימת ההסכם צפויה לאפשר בניית אלפי דירות בכמה מהאזורים האטרקטיביים ביותר בעיר, ובהם "מתחם המזבלה" - ממתחם שעד לפני מספר שנים שימש כאתר פסולת עירוני אך לאחרונה החל מהלך לשיקומו, שמימונו נשען גם על בנייה באחת מפיסות הקרקע באטרקטיביות ביותר בעיר, שעד כה לא מומשו בשל המגבלות שיצרה הקרן.

בנוסף יתאפשרו מספר פרויקטים של פינוי בינוי, ברחוב הרב קוק במרכז העיר, בשכונת רמת הרצל ועוד. עם זאת ציינו בעיריית נתניה כי "ההסכם טרם נחתם ונמצא עדיין בשלבי מו"מ בין הרשויות למשרד הביטחון".

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "קרן התקשורת של משרד הביטחון מייצרת מגבלות בנייה לערים רבות ובין היתר לתל-אביב-יפו. לקרן יש השלכות על התכנון בתב"ע כיכר המדינה ובתב"ע בית לסין. ההסכם אשר עתיד להיחתם בימים הקרובים בין משרד הביטחון, עיריית תל אביב-יפו ורשויות נוספות צפוי להסדיר את הסטת הקרן.
בעלות הסטת הקרן יישאו הרשויות הרלוונטיות והיזמים שיבנו באותם מקומות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר