הופקדה תוכנית המינהל לבניית 23 אלף דירות על קרקעות תעש בשרון

מינהל מקרקעי ישראל הפקיד את תוכנית "קדמת השרון" לבנייה על הקרקעות המזוהמות של מפעלי תעש; 2 מיליארד שקל יוקצו לטיהור הקרקע; המינהל: "צעד משמעותי לפתרון מצוקת הדיור במרכז הארץ"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תוכנית קדמת השרון לבניית 23 אלף יחידות דיור בהרצליה, רמת השרון והוד השרון הופקדה היום להתנגדויות. את התוכנית לשטח הנרחב שעליו ממוקמים כיום מפעלי תעש, הפקיד מינהל מקרקעי ישראל בוועדה המחוזית המשותפת למחוז מרכז ולמחוז תל אביב. זאת בתום שנים של דיונים והליכים משפטיים הנוגעים לאופן בו תטוהר הקרקע, הנחשבת לאחת המזוהמות במדינה.

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי "התוכנית תאפשר את טיהור שטח הקרקע, בעלות של כשני מיליארד שקל, בטרם תשווק ליזמים". עוד נמסר כי מדובר בצעד משמעותי לפתרון מצוקת הדיור ממנה סובל אזור מרכז הארץ.

מתחם תעש-השרון מתפרש על שטח של 7,600 דונם בין תחומי השיפוט של הרצליה, רמת השרון והוד השרון. על פי התוכנית, ייבנו במתחם ששימש בעבר למפעלי תעש שכונות מגורים שיכללו 23 אלף יחידות דיור. במינהל הדגישו כי 60% מסך השטח מיועד על פי התוכנית לצרכי ציבור, בהם מבני ציבור, קווי רכבת, כבישים, מחלפים ופארקים, בהם פארק מרכזי בשטח של כ-2000 דונם, וכי סך השטחים הירוקים בתכנית יעמוד על כ-40%.

לדברי המינהל, תאפשר התוכנית לפנות את מפעלי התעשייה הצבאית המזהמים מהאזור וכוללת בתוכה לראשונה, במסגרת תכניות סטטוטוריות, את ההסכם שנחתם בין המינהל, משרדי האוצר והגנת הסביבה בכל הנוגע למנגנון לפיו יטוהרו הקרקעות המזוהמות בשל פעילות מפעלי התעשייה הצבאית במקום במשך עשרות שנים.

במסגרת ההסכם הבין-משרדי נקבע כי לאחר אישור תכנית המתאר ייערכו סקרי קרקע מפורטים למיפוי הזיהום, ולאחריהם יוגשו תוכניות מפורטות לאישור הוועדה המחוזית. לאחר אישור התוכניות המפורטות יעמיד משרד האוצר מימון לטובת טיהור הקרקע, ורק לאחר סיום טיהור הקרקע על ידי המדינה יתאפשר שיווקה לטובת בנייה.

במינהל מקרקעי ישראל מדגישים כי ההסכם שהושג מהווה הפתרון היחיד שיאפשר את טיהור שטח הקרקע המזוהם הגדול ביותר במדינה, שכן עלות טיהור הקרקע נאמדת בלמעלה מ-2 מיליארד שקל, ולמדינה אין יכולת לממן מתקציבה את טיהור הקרקע במצב הכלכלי ובסדרי העדיפויות הלאומיים הנוכחיים. ההסכם יאפשר לאוצר להעמיד קדם-מימון לטובת טיהור הקרקע, שיוחזר לקופת המדינה מאוחר יותר עם שיווק הקרקעות לבנייה.

עוד מדגישים במינהל, כי למרות שניתן היה לתכנן כמות גדולה יותר של יחידות דיור, בפועל תוכננו רק כמות יחידות הדיור שנדרשת לטובת כיסוי עלויות הטיהור, ועל מנת שכבר בתכנית זאת ניתן יהיה ליישם את עקרונות התכנון העתידיים של ישראל, עם אחוז שטחים ציבוריים וירוקים גבוה לצד נגישות תחבורתית גבוהה.

מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן אמר היום כי "תוכנית קדמת השרון מהווה המשך למדיניות המינהל להמשיך בתכנון אגרסיבי לשיווק עשרות אלפי יחידות דיור נוספות ולמקסום השטח הקיים באופן שישפיע על מחירי הדיור. התכנית, שגובשה על ידי המינהל היא היחידה שנותנת ביטוי מאוזן לאינטרס הציבורי של תושבי האזור, באופן שיאפשר את מימון טיהור הקרקע המזוהמת מחד, והשארת שטחים ציבוריים וירוקים בהיקף גבוה מהמקובל".

מתכננת מחוז תל אביב במינהל מקרקעי ישראל גילי טסלר אמרה כי "בתום שנים רבות של עבודה מדובר ביום בשורה לתושבי השרון. התכנית תאפשר את פינוי המפעלים המזהמים של מהאזור ואת טיהור הקרקע, זאת טרם שיווקה על ידי המדינה לאחר שהתוכניות המפורטות יאושרו".

הפקדת תכנית המתאר מתאפשרת, לאחר שבית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה כי יש לאפשר את הפקדת תכנית המתאר, ובכך דחה את עתירתם של ארגון אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) ואדם טבע ודין, שטענו כי יש לערוך סקר זיהום מקים לקרקע של מפעלי תעש, זאת בטרם ייערך בה תכנון כלשהו. המדינה טענה מנגד, כי כל עיכוב בהפקדת התכנית פוגע באינטרס הציבורי לטהר את השטח המזוהם.
על רקע ההתנגדויות שהובעו בעבר לקידום הפרוייקט אמרה היום טסלר כי היא "קוראת לתושבי השרון לבחון את התכנית באופן ענייני, שכן כל עיכוב בקידום התכנית, מעכב ומסכן את האופציה היחידה שתאפשר את טיהור הקרקע המזוהמת ממנה סובלים כיום תושבי האזור".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' תקף את הפקדת התוכנית: "מנהל מקרקעי ישראל מתנהל בחוסר אחריות כאשר הוא ממשיך לקדם תוכניות למגורים, לבתי ספר ולמוסדות ציבור על קרקע מזוהמת, זאת מבלי לדעת מהם היקפי הזיהום ומידת הסכנה שהם מהווים לבריאות הציבור. לא ייתכן שעוד לפני שמנהל מקרקעי ישראל ביצע סקר קרקע שבוחן את עוצמת הזיהום ופריסתו בשטח, וגודל ההשקעה הנדרשת לטיהור, כבר מקדמים מוסדות התכנון תוכנית מפורטת העלולה לסכן את בריאות התושבים שיתגוררו במקום. תכנון השטח הינו הזדמנות לשחרור קרקע יקרת ערך לטובת בניה במרכז הארץ, תכנונה באופן ראוי מבחינה סביבתית וחברתית, לרבות דיור בר-השגה. אך על מנת שאכן תהיה התקדמות, נדרש סקר קרקע מקיף שיבהיר את רמת הזיהום ברחבי המתחם ועל בסיסו יעשה התכנון המפורט".

יו"ר ארגון אחל"ה רוני רום, המאגד תושבים בהרצליה ורמת השרון המתנגדים לתוכנית, הבטיח כי בכוונת ארגונו להגיש התנגדות לתוכנית ואף יעתור בשנית לבית המשפט: "מדובר ברעה חולה, שהמניע לה הוא נדל"ני, על חשבון בריאות הציבור", אמר. "על התוכנית לעבור שינויים דרסטיים על מנת להתאימה למציאות ולסביבה , אך קודם לתכנון מפורט, יש לבצע סקר כולל של מזהמים הנמצאים בקרקע של תע"ש על מנת לבדוק היכן ניתן לבנות והיכן לא. התכנית שהופקדה לא נותנת לכך חשיבה ולא הגנה לציבור , יתרה מכל ,התכנית מקדמת נדל"ן בתהליכים מואצים ומסכנת את בריאות התושבים ושלומם".

הדמיית קדמת השרוןצילום: 3design

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"