למי יש 2 מיליארד שקל לממן את טיהור הקרקע של תעש?

בתחילת השבוע הפקיד מינהל מקרקעי ישראל את תוכנית המתאר קדמת השרון המשתרעת על 7,600 דונם וכוללת בניית 23 אלף יחידות דיור באזור ■ הירוקים מבטיחים להמשיך להתנגד לתוכנית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בתחילת השבוע הפקיד מינהל מקרקעי ישראל את תוכנית המתאר קדמת השרון. מדובר במגה-תוכנית המשתרעת על 7,600 דונם, בין הרצליה, רמת השרון והוד השרון, הכוללת בניית 23 אלף יחידות דיור בשלוש הערים, ובניית 1.6 מיליון מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה. בכל הנוגע להגדלת היצע הדיור באחד האזורים היקרים בישראל, מדובר בבשורה. בעשרות השנים האחרונות פעלו בקרקע מפעלי תעש וזיהמו חלקים נרחבים ממנה. ארגונים ירוקים, שעתרו בעבר נגד כוונת המדינה לתכנן בשטח מבלי להקדים לכך סקר זיהום קרקע מקיף, התחייבו גם השבוע שימשיכו להתנגד לקידום התוכנית בכל האמצעים שברשותם.

מתכננת מחוז תל אביב במינהל, גילי טסלר, שהובילה את הליך התכנון, טוענת שמי שמגלה חוסר אחריות הם דווקא הירוקים: "מי שמתנגד כיום צריך לשאול עצמו אם יש מנגנון תכנוני-מימוני חלופי שיכול לתת מענה ל-2 מיליארד השקלים שנדרשים לטיהור. כדאי - מתוך אחריות - שגם הירוקים יתמכו בתוכניות מהסוג הזה".

גילי טסלרצילום: שירן כרמל

הטענה המרכזית שלהם היא שאין היגיון בתכנון לפני עריכת סקר זיהומים, משום שאתם לא יודעים איפה ריכוזי הזיהום החמור.

"המשרד להגנת הסביבה הוא היועץ הבכיר לממשלה בהיבט של טיהור הקרקע. אם הוא סומך את ידיו על התוכנית, צריך לסמוך עליו שהוא יודע מה הוא עושה. הטיהור יסתמך על הנחיות המתעדכנות על ידי המשרד. כל חטיבת קרקע תקבל את הטיפול לפי ההנחיות".

איך אמור מנגנון טיהור הקרקע לפעול?

"המנגנון קבוע בהסכם בין משרדי האוצר והגנת הסביבה והמינהל. ההסכם קובע שבשלב תוכנית המתאר - השלב הנוכחי - ייערך סקר היסטורי בלבד, שנותן אינדיקציה למיקום הזיהומים החמורים. עבור תוכנית מפורטת שתופקד בהמשך, יבוצע סקר מפורט, וטיהור הקרקע בפועל יבוצע לפני שווק הקרקע - כך שהקרקעות ישווקו כנקיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"