משרד הביטחון: אדמות מחנה צה"ל בגבול גבעתיים ישווקו תוך שנתיים

סמנכ"ל המשרד: תהליך הפינוי של מחנות צבאיים נטושים והחזרתם למינהל - נמצא בעיצומו ■ מלבד שטח מחנה הורודצקי ממזרח לביצרון, מחזיק כיום צה"ל עוד כ-70 בסיסים נטושים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אדמות מחנה הורודצקי שבגבול גבעתיים-תל אביב ישווקו תוך שנתיים - כך העריך הבוקר סמנכ"ל משרד הביטחון בצלאל טרייבר, בדיון על קרקעות המדינה שבשימוש צה"ל, אשר נערך בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. את הקרקע יתכנן משרד הביטחון, והיא תשווק על ידי המינהל.

עוד אמר טרייבר, כי המשרד נתון עתה בתהליך של מיפוי 750 מחנות על ידי יחידה מיוחדת שהוקמה לצורך-כך, וכי הפרויקט יושלם עד סוף שנת 2013. "אנו מקווים להגיע להסכמה עם המינהל על השבת הקרקע, האם היא תוחזר כמות-שהיא או לאחר טיהורה. חשוב לנו שקרקעות מסוימות יוכלו להיות משווקות כמות שהן, ואנו בעד שהקבלן שיזכה במכרז - הוא שיטהר אותו לבנייה".

עוד לדברי טרייבר, מספר המחנות הנטושים ירד מ-200 לפחות ל-70, ו-18 מהם נמצאים בשלבים טכניים של החזרה למינהל מקרקעי ישראל. בשנתיים הקרובות, לדבריו, צפוי צה"ל להשקיע כ-8 מיליון שקל בפינוים של שאר המחנות הנטושים.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי אריאל אמר בדיון כי "מדובר בנושא חשוב ביותר, כי נוצרה תחושה שלצה"ל יש מדינה, והקרקעות הרבות כולל במרכזי הערים משפיעות על יוקר המחיה של כולנו. המציאות לא יכולה להישאר כפי שהתנהלה 60 שנה. ולא ייתכן שצה"ל ימשיך להחזיק כל-כך הרבה שטח ללא צורך".

המדובר בישיבה שלישית במספר בנושא הנערכת בנושא, בעקבות דו"ח מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, שמתח ביקורת על כך שעשרות מחנות נטושים עדיין מוחזקים על ידי צה"ל ללא צורך. רון ישראלי, נציג המבקר, ציין כי חשוב במיוחד שמשרד הביטחון יעדכן במהירות את הנתונים על המחנות במינהל מקרקעי ישראל.

ישראל סקופ, מנהל אגף הפיקוח במינהל סיפר כי הוקם צוות לקליטת שטחי המחנות, כיוון שרוב המפות שנמצאות בידם הן בני-עשרות שנים ומעולם לא מוחשבו: "גובשה תכנית לקליטת 1,300 הקצאות ממשרד הביטחון - בהיקף של כ-40% משטחי המדינה, ואנו מוודאים שהנתונים שנקבל הם נתוני אמת. אנו מחכים לקבל ממשרד הביטחון תקליטורים, והצוות שיטפל בכך יהיה בעל סיווג מתאים".

סקופ ציין, כי הסיבה לעיכוב היא כח אדם שיקלוט ויעבד את החומר, ולהערכתו רק קליטת הנתונים לבדה תארך כשנתיים-שלוש. הוא הבטיח לבחון העסקת מיקור חוץ לעניין ולהגיש לוועדה בתוך חודש וחצי את תוכנית העבודה המתוכננת.

שר המשפטים יעקב נאמן הוסיף בישיבה, כי וועדת השרים לענייני ביקורת המדינה דנה בנושא וקבעה לוח זמנים לפינוי מחנות צה"ל בכל שטחי המדינה, והוא מקווה שמשרד הביטחון והמינהל יעמדו בתארכי היעד.

מגדלי עזריאלי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר